Krym už nikoho nezajímá. Macron a Merkelová dali ruce pryč. Tereza Spencerová a zlé zprávy pro Ukrajinu

12.12.2019 9:50 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Oba státy svým způsobem budují znovu vztahy s Ruskem, nějaký ‚ruský Krym‘ je ve skutečnosti už ani nezajímá,“ říká o aktuální politice Německa a Francie analytička Tereza Spencerová. Tyto státy už prý Ukrajinu vnímají spíše jako jakousi kouli na noze. A kdo zůstává spolehlivým spojencem Ukrajinců? Jsou to prý už jen „muší váhy typu Pobaltí nebo našeho Petříčka,“ uvádí v rámci pravidelného týdenního shrnutí pro ParlamentníListy.cz Spencerová. Komentuje také ostře sledované volby ve Velké Británii, kde není nic jisté, a přitom se hraje o hodně.

Krym už nikoho nezajímá. Macron a Merkelová dali ruce pryč. Tereza Spencerová a zlé zprávy pro Ukrajinu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj

Po velmi dlouhé době zasedl tzv. normandský formát jednání o Donbasu. Je hodnocen tak, že Putin a Zelenskyj se „dohodli, že se třeba dohodnou“. Ale i tak se mluví o „posunu“. Čím to, že jsou komentátoři tak skromní?

Bylo to první setkání obou prezidentů, a tak ho lze vnímat jako „oťukávací“. Navíc, problémů se za těch pět let od Majdanu nahromadilo tolik, že by asi bylo bláhové čekat nějaký zásadní průlom hned při první příležitosti, tím spíš, že Zelenskému doma současně se summitem v Paříži hrozil „majdan proti kapitulaci“, míněno proti kapitulaci vůči Rusku. Průzkumy sice hovoří o 75 procentech Ukrajinců, kteří by uvítali mírovou dohodu s Ruskem a opětovnou normalizaci vztahů, ale ten zbytek je nacionalistický, bojovně naladěný, a navíc dokázal v uplynulých letech obsadit mnoho důležitých funkcí ve státě, takže jeho sílu, názory a ochotu „jít do akce“ nelze podceňovat. Z tohoto pohledu je pak náznak shody o plynu – ať už o jeho tranzitu přes Ukrajinu, nebo o splacení ruských dluhů – svého druhu „obrovským pozitivem“. Mě ale zaujalo spíš to, jak „tiše“ na summitu vystupovali Merkelová s Macronem.

Oba státy svým způsobem budují znovu vztahy s Ruskem, nějaký „ruský Krym“ je ve skutečnosti už ani nezajímá, a Ukrajinu, natož nepoddajnou Ukrajinu, vnímají stále více jako kouli na noze. Současně si ale uvědomují, že pro USA, nebo alespoň pro některé tamní kruhy, je Kyjev dál strategicky důležitým nástrojem, jehož prostřednictvím lze poutat spousty ruské energie, a tak se Německo i Francie ocitly v jakémsi meziprostoru a visí v něm jak „nudle v bandě“. Na jedné straně mají své zájmy, na straně druhé jsou tu zájmy USA, a tak ve finále Merkelová s Macronem celý summit vlastně jen „odseděli“, řečeno s lehkou nadsázkou, a alibisticky už vůbec Ukrajinu nepodporovali, jak tomu bývalo v minulých letech. Nechali věcem volný průběh. Z čehož si Zelenskyj nejspíš musel vyvodit nezbytný závěr, že v Evropě mnoho skutečných spojenců nemá. A pokud ano, tak jsou to „muší váhy“ typu Pobaltí nebo našeho Petříčka…   

Británii čekají volby. Veliké téma realizace Brexitu bývá v posledních dnech umenšováno fotkou, která má žalobně vypovídat o kvalitě britského zdravotnictví – chlapec ležící v nemocnici na zemi. Dočká se Británie nového socialismu, který slibuje Jeremy Corbyn? A pokud vyhraje Johnson, kterého nenávidí média, bude zase „populismus na vzestupu“?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…