„Václava Havla a jeho snahu vést dialog, pochybovat i o sobě, tady vystřídali siláci, kteří mají na všechno jasný názor, se všemi se rychle vypořádají,“ prohlásil politolog Lukáš Jelínek.
V den výročí smrti bývalého prezidenta opět zamířily na Pražský hrad stovky lidí, kteří si nostalgicky připomínají dobu, kdy tam seděl bývalý disident. Václav Havel se pro některé stává ikonou, symbolem slušné a otevřené politiky.
Jsou v české politice pokračovatelé či následovníci prvního českého prezidenta, existuje nějaký politický proud, který by navazoval na dědictví Václava Havla, nebo jen někteří politici chtějí využít prázdnotu části veřejnosti po idejích v politice, a tak se k jeho dědictví hlásí? Nebo jen vášniví kritici havlovské nepolitické politiky nálepkují všechny, jejichž „naivní“ názory se jim nelíbí, jako pravdoláskaře, sluníčkáře nebo dokonce poněkud odpudivě havloidy? Na to se snaží najít odpověď politologové Vladimíra Dvořáková a Lukáš Jelínek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová