Co se doopravdy děje kolem Putina: Po zatčení mocného miliardáře se píše o ledasčems. Čtěte, co zatím v ČR nepadlo

24.09.2014 10:48 | Zprávy

ANALÝZA Ruskou podnikatelskou elitou otřásla v úterý 16. září zpráva o domácím vězení ruského miliardáře Vladimira Jevtušenkova, který čelí obvinění z praní špinavých peněz při nákupu hlavního podílového balíku akcií ropné společnosti Bašněft v roce 2009. Zatímco západní média situaci srovnávají s kauzou „Jukos“ z roku 2003, ruští experti spekulují o tom, zda v putinské elitě dochází k výraznějším rozporům, či zda se dokonce rozpadá putinský konsenzus mezi politickou mocí a byznysem, uzavřený v roce 2000.

Co se doopravdy děje kolem Putina: Po zatčení mocného miliardáře se píše o ledasčems. Čtěte, co zatím v ČR nepadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestující viní Rusko ze sestřelení malajsijského civilního letadla

Vladimir Jevtušenkov stojí v čele konglomerátu společností pod názvem Sistěma AFK a v roce 2014 Forbes odhadoval jeho majetek na asi 9 miliard dolarů a řadil ho na patnácté mezi ruskými dolarovými miliardáři s meziročním nárůstem 2,3 miliardy dolarů ve srovnání s rokem 2013. Společnost Sistěma, jež vznikla v roce 1993, vlastní celou škálu dalších společností, které se zabývají telekomunikacemi, IT byznysem, pojišťovnictvím, bankovnictvím, prodejem, stavebnictvím, turismem a v neposlední řadě také těžbou ropy skrze jednu ze svých posledních akvizic v Baškirské republice, a to společnost Bašněft a její dalších dceřiné firmy. Sistěma AFK je vůbec největší společností tohoto typu v Rusku i v celém SNS.

Firma nakoupila hlavní balík akcií Bašněftu v roce 2009 od Urala Rachimova, syna tehdejšího prezidenta autonomní republiky Baškortostán Murtazy Rachimova. Ural, pobývající dnes v Rakousku, je už od dubna 2014 v souvislosti s podivnou privatizací firmy vyšetřován. Bašněft v současnosti patří k jedné z nejdynamičtějších ruských těžebních společností, které nejsou v rukou státu a je vůbec jednou z mála, která v posledních letech navyšovala těžbu ropy. Ta v Rusku v posledních letech stagnuje (meziroční nárůst je 1,3 %). Bašněft také v poslední době hledal zahraniční investory a Jevtušenkov chtěl uvést firmu na londýnskou burzu, čemuž ale vyšetřování nyní zabránilo. Jeho obvinění a domácí vězení teď výrazně oslabilo pozici celé firmy Sistěma AFK na moskevské i londýnské burze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…