Jde o sesazení Zemana, říká jasně Zdeněk Zbořil. A nachází souvislosti na Hradě i v zámoří

22.12.2014 6:57 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Při ohlédnutí za událostmi uplynulého týdne si Zdeněk Zbořil všímá toho, že až dosud nezazněla v tak silné podobě výhrůžka vojenskou silou od Ruska, jako tomu bylo nyní od prezidenta Putina. Další pokles důvěry v českou hlavu státu dává do souvislosti nejen s masívní kampaní vedenou proti Miloši Zemanovi, ale i absolutním fiaskem týmu, který má na starosti prezentování prezidenta a jeho kanceláře.

Jde o sesazení Zemana, říká jasně Zdeněk Zbořil. A nachází souvislosti na Hradě i v zámoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Česká média v uplynulém týdnu s gustem informovala o strmém pádu ruské měny, který provází panika, jíž se snaží Kreml čelit sebevědomou rétorikou. „Komické je, že z těch prvních reakcí si nejrozumněji počínal Blesk, který upozornil na to, že světová ekonomika je provázanější, než si myslíme, a pád rublu může mít neočekávané důsledky také někde jinde. A kupodivu i Česká televize si pozvala odborníky, kteří o tom velmi opatrně diskutovali. A takové to hurá na Moskvu nebo hurá na Putina sice samozřejmě převažovalo, ale zřejmě to nikdo nebral vážně,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.

Nejde jen o to, že ruský rubl ztrácel na hodnotě už od jara, takže jeho pád má jenom nepřímou souvislost se sankcemi, ale i o to, že pád ceny ropy na světových trzích může vyvolat jinou reakci. „Dokonce bych řekl řetězovou reakci, kde už nepůjde o rubl, ale, jak si všimli někteří komentátoři i z Evropy, může to postihnout také britský ropný průmysl. Mluví se už o propouštění zaměstnanců, a to je právě ta souvislost. Jestliže byla cena sražena spekulativně, z politických důvodů třeba pod vlivem amerických zájmů, tak se to sice projeví v Ruské federaci, ale ví bůh, kde ještě jinde. Protože cena ropy, jakmile se dostane do turbulencí, tak může přímo i nepřímo ovlivňovat sektory světové ekonomiky,“ upozorňuje politolog.

Kroky ruského vedení naznačují, že čekalo negativní dopad a pak zase růst

Když o pádu rublu hovořil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci, tak prohlásil, že by to krizí nenazval, že Rusko do dvou let problémy překoná a růst jeho ekonomiky je nevyhnutelný. „Jako hlava státu samozřejmě musí dávat naději svým občanům. Ale už to, že se vedení Ruské federace rozhodlo, že bude nějakým způsobem diverzifikovat zdroje pro svoji ekonomiku a že začalo navazovat kontakty mimo ty své v posledních dvaceti letech vytvořené, naznačuje, že nyní předpokládá negativní dopad na ruskou ekonomiku, ale v dohledné době naopak zase nějaký růst,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.

Zda půjde právě o dva avizované roky do překonání problémů, nebo to bude trvat déle, si netroufá odhadnout. „Ale skoro zajímavější než sledovat, co se děje v Rusku, a jásat nad tím, že ruští dovozci luxusního zboží zastavili nákupy, je pozorovat to, co se děje v sousedních zemích, které jsou napojeny na ruskou ekonomiku. Ukrajina je v takovém rozvalu, že ji můžeme zcela vynechat. Zajímavé je sledovat, zda to v Bělorusku či v Polsku nevyvolává nějaká nutná opatření. V Bělorusku už byly nastartovány nějaké kroky, které umožňuje silné postavení tamního prezidenta zasahovat do ekonomiky,“ poukazuje politický analytik.

Po medvědovi chtějí, aby se vzdal medu, jinak ho nenechají na pokoji

Zatím se nezdá, že by se do sousedních zemí třeba i na východ od Moskvy, do Kazachstánu či Uzbekistánu šířila finanční krize lavinovým tempem. „Pokud je pád rublu vyvolán skutečně nějakými spekulativními kroky, tak to bych skoro řekl, že to je to nejhorší. Protože nikdo nedokáže dohlédnout, kdy se objeví hráči na finančních trzích, nebo, chcete-li, spekulanti, kteří umějí riskovat a kteří na těch finančních změnách budou profitovat. Sezení prezidenta Putina s významnými muži ruské ekonomiky také svědčí o tom, že se Rusko nezabývá jen událostmi uvnitř země, ale i tím, jaké zdroje leží za hranicemi Ruské federace,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…