„Už jsem někde napsal, že tentokrát ani nešlo o soupeření Miloše Zemana s protikandidáty, ale doslova o ‚válku médií‘ proti Zemanovi,“ zamýšlí se nad výsledky voleb politolog Zdeněk Zbořil. „O jeho ‚tažení na Východ‘ bylo napsáno tolik nesmyslů, že kdyby si je přečetl třeba čínský prezident, neprojížděl by se v královském kočáře po Londýně, ani by nejel za Barackem Obamou do Washingtonu. Útočnost některých médií i jednotlivců byla tak intenzivní a vulgární, že zabránila mnoha kritikům Miloše Zemana vystupovat na veřejnosti,“ dodal. „Nechci tvrdit, že tato agresivita byla řízena z nějakého politického zákulisí (i když i to je možné), ale byla tak monotónní, že si její účinkující neuvědomili, že také mohou nudit. Kde vlastně skončila třeba Kroměřížská výzva, která se ani po dvou letech nedokázala včas dohodnout na jednom kandidátovi? Nevěřím ani na snad chystanou ‚tyrkysovou revoluci‘, ale to ještě neznamená, že někteří lidé se nechtějí považovat za revolucionáře. Až se zdá, že za tak bláznivými nápady stojí Putinovi ovlivňovači nebo nějaký tajemný ruský oligarcha,“ poznamenal Zbořil.
Těch, kteří dlouhodobě kritizovali Miloše Zemana, byla spousta. Ale kdo nejvíc pomohl Jiřímu Drahošovi k zisku 48,63 procenta hlasů? „Na tuto otázku neumím odpovědět, respektive neumím označit osobu, která by se nějak výjimečně zasloužila. V novinách, a někdy i v ČT, radikálně vystupoval Petr Pithart a jeho bývalý blízký spolupracovník Jaroslav Veis, ale ani oni nevynikali nad zástup. Snad nejsnaživější byl Michal Horáček, který ve druhém kole nabídl panu Drahošovi i materiální podporu, ale dovolil bych si tvrdit, že mu mohl být prospěšný i svou určitou politickou kreativitou, která byla řádově vyšší než u dalších kandidátů,“ reagoval Zbořil.
Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek aktuálně odmítl blahopřát prezidentovi ke zvolení, což na sociální síti vysvětlil takto: „Několik z vás mi vyčetlo, že jsem negratuloval vítězi voleb. Nejsem pokrytec. Neumím blahopřát falešnému hráči, který mě používal jako bubáka, když měl strach, že mu nestačí ‚hordy migrantů valících se do země‘.“ A jak se podepsal Miroslav Kalousek v uplynulých letech na vnímání prezidenta Miloše Zemana v očích voličů? Používal ho Zeman jako „bubáka“? „Myslím, aniž jsem to statisticky sledoval, že pan prezident Zeman častěji mluvil o panu Bakalovi než o panu Kalouskovi. Miroslav Kalousek byl spíš ‚bubákem‘ Andreje Babiše, ale Zeman se raději zajímal o kováře než o kovaříčka. Spíše bych řekl, že Zemana jako strašáka a toho, kdo ohrožuje demokracii a právní stát v ČR, používal ve svých verbálních eskapádách pan Kalousek. Také to slovo pokrytec, které pan Kalousek použil k sebeprezentaci, není možná namístě a nevím, koho jím chtěl přesvědčit, že právě on jím není,“ popsal politolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá