Faltýnek končí, ohromil Erik Best a vyložil fakta. Překvapivě i o plánech Topolánka

13.03.2019 14:11

Jaroslav Faltýnek má nulovou šanci politicky přežít. Je o tom přesvědčen analytik a znalec českého politického zákulisí Erik Best. Tentýž osud podle jeho slov čeká i šéfa ÚOHS Rafaje. Best se vyjádřil i ke spekulacím nad návratem Mirka Topolánka do politiky. Míní, že za tím mohou být obchodní zájmy Daniela Křetínského, což nic nemění na tom, že by v případě návratu do ODS měl šanci stranu dostat na lepší čísla než Petr Fiala.

Faltýnek končí, ohromil Erik Best a vyložil fakta. Překvapivě i o plánech Topolánka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novinář Erik Best

Přestože premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš za „svým“ Jaroslavem Faltýnkem dosud neochvějně stojí, podle Erika Besta nejspíš přijde čas, kdy se ho zbaví.

Anketa

Schvalujete práci Anny Šabatové?

2%
98%
hlasovalo: 9123 lidí

„Pan Faltýnek potíže má a bude je mít. To znamená, že to, co dosud víme, zní dost věrohodně. Druhá věc je, že závažnější je situace pro Petra Rafaje (šéfa ÚOHS, pozn. red.). Faltýnek – až na to, že je poslanec a má funkce ve Sněmovně – nemá stejné postavení jako Rafaj, což je opravdu významná pozice v České republice,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Best sice podle svých slov nechce snižovat vážnost Faltýnkova problému, nicméně prý existuje pokus zakrýt něco jiného. „Vidím cílenou snahu odpoutat pozornost od Rafaje a zdůrazňovat zapletení Faltýnka do té kauzy. Neznamená to, že to nestojí za to, ale situace je závažnější u Rafaje, on je ten, kdo rozhoduje. Faltýnek může různými způsoby jen presvědčovat,“ míní analytik. 

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 14043 lidí

„Situace pana Faltýnka je opravdu závažná. Z mého hlediska nestojí za to se tím dál příliš zabývat, je to prostě závažné. Souhlasím se Zbyňkem Stanjurou (šéf poslanců ODS, pozn. red.), že to, jak veřejně pan Faltýnek kauzu a své zapojení vysvětluje, jsou jen pohádky. Dál bych to příliš neřešil. Pokud ty odposlechy a příkazy k domovní prohlídce jsou správné, situace je jasná. To je situace faktická. U politické stránky věci je snaha odpoutat pozornost od Rafaje, který byl do funkce navržen ČSSD za Sobotky, a nechat to celé na Faltýnkovi, což neznamená, že Faltýnek nestojí za pozornost,“ zamýšlí se Erik Best.

Babiš za svou pravou rukou nadále stojí prý proto, že zatím jen oplácí podporu, které se mu dříve od Jaroslava Faltýnka dostalo. „Zatím to je možné. Jakmile bude situace ještě závažnější, Andrej Babiš se ho zbaví. Moc často to nedělám, ale teď jasně řeknu, že pan Faltýnek má nulovou šanci přežít. A platí to také pro Rafaje,“ odhadl jednoznačně politický osud obou jmenovaných.

Erika Besta jsme se ptali také na dění kolem Václava Klause mladšího a jeho působení v Občanské demokratické straně. V úterý se na Klausovu hlavu snesla ostrá kritika za údajně nevhodné přirovnání, které ve Sněmovně použil. Následně se za něho omlouval šéf strany Petr Fiala. 

„Pokud vím, byly tu nějaké úvahy o novém politickém projektu do evropských voleb, ale na to už je pozdě, takže nic asi nechystá. Analyticky to vidím tak, že mi není jasné a neviděl jsem žádný průzkum, který by přesvědčivě říkal, že Václav Klaus mladší je pro ODS plus nebo minus. Má samozřejmě své stoupence a nevím, kolik procent z celkového zisku ODS to je, jestli tři nebo čtyři procenta. Je to ale slušné skóre, má svou pozici. Zároveň má ODS potíže kvůli tomu, že tam je. Někdo nechce volit ODS, protože tam je, někdo jiný zas chce právě kvůli němu ODS volit. Zda to celkově vyjde plusově, nebo ne, těžko říct. Bude to asi na hraně. Asi by ODS prospělo, kdyby našla způsob, jak s panem Klausem žít a komunikovat. Myslím ale, že není dostatečně silný lídr, aby měl vlastní projekt. Může vést nějakou frakci, což teď vlastně v rámci ODS dělá, ale vlastní plnohodnotný politický projekt by moc nefungoval,“ myslí si Best.

Pokud jde o občanské demokraty, v kuloárech se poslední týdny mluví o možném návratu expremiéra Mirka Topolánka na scénu. Erik Best si Topolánkův comeback představit umí. 

„Otázka je, zda by jeho podpora byla dostačující na to, aby pan Křetínský dosáhl svých cílů. Čtu to tak, že Andrej Babiš je silnější, než se očekávalo, a dostatečně nepodporuje projekty pana Křetínského a nějaký výrazný politik by se mu hodil. Jestli to může být Topolánek, to záleží na tom, kde, v jaké straně. Pokud by se vrátil do ODS a nahradil Petra Fialu, nemuselo by to být úplně špatné. Asi by občanské demokraty nevytáhl nad 20 procent, ale k těm dvaceti by se přiblížit mohl. Pod vedením pana Fialy už ODS svého stropu dosáhla,“ má jasno politický analytik.

Kdyby prý šlo o komerční tah ze strany Křetínského, pak bychom dle Besta museli počítat, zda by mohla vzniknout koalice ANO a ODS, o které se mluví po příštích volbách. „Tohle může za snahou o Topolánkův návrat být. Pak by se pan Babiš musel s Křetínským domluvit, podobně jako teď s ČSSD se musí o všem dohadovat. Jsou to ale jenom úvahy podle toho, co Topolánek píše na Twitter, když třeba kritizuje Babiše za to, že podporuje Nord Stream, což jde proti zájmům Křetínského,“ uvádí Best.

Závěrečné téma, které jsme s Erikem Bestem krátce probrali, jsou možné zájmové skupiny stojící za Pirátskou stranou. Pokud jde o politické subjekty obecně, většinou za každým z nich nějaké vlivové skupiny jsou. Mají nebo budou mít něco takového i Piráti? „Samozřejmě se o tom mluví,“ konstatuje analytik.

„Jak to je ve skutečnosti, není ještě jasné, ale nejvíc to asi bude vidět v Praze, protože jedině tam mají Piráti nejvyšší pozici a mohou politiku přímo ovlivňovat nejvíc. Ve Sněmovně jsou v menšině, tam velký vliv nemají. Na pana primátora Hřiba tak bude směřovat čím dál větší pozornost. Uvidíme. Je to slabost každé dané strany. Politika je obklopená společnostmi, které chtějí prosadit různé věci,“ dodává Erik Best pro ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

dezinfománie

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o tomto komentáři Zahradila -https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zahradil-ODS-Zaznamenanihodne-vyrony-dezinfomanie-755567. Dále by mě zajímalo, co s těmi dezinformacemi pořád máte a co za ně vlastně považujete? Protože se zdá, že tato vl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trestat. A rychle. Zdeněk Zbořil a poučení z atentátu na Fica

13:21 Trestat. A rychle. Zdeněk Zbořil a poučení z atentátu na Fica

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jak se má chovat stát poté, co na sousedním Slovensku atentátník na Roberta F…