„Možná že si slovutní členové Poslanecké sněmovny, kteří ve vzácné shodě konstatovali, že náměstek předsedy vlády a ministr financí je podvodník, jehož podvody je třeba vyšetřit a zaujmout k nim stanovisko, vůbec neuvědomili, jak je tato situace vážná,“ reaguje Zdeněk Zbořil na aféru kolem dluhopisů vicepremiéra Andreje Babiše. Na úvod shrnuje svůj názor na věc: „Kompaktní blok KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL se na ‚základě zpráv z médií‘ možná dopustili nactiutrhání, protože tuto skutečnost konstatovali podle názvu jednoho bodu svého jednání, aniž jim byly známy kroky k takovému šetření podle zákona oprávněného orgánu státní moci, neměli k dispozici trestní oznámení, obžalobu a hlavně soudní výrok, který by shledal Andreje Babiše vinným z jednání, které je možné označit za podvod,“ dodal. Zbořil upozorňuje na to, že s ohledem na časté hovory v Poslanecké sněmovně o demokracii a právním státu se mohli poslanci mírnit ve své „chtivé vášnivosti odsoudit a ztrestat ministra financí a zamyslet se nad tím, zda také oni se nedopouštějí znásilňování demokratických pořádků a nestojí na startovní čáře změn, jejichž konce ani oni ve své velikosti nemohou dohlédnout“.
Z hlediska politologického uvažování je možné podle Zbořila konstatovat, že se vytvořila pevná antibabišovská koalice, jejímž jádrem jsou TOP 09 a ČSSD. „Strany vystrašené svou klesající popularitou, o které v ParlamentníchListech mluvíme a píšeme skoro rok. Nejpozoruhodnější je ale rozhodnutí KSČM přidat se k tomuto houfu ‚demokratických stran‘, který bude bojovat proti ‚oligarchovi‘ během předvolebních klání. Je to jen další důkaz toho, že řeči o pravici a levici jsou jen mizernou kamufláží konfuzních programů těchto politických stran, které ztrácejí své voliče a nemohou přijít na nic lepšího, než se ‚semknout‘ okolo Miroslava Kalouska,“ analyzuje Zbořil.
Zbořil: Váháme, co je součást komické zlobivosti a teatrální hysterie
Připomeňme, že důležitým mezníkem v aféře kolem Babišových dluhopisů bylo projednávání „daňových podvodů ministra financí“ ve sněmovně bez ministra financí Andreje Babiše. Jako první si vzal slovo předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který zmínil kromě jiného, že je přesvědčen o tom, že mezi Babišem a Agrofertem došlo k daňovým únikům. „Pan poslanec Kalousek už toho prohlásil na adresu Andreje Babiše a ANO 2011 tolik, že váháme, co brát vážně a co jen za součást jeho trochu komické zlobivosti a teatrální hysterie. Pozoruhodný je jeho zájem o Babišovy soukromé peníze a nezájem o veřejné peníze, za které se kupují předražené zbraně a vybavení pro Armádu ČR, jak se s nimi zacházelo v době našeho předsednictví v EU a samozřejmě, v tunelu nad tunely, kterým se zdá být stále bobtnající kauza OKD,“ reaguje na vystoupení Kalouska ve sněmovně Zbořil a dodává: „Ale není pan exministr financí sám. Hranici mezi soukromým a veřejným přehlížejí často i jeho kolegové, v Bibli se jim říká ‚lotrové‘ na pravici i na levici. Rozhodně bychom ale neměli přehlédnout téměř jednolitý blok TOP 09, ČSSD a KSČM. Mohli bychom se s podobným hybridem setkat i po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny,“ konstatuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá