Je to celé zvláštní. Analytička předkládá pochybnosti o tom, jak to bylo s dalajlámou a Jiřím Bradym

24.10.2016 11:52 | Zprávy

Čtrnáctý tibetský dalajláma urazil cestu od duchovního vůdce k politickému marketingu. Analytička Irena Ryšánková teď ve svém textu pro ParlamentníListy.cz shrnuje, jak se mu to povedlo.

Je to celé zvláštní. Analytička předkládá pochybnosti o tom, jak to bylo s dalajlámou a Jiřím Bradym
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho

Dny někdy ubíhají rychleji, než bychom chtěli. Tento text měl být původně zamyšlením nad návštěvou dalajlámy a jeho smyslu pro Českou republiku. Ale dění kolem něj se zdeformovalo takovou rychlostí, že člověk, který odjel na víkend, se vrací do téměř jiné reality.

Dalajláma je zcela nepopiratelně duchovním vůdcem velké části světa. Vůdcem, jehož duchovní rozměr byl zpolitizován okolnostmi i politiky. Těžko říci, třeba by dalajláma rád byl pouhým duchovním vůdcem, ale prostě to už po více než padesáti letech není možné. Lidé, kteří jej potkali, říkají, že osobní setkání s ním znamenalo obrovskou vlnu klidu a duchovna. Věřím tomu. Dobří duchovní vůdci tento dar mají.

Je ale otázkou, zda si dalajláma uvědomuje, že není nositelem nejen duchovních hodnot, ale i ryze politického poselství podpory separatistickému hnutí. To začalo operacemi Saint Circus, Saint Barnum a Saint Bailey v letech 1951 až 1956, které vedly k vytvoření jednotek tibetských partyzánů, vedených dalajlámovými bratry Thubten Džigme Norbuem a Gyalo Thondupem na nepálské hranici, jejich marnému záškodnickému boji proti čínské vládě, který skončil až porážkou povstání ve Lhase v roce 1959, útěkem dalajlámy do Indie a Nixonovou návštěvou Číny v roce 1972. Tehdy každý z 1 500 přeživších rebelů, trénovaných CIA, obdržel 10 tisíc rupií, aby si mohl koupit pozemek v Indii. Dalajláma sám byl finančně podporován CIA od konce padesátých let až do roku 1974, do kdy dostával od CIA 180 tisíc dolarů každý rok. Podpora tibetských partyzánů se sídlem v Nepálu stála půl milionu dolarů, na podporu hnutí za tibetskou nezávislost, které bylo vlastně jen snahou po destabilizaci komunistické vlády v Číně, byl vynaložen milion dolarů. Dnešní podporu nezajišťuje už přímo vládní špionážní agentura, ale nevládní National Endowment for Democracy, financovaná a úkolovaná ovšem stále americkou vládou, a americké celebrity prostřednictvím hnutí „Free Tibet“ v Londýně a International Tibet Independence Movement v americké Indianě…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…