Erik Best: Zimola? V ČSSD je to ve skutečnosti následovně. Poslouchat a nekecat. A Zeman a Babiš...

23.05.2017 9:43

Šéf ČSSD Sobotka čistí stranu od kritiků, aby získal absolutní kontrolu a nikdo „nekecal“ do různých kšeftů. ParlamentnímListům.cz to řekl politický analytik Erik Best. Jde o část sociální demokracie kolem šéfa Sobotky a jeho přítele Radka Pokorného, kterou Best přezdívá ČSSD a.s. A mezi touto „byznysovou“ a normální částí strany se prý může rozhořet ostrá válka. Přitom to pozitivní vliv na preference strany nemá, podivuje se Sobotkovu postupu Erik Best.

Erik Best: Zimola? V ČSSD je to ve skutečnosti následovně. Poslouchat a nekecat. A Zeman a Babiš...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář
reklama

„Spíš než kdo vyhrál, je lepší otázka, kdo neprohrál. A před dvěma týdny to pro Zemana s Babišem vypadalo velice špatně. Nakonec se vzchopili a zatím se zdá, že průzkumy pro ně dva nejsou tak drastické. Vzhledem k tomu, jaká je současná situace, bral bych s rezervou komentáře od lidí, jako je Pehe, kteří předpovídají Zemanovu prohru. Jak Miloš Zeman, tak Andrej Babiš si to na poslední chvíli docela dobře zachránili, jakkoli na tom prezident byl hůř,“ míní Erik Best.

Prezident Miloš Zeman na tom prý byl hůř než vicepremiér Babiš, a to kvůli jedné jediné akci. „Jednoznačně kvůli tomu, co se stalo na Hradě. Z hlediska jeho znovuzvolení to bylo nešťastné,“ naráží analytik na způsob, jakým před časem prezident na Pražském hradě přijal premiéra Sobotku.

„Tohle je jediná věc, která mu může škodit. Únava v Číně nebude mít takový vliv a nemyslím si ani, že to údajné protahování politické krize by mělo negativní vliv. Nakonec to vypadá, že to rozumně a v rámci Ústavy vyřešil,“ hodnotí.

Anketa

Souhlasíte s vyškrtnutím Jiřího Zimoly z kandidátní listiny ČSSD?

9%
76%
hlasovalo: 5450 lidí

Do značné míry to podle něho může v návalu budoucích událostí odeznít. „Myslím ale, že menší skupina lidí na to nezapomene. I z mého hlediska to bylo za hranou a zbytečně zlomyslné. Když už prezident věděl, že premiér nechce podávat demisi, odehrát takový ceremoniál nebylo na místě,“ soudí Best.

„Sobotkova reakce na Hradě byla velice dobrá, když se ho prezident snažil ponížit, ale když poté oznamoval, že přijme nominaci pana Pilného, bylo vidět, že s tím není příliš spokojený. Vyvozuji z toho, že sám to před tím pokládal za porážku do určité míry. Jsme ale v nevýhodě, protože nevíme, čeho chtěl premiér dosáhnout. Jestli chtěl jenom odstranit Babiše, tak je to jeho úspěch, protože Babiš už brzy nebude ministrem. Ale pokud chtěl převzít Ministerstvo financí či jmenovat nezávislého člověka, evidentně prohrál, protože Pilný je členem ANO. A kdyby byl cíl ještě širší, a sice převzít všechna minsiterstva ANO, tak pochopitelně Sobotka úplně prohrál. Jak říkám, neznáme jeho prvnotní cíl, ale i z jeho reakce po přijetí Ivana Pilného to nevypadalo, že si připadá, jako kdyby vyhrál,“ odhaduje Erik Best.

V jedné věci dává politický anylik za pravdu Miroslavu Kalouskovi, šéfovi TOP 09. „Jde o součást celkového rozuzlení. V určitou chvíli táhly všechny protibabišovské síly za jeden provaz. Šlo o jednotný hlas proti Babišovi a Zemanovi. Ke konci se tohle spojenectví rozpadlo a Kalousek zase kritizoval Sobotku za stejnou věc jako na počátku. Pro Kalouska byla demise vlády a pak akceptování Ivana Pilného podobné akce. Kalousek má zájem na tom, aby byl oslaben Babiš a Zeman, a výsledek není v tomhle smyslu nijak jednoznačný,“ upozorňuje.

SLEDUJTE VIDEO Demonstrace proti Zemanovi a Babišovi:

ČSSD může prý rovněž výrazně uškodit současná sitauce na jihu Čech poté, co vedení sociálních demokratů vyškrtlo z kandidátky exhejtmana Jiřího Zimolu. „Souvisí to s tím, co říkám dlouhodobě. Tedy, že v Praze existuje komerční část strany, ČSSD a.s. kolem pánů Sobotky a Pokorného, a pak je zbytek ČSSD. Neříkám, že je zbytek úplně čistý nebo svatý, ale má jiné zájmy. Teď jde o boj ČSSD a.s. versus ČSSD a pan Zimola je z ČSSD. Záleží na tom, kam až to chtějí dotáhnout. Jestli začnou poukazovat na neplechy v rámci ČSSD a.s. a Jiří Zimola už začal, když mluvil o tom, že za tu svoji chatu neplatil penězi našetřenými z poslaneckých náhrad (Sobotka už dříve přiznal, že si takto našetřil na byt, pozn. red.), může jít o ošklivý boj. Proč, když Sobotka je tak slabý a jeho strana má tak slabé preference, ČSSD a.s. trvá na tom, aby Sobotka vedl kandidátku a kampaň; a proč trvá na tom, aby odstranil každého, kdo má jiný názor? Při pohledu na preference ČSSD to nedává žádný smysl a nevypadá to, že by po vládní krizi získal Sobotka nějaké body,“ zdůrazňuje Erik Best.

Důvodem, proč se sociální demokracie zbavuje osobností, kteří mají kritický názor na současné vedení, jsou podle něho komerční zájmy. „ČSSD a.s. nechce, aby jim do toho někdo kecal. Nejsem ten, kdo přišel s tím, že skandál na pana Zimolu vymyslela samotná ČSSD, a myslím, i když to nemůžeme vědět na 100 procent, měli bychom brát v úvahu, že používají drsné praktiky k odstranění odpůrců a zajištění jednoznačné kontroly nad stranou,“ uzavírá nekompromisně Erik Best pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Protest! Trest za pravdu v ČR, píše Ben Kuras. A nemůže mlčet

14:11 Protest! Trest za pravdu v ČR, píše Ben Kuras. A nemůže mlčet

OBZOR BENJAMINA KURASE Boj s islámem se v Evropě vede od 7. století a neustále se vyhrocuje, píše pu…