Islám je zlý a diktátorský. Nabízíme jim toleranci, ale můžeme čekat jen teror, volá na poplach legenda české žurnalistiky Jan Petránek

09.01.2015 11:48

POLITOLOGOVÉ Ve vztahu k islámu, potřebujeme rouhačství. Pokud se k tomu neodhodláme, máme před sebou neřešitelný problém – to jsou mimo jiné slova novinářského matadora Jana Petránka, která řekl ParlamentnímListům.cz k událostem souvisejícím s teroristickými útoky v Paříži. O tom, jak velkým se může stát problém s islámem se však rozpovídal ještě více, detailněji a ostřeji.

Islám je zlý a diktátorský. Nabízíme jim toleranci, ale můžeme čekat jen teror, volá na poplach legenda české žurnalistiky Jan Petránek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jan Petránek, novinář a publicista
reklama

Zprvu tento zkušený zpravodaj a komentátor připomněl větu, kterou použil v minulosti již několikrát – totiž to – že ‚islám nemá Voltaira‘. Co tím naznačil?

„Víte, ono stačí i při laickém posuzování islámu, zamyslet se nad tím, jaký rozdíl je mezi judaismem a tímto náboženstvím. Řeknete-li někde vtip o Židech, dokonce i před nimi, tak se tomu zasmějí. Pokud však řeknete vtip o muslimech nebo islámu, uděláte si nepřátele, jak jsme nyní byli svědky, dokonce na život i na smrt. Tam prostě chybí ten nadhled, umění se zasmát, přijmout humor. Dá se téměř říct, že islám chce lidi smutné, bez humoru, zakazuje krásu žen a zahaluje je. Proto pokud k němu budeme benevolentní, můžeme čekat jen teror,“ reagoval Jan Petránek pro ParlamentníListy.cz.

Naše mentality jsou velice odlišné. Nesmíme se nechat zastrašit u nás, na území, kde jsme doma 

Podle něj to, co se stalo v Paříži v satirickém magazínu Charlie Hebdo, je důkazem toho, jak moc jsou mentality původních Evropanů odlišné. „My se nesmíme nechat zastrašit a ustoupit tomu, abychom se obávali zasmát, abychom se báli udělat si legraci. Bohužel, obávám se, že nejsme – a tím mám na mysli celou Evropu – dostatečně důslední v tom, abychom si uměli říci, že je třeba být k některým projevům přísní od samého počátku a nedovolit jim se rozrůstat. Že něco nelze tolerovat, protože pokud se ty problémy, jaké máme teď, nebudou velice razantně řešit, nemají pro nás téměř východisko. Mám tím samozřejmě na mysli i migraci lidí, kteří utíkají ze zemí muslimského světa, které jsou zmítané válkami. Je třeba usilovně pracovat na tom, aby se tak nedělo, aby neměli důvod opouštět své země a zaplavovat Evropu – mimo jiné i jinou kulturou a náboženstvím, které opravdu není absolutně tolerantní. Bohužel nepříznivému stavu nahrává i globální situace a krize kapitalismu…“ pokračoval dál Petránek.

Potřebujeme kacíře

Řekl též, že naší (evropskou) benevolencí a obcházením problémů, vše sami můžeme do budoucna jen zhoršit. „Poslouchal jsem dnes v rádiu našeho duchovního, i ten jen opatrně naznačil, že týdeník svými ilustracemi provokoval. Jako by tím říkal, že si tak trochu za to vlastně mohli ti lidé, ve své zemi, s naší kulturou a zvyky, sami. Tak to přece není. Pokud je u nás něco zákonem povolené, tradicemi a našimi zvyky ověřené, proč bychom měli najednou ustupovat někomu jinému a nechovat se tak, jak jsme po staletí zvyklí? Dle mého potřebujeme – tím opět myslím Evropu – rouhačství, kacíře – kteří se nebudou bát na to upozorňovat a chovat se tak,“ konstatoval zkušený novinářský guru Petránek ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

Islám – to je především diktatura

Varoval dále před faktem, který často zaznívá na obranu islámu. Totiž, že islám není jen zlý, ale i dobrý. „Ne, tak to opravdu není – islám je jen zlý, protože jeho ideologie je založená jen na jediných přijatelných názorech. Každý, kdo má názor jiný, se ocitá v nebezpečí, nemluvě o tom, co se může dít s člověkem, který by se chtěl stát třeba křesťanem, pokud byl muslimem. Proč to opačným způsobem – tedy že se z křesťana stane muslim – je podstatně jednodušší, nekomplikované a absolutně bez nebezpečí? Islám – to je diktatura a kdo tvrdí, že tomu tak není, ten se velice mýlí,“ ostře vyjádřil své názory Petránek.

Závěrem upozornil ještě na další momenty, které by neměla Evropa i euroatlantický svět celý, podceňovat. Připomněl návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy na francouzském velvyslanectví ve Washingtonu. „No asi každý si umí představit, pokud by chtěli teoristé zasadit tomuto našemu světu opravdu hodně citlivý úder, že s touto návštěvou budou dopředu počítat a naplánují svůj útok tam – i proti hlavě nenáviděného představitele velmoci. To se ale neděje. Ty útoky jsou většinou mířené proti obyčejným lidem, v kterých vyvolávají paniku, případně proti novinářům – jak se stalo nyní a stávalo se, i když ne v takovém rozsahu i v minulých měsících. To ukazuje, že strategie radikálních islamistů je hluboce nedokonalá. Ale nepočítejme s tím, že bude taková na věky! Pokud jí však dovolíme v našem světě se zdokonalit, nebude cesty zpět,“ uzavřel Jan Petránek.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bělorus Vystrčil. Co Piráti zapomněli. Zbořil sekl do živého

4:44 Bělorus Vystrčil. Co Piráti zapomněli. Zbořil sekl do živého

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „My stavíme stavbu, stavba staví nás! Také Boj o zrno! bylo z podobného vrhu.…