Klaus ml. a Kalousek. Průšvih, Babiši? Vlastimil Tlustý bez milosti o ODS i o akci EU proti nám

04.12.2018 13:17

Exministr financí Vlastimil Tlustý se pro ParlamentníListy.cz rozhovořil o současných politických trendech. Odhaluje, co vlastně voliče přitahuje na Andreji Babišovi a proč tradiční strany, jako je KSČM a ČSSD, selhávají. Pokud by na Česko „zaklekla“ Evropská komise kvůli Babišovým dotacím pro Čapí hnízdo, může to mít podle Tlustého nedozírné následky, hrozí zastavení penězovodů z EU. Samotné dotace ale podle Tlustého ničí spravedlivý konkurenční boj. Zkušený pravicový matador rovněž kroutí hlavou nad promarněnou příležitostí, kterou si ODS nechala doslova ukrást od Pirátů. Podle Tlustého má ODS jistou naději ve Václavu Klausovi mladším, ale má to svůj háček. „Dokud bude v situaci nepodporovaného v rámci vlastní strany, která se bohužel čím dál více posouvá směrem ke Kalouskovi, to znamená je to čím dál méně ta původní ODS, tak potom to nemůže fungovat,“ varuje Tlustý.

Klaus ml. a Kalousek. Průšvih, Babiši? Vlastimil Tlustý bez milosti o ODS i o akci EU proti nám
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma

Jak je možné, že Andrej Babiš aféru se svým schizofrenním synem takovým způsobem přežil, co se zkazilo? Kde došlo ke zlomu?

Nepochybně dál pokračuje přesun hlasů od koaličních partnerů ANO, tedy od ČSSD, KSČM a SPD, protože tyto tři strany se vyznačují tím, že jsou to vlastně potenciální koaliční partneři ANO a současně ztrácejí, zatímco ANO získává.

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23513 lidí

Každá taková vypjatá aféra vede k polarizaci společnosti na dramatické ano a dramatické ne, to se děje i v tomto případě. Voliči ANO, a to už prokázala celá historie hnutí, jsou voliči, kteří ANO volí proto, že od něj očekávají vyšší důchody, vyšší platy, levnější hypotéky, zkrátka a dobře jsou to voliči, kteří očekávají zlepšení životní úrovně, a na těchto slibech a jejich plnění či neplnění stojí volební podpora ANO.

Jinými slovy, takové aféry, jako je ta, která probíhala, sice mají vliv, ale rozhodující je očekávání voličů ANO, zda se těch létajících pečených kuřat dočkají. Dokud věří tomu, že se dočkají, budou volit a preferovat hnutí ANO, jakmile se začne ukazovat, že se nedočkají, tak to teprve způsobí pokles preferencí ANO.

Fotogalerie: - Klaus, ,,Bobo" a Okamura slaví

Exprezident Václav Klaus na Vítkově při příležitos...
Exprezident Václav Klaus na Vítkově při příležitos...
Exprezident Václav Klaus na Vítkově při příležitos...
Exprezident Václav Klaus a poslanec Václav Klaus m...
Exprezident Václav Klaus na Vítkově při příležitos...
Exprezident Václav Klaus a Jana Bobošíková na Vítk...

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23513 lidí

Udělali Babišovi vlastně Slonková s Kubíkem svou reportáží službu?

Ne, v žádném případě. Pokud preference ANO stojí na očekávání zvýšené životní úrovně, tak je to o tom. Ekonomice se zatím daří, lidé doufají, že polévka bude, a dokud tohle bude platit, tak to žádné aféry nezlomí. Nicméně jakmile se dařit přestane, a ono to vypadá, že ekonomika zpomaluje nebo, přesněji řečeno, už nezrychluje a časy hojnosti zvolna končí, tak potom k tomu takovéhle kauzy ještě přispějí. Ale dokud jsou ta velká očekávání, tak tyto příběhy zatím nehrají roli. Hrát ji ale budou.

Je tedy pravda, že Babiš vysál hlasy směrem od SPD, KSČM a ČSSD, nebo bral i jinde?

V poslední době se z ANO stává univerzální, suverénně nejsilnější levicová politická strana. A volič, který chce být účasten vítězství, to je stejně jako ve sportu důležitá součást každého fandovství, včetně preferencí politických stran, chce podporovat úspěšné, chce vidět výhry. A tak logicky od těch slábnoucích levicových stran, které už voliči naději na vítězství nedávají, přecházejí k ANO.

Fotogalerie: - Zeman v Rusku

Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Miloš Zeman s Vladimirem Putinem
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Miloš Zeman a Dmitrij Medveděv

Anketa

Je Václav Klaus mladší dobrý politik?

91%
9%
hlasovalo: 14131 lidí

Do jaké míry hrozí, že příští volby by Andrej Babiš sice vyhrál, ale už by neměl s kým udělat koalici? Nebo je on sám schopen přitáhnout tolik naštvaných voličů, že mu to bude stačit?

Po příštích volbách nebude rozhodovat to, jestli bude mít ANO 27, 29, nebo 31 procent hlasů. Rozhodne, jestli vůbec Babiš bude mít s kým sestavit ve Sněmovně většinu. Teď to vypadá, že sice ANO posílí, ovšem jen málo. Velice ale ztrácejí ti případní koaliční partneři a domnívám se, že v mysli pana Babiše to vede spíše ke chmurám než k radosti, protože to na sestavení vlády po příštích volbách nevypadá.

Proto se objevují takové superpopulistické nápady, jako je jídlo ve školních jídelnách zdarma, to vlastně nejlépe ukazuje, že on to vidí a reaguje na to těmito kroky, kterými se snaží tu situaci zvrátit a obnovit naději na sestavení vlády po příštích volbách.

Já vám neumím říci pravděpodobnost, ale v tuto chvíli je to reálná hrozba, která může nastat. Do voleb je daleko, takže dělat dnes jakoukoli přesnější předpověď nemá význam. Jedno je ovšem jisté – Babiš i ANO si musí uvědomovat, že jim tahle varianta hrozí a je k tomu jeden celkem jasný důvod – to se jim přece stalo v řadě velkých měst, že vyhráli komunální volby, ale neměli s kým sestavit koalici. Všichni ostatní pak sestavili koalici bez nich a proti nim. To se může stát i na celostátní úrovni.

Co to o Češích říká, že Babiše takhle podpořili? Objevily se satirické poznámky, že 30 % národa jsou šmejdi, kterým nevadí, že někdo okrádá své děti a dalších 10 % je schopno to tolerovat. Jde o velkou nadsázku?

Já bych takovéto hodnocení nepoužíval. Ukazuje to na určitý pragmatismus. Ti lidé to asi neradi uslyší, ale mají se nejlépe v historii tohoto státu, životní úroveň je vysoká. Politiku systematicky sleduje naprostá menšina. Většina se nechá ovlivnit jednoduchými věcmi typu kobliha. V politice dnes prostě rozhoduje naděje na lepší životní úroveň vlastní rodiny.

Když se dá dohromady fakt, že Babiš kolem sebe shromažďuje bývalé voliče SPD a KSČM, co nemají rádi EU, plus fakt, že ho kritizují právníci Evropské komise, plus fakt, že se sbližuje s Orbánem, znamená to, že teď už se Babiš nebude bát odpoutat se od rétoriky, která favorizuje EU, a začne se chovat více jako Orbán? Bude víc kritizovat EU, bude dělat silnější kroky k potlačení médií?

Teď všichni mluví o tom, že úřady Evropské unie pravděpodobně dospějí k tomu, že Babiš je v konfliktu zájmů a musí vrátit subvence, nebo přesněji řečeno, bude je muset vrátit Česká republika. Pak samozřejmě na české politické scéně vznikne tlak na to, aby to vrátil Agrofert, a to jsem tedy náramně zvědavý.

