Maloměšťáctví, trapné výlevy. Odborník seknul uctívače Schwarzenberga a vysmál se ODS

23.09.2013 15:10 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ K předčasným volbám chybí jen něco málo přes měsíc. Politolog Pavel Kopecký tak má několik tipů, na co by si voliči měli dát pozor. Ať už jde o záměry Andreje Babiše či angažmá Karla Schwarzenberga v předchozích pravicových koalicích.

Maloměšťáctví, trapné výlevy. Odborník seknul uctívače Schwarzenberga a vysmál se ODS
Foto: Archiv PK
Popisek: Politolog a politický analