Kalousek jako nástupce knížete, Havlův muž a přítel Ukrajiny: Pár postřehů o exministru financí

24.03.2014 4:44 | Zprávy
autor: Petr Kupka

POLITOLOGOVÉ První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se dostává do pozice, kdy se začíná řadit ke stoupencům Václava Havla stále častějším vytahováním lidsko-právní karty, a to za situace, kdy Karel Schwarzenberg dle některých pozorovatelů začíná pomalu ustupovat do pozadí. Podle odborníků však nebude Kalousek schopen svým nynějším vystupováním změnit svou negativní pověst a zastoupit Schwarzenberga.

Kalousek jako nástupce knížete, Havlův muž a přítel Ukrajiny: Pár postřehů o exministru financí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Asi nejmarkantnější posun Kalouskovy pozice byl patrný třeba v době, kdy šlo o kauzu jmenování Martina C. Putny profesorem, ve které se na rozdíl od tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) tvrdě opřel do prezidenta Miloše Zemana. V květnu pak nechal blokovat ruské letadlo cisternou, aby zastavil odlet podnikatele Alexeje Toburarova vydaného kvůli trestnímu stíhání do Ruska.

Kritika Zemana za slova o přehnaném důrazu na lidská práva

Na začátku března pak kritizoval Zemana za jeho slova o tom, že přehnaný důraz na politiku lidských práv ohrožuje české investice v zahraničí. „Země, která není velmoc, si může získat mezinárodní autoritu pouze tím, že se soustředí na jednu mezinárodně akceptovanou významnou hodnotu,“ řekl Kalousek s tím, že exprezident Václav Havel i Schwarzenberg podle něj prosadili mimořádnou mezinárodní autoritu Česka právě tím, že země byla lídrem v obhajobě lidských práv. „V okamžiku, kdy na tuto svou prioritu budeme rezignovat, nebudeme mít nic, nebudeme mít ani prestiž, ani proexportní aktivity, pouze servilitu pana prezidenta Zemana vůči diktátorům, které obdivuje. To není hodnota, kterou bychom mohli prodávat,“ řekl dále Kalousek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Zastrojování platů

Na jaké částce by podle vás měly být platy politiků zastropovány nebo na co by měly být navázány? A řeší něco zmrazení platů, když dřív nebo později dojde k rozmrazení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina a Green Deal za Fialy. Dvě průlomová svědectví

4:45 Ukrajina a Green Deal za Fialy. Dvě průlomová svědectví

Říkal jsem prázdné řeči. Evropa pomáhá prodloužit válku na Ukrajině. Tato slova v nedávném rozhovoru…