Co ale nikdo neříká a co je mnohem závažnější, je to, že jakmile orgány EU konstatují konflikt zájmů, tak z tohoto důvodu zastaví další poskytování prostředků, to znamená, zastaví financování programů, kterých se to týká. Bude samozřejmě velice zajímavé sledovat kterých všech, protože oni mohou říci, že přestanou subvencovat všechny projekty, které se týkají soukromých subjektů, které se týkají neziskových organizací, těch kritérií, jak to udělat, je mnoho. Já chci upozornit na to, že vracení peněz z minulosti je jedna věc, ale mnohem vážnější je hrozba zastavení financování programů z bruselských peněz.

Mimochodem, to by byly dvě mouchy jednou ranou, protože já v těchto subvencích pro podnikatelské subjekty vidím strašné zlo, které ničí českou ekonomiku, protože když jeden podnikatel dostane subvence na provoz školícího střediska a někdo má dvacet kilometrů vedle hotel, který si zaplatil ze svých peněz a z úvěru, tak je jasné, že špatně dopadne, protože on své služby nemůže poskytovat tak levně jako ten, co to vedle postavil za evropské peníze neboli zadarmo. Je to nekalá konkurence a také obrovský ráj pro korupci, asi si umíme představit, podle čeho se rozděluje, že jeden dotaci dostane a druhý ne.

Jestliže se to vyvine tak, že Česká republika bude muset ty miliardy vracet a dokonce k tomu přibude zastavené financování pro soukromé subjekty, nebo pouze jenom pro Babiše, tak to, že bude Babiš reagovat protievropskou rétorikou, je v podstatě jisté. Vzhledem k tomu, jak je on ve svých emotivních reakcích čitelný, tak podobně emotivní reakce bude následovat i tady.

Co se SPD týče, té Babiš sebral migrační rétoriku. Čím to, že voliči raději svěří hlasy jemu než Okamurovi? KSČM a ČSSD zase Babiš bere rozdávací rétoriku, proč voliči preferují Babiše před těmito tradičními stranami?

Protože Babiš je předseda vlády a v tuto chvíli úspěšný politik, ovlivňující takřka vše. Když to přirovnám ke sportu, je to lídr ligy a k tomu se soustřeďuje podpora. Pak se samozřejmě soustřeďuje ještě k jeho hlavní opozici a takoví ti třetí, co stojí někde dál… Okamura má dnes tu velkou nevýhodu, že je takový nepsaný koaliční partner, jak ukazují některá hlasování ve Sněmovně. Trochu je kritik, zároveň se v těch názorech na migraci dnes shodují, takže je zcela logické, že mu ubývají hlasy. Proč by voliči měli podporovat někoho slaboučkého, kdo se přibližuje k pěti procentům, když mají silného hráče se třiceti procenty, který říká to samé?

S KSČM a ČSSD je to přesně stejně. Proč podporovat malé a slábnoucí, možná do nenávratna směřující levicové politické strany, když je tu silná levicová politická strana s premiérem? To je úplně logické. Nelogické je, že tyto strany to nechápou.

Babiš začal s klasickou levicovou politikou rozdávání. Financuje mladým a seniorům jízdné, plánuje dětem ve školních jídelnách platit obědy. Jak je možné, že je ČSSD tak neschopná, že ani v tomto nedokáže konkurovat?

Vy jste to řekl, je neschopná. To je celé. Řekl bych, že to je charakteristický rys dnešní politické situace. O Babišovi si může myslet, kdo chce, co chce, ale není pochyb o tom, že na dnešní politické scéně nemá vážnou konkurenci.

Jediný vážný konkurent, který proti němu kvalifikovaně vystupuje, je tak zdiskreditovaný, že jeho kritika je spíše kontraproduktivní. To je pan Kalousek. Tedy opakuji, není žádný kvalitní konkurent, ten jediný, pan Kalousek, je na tom morálně tak bídně, že jeho kritika Babišovi spíše pomáhá. To je bohužel smutný stav věcí.

Mnozí odpůrci Babiše se skoro až těší na to, až ČR upadne do hospodářské recese a tato rozdávací politika už nebude možná. Lze se na to takto těšit? Krachne Babišova popularita společně s českou ekonomikou? Bude pak Babiš vnímán podobně jako Kalousek? Neřeknou si pak lidé, že Babiš sliboval, a nic nedodal?

Já se na to netěším, málokdo si umí představit, co bude následovat. Určitě to hnutí ANO způsobí velké potíže, protože pečení holubi létati nebudou, to je jisté. Zatím to není tak patrné, takže je zbytečné to lidem říkat, ale blíží se to. Obávám se, že on na to bude reagovat zadlužením, to je zcela zřejmé, nejen z toho jak spravuje veřejné finance, ale i z toho, jak se chová ve svých firmách. On má obrovský podíl cizího kapitálu, neboli velká část jeho majetku je půjčená, jsou to obrovské úvěry z bank, to znamená, Babiš se dluhů nebojí a bude tu situaci řešit velkými schodky státního rozpočtu.

Jeho voličům je to úplně jedno, takže pokud se ptáte, jestli to nějak dramaticky zhorší jeho preference, tak dramaticky sice ne, ale ke zhoršení dojde. Všechno bude stát na tom, jestli po těch příštích volbách, které už se budou uskutečňovat v méně radostné ekonomické situaci, dokáže poskládat koalici. Vy jste se na to správně zeptal, ono se mu pak může stát, že nebude mít s kým tu většinu vytvořit. Když ty partnery mít nebude, tak mu nepomůže ani prezident Zeman.

Co se týče práce české opozice a rétoriky antibabiš, jaké poučení si z toho vzít? Pomůže upozorňování na to, že by ČR kvůli Babišovi mohla přijít o peníze, nebo to Babiš u lidí uhraje na protiunijní rétoriku?

Jeho voliči čekají na zlepšenou životní úroveň, to je pro ně rozhodující. Pokud se jim ta úroveň nebude zlepšovat, nebo se dokonce zhorší, pak budou se svou podporou váhat a ta ostatní kritéria budou jen doplňková.

Odpovím tak, že kdybych byl v Parlamentu, tak bych při každém vystoupení ve Sněmovně před sebou držel světelnou tabuli a tam by bylo napsáno, kolik denně vydělal Babiš a jeho Agrofert za dobu jeho premiérství. Prostě proto, abych lidem ukázal, že se možná dočkali osmi set korun na důchodu, ale on se dočkává desítek milionů denně. Myslím si, že to číslo, které bych ukazoval na oné tabuli, by byly desítky milionů.

To, že pan premiér na prvním místě pomáhá sobě a svému Agrofertu – je jedno, jak je kde formálně Agrofert zaparkován – je evidentní. Hodnota Agrofertu roste o desítky milionů denně a to by měli opoziční politici říkat. Já jsem třeba od žádného opozičního politika neslyšel, že byly sice zvednuty důchody, ale ve skutečnosti klesnul poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě, a to se děje přesně jenom za Babišova ministerstva financí a premiérství. Všechny předešlé vlády dbaly na to, aby tenhle poměr neklesal. Jinými slovy, cokoli bylo přidáno důchodcům, je asi polovina toho, co jim mělo být přidáno, aby byla zachována životní úroveň mezi důchodci a pracujícími.

Vznikl nový politický subjekt dramaturga Jan Šterna nazvaný Nové Česko, který se soustředí čistě na inovace, vědu a výzkum s tím, že takhle naše země uspěje. Jan Farský ze STAN pro změnu akcentuje školství a moderní infrastrukturu a říká, že Babiš nás od tohoto zdržuje. Mohou tato sofistikovaná témata Babiše porazit?

U těch nově se rodících subjektů je velice těžké předpovědět, kdo uspěje a kdo ne, ostatně stejné to bylo i s Babišem. Že by složitá témata typu podpora vědy a výzkumu, nebo školství něco říkala voličům, kteří čekají více peněz v rodinném rozpočtu, tomu nevěřím. Pro jinou klientelu, než jsou voliči ANO, to fungovat může. Pro jeho voliče ale ne.

Když to budou dělat dobře, uvidíme. Situace na politické scéně je taková, že část pravicových voličů je nyní zcela opuštěna a nemají koho volit. Když se najde někdo, kdo bude důvěryhodnou pravicovou alternativou, třeba když začne říkat, že se musí snižovat daně a počty úředníků, tak se úspěch může dostavit.

Podle průzkumu agentury Kantar mají nyní Piráti téměř 20 procent, utíkají i ODS. Čím to je?

Dělají to lépe než ODS, to je jednoduché. ODS má problém, že je pasivní, nepřichází s nápady, všechno jsou jen reakce na nápady někoho jiného. Pan profesor Fiala je nepochybně skvělý pedagog a výborný vědecký pracovník, ale to už, myslím, všichni vidí. Není to autentický lídr, který by mohl být rovnocenným soupeřem Babišovi. Ukazuje se, že pan Bartoš z Pirátů to dělá lépe, třeba teď ten poslední krok, kdy Piráti požádali o přezkoumání konfliktu zájmů Andreje Babiše v Bruselu, to je čin, který jim nepochybně přidá podporu.

To totiž nejsou jenom řeči, ale i výsledky. A volič chce vidět výsledky. Řeči jsou pěkné, ale ten, kdo předvede konkrétní akci, ten získá podporu. To je přesně případ Pirátů.

Když se vrátíme k ODS, vidíte tam nějakou osobnost, která by se Andreji Babišovi nebo alespoň Ivanu Bartošovi mohla vyrovnat?

Ano, to je pan Klaus junior. Ten je tam ale ve velice složité situaci. Jeho výborné individuální vystupování je znehodnocováno tím, že se od něj neustále někdo distancuje, někdo neustále říká, že to není ta pravá ODS. V tu chvíli už jeho blahodárné působení je takovýmito reakcemi znehodnocováno. Kdyby zase byly volby v Praze a on by vedl pražskou kandidátku, tak by bylo vidět, že to je opravdu autentická osobnost, která se s Babišem může hravě utkat, a dokonce ho i porazit.

Dokud ale bude v situaci nepodporovaného v rámci vlastní strany, která se bohužel čím dál více posouvá směrem ke Kalouskovi, to znamená je to čím dál méně ta původní ODS, tak potom to nemůže fungovat.

Domníváte se tedy, že nakonec myšlenkový proud Klause mladšího v ODS vyhraje, nebo Václav Klaus junior nakonec půjde jinam?

Kéž by uspěl. To by byla naděje, že se ODS vrátí k pravicovému voliči. Ale jestli se to stane, nevím. Neznám dnes vnitřní situaci v ODS, obávám se, že lidí toho původního pravicového smýšlení je již dnes v ODS menšina. Neumím odhadnout, jakou sílu tato menšina má, zda je to třetina, nebo téměř polovina, může to být ale i méně. Zkrátka, pro Václava Klause mladšího je dnes situace v ODS nelehká.

Podle podrobností výzkumu agentury Kantar mladí vzdělaní vysokoškoláci volí Piráty a ti starší ODS. Ostatní „liberální“ strany se smršťují. Je to tak, že prapor opozice proti Babišovi do budoucna ponesou Piráti a ODS? A kdo z nich má větší šanci Babiše porazit? A co ti ostatní, co jsou nyní na hraně, tedy KDU-ČSL, STAN, TOP 09?

Vypadá to tak, že ano, že to jsou Piráti a ODS. Proč to není TOP 09, to už jsem objasnil. Ono se to už projevuje, není to žádné věštění z koule. Piráti to zatím dělají lépe, musím říci, že je to pro mě nepochopitelné. Spíše bych si myslel, že by se tou hlavní opoziční stranou měla stát ODS, ale neumí to. Bartoš a Piráti to dělají lépe, tak nad tou ODS vyhrávají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasně

8:27 „Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasně

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Když nás Západ nechce, domluvíme se s Ruskem. A poblíž Varšavy a Kra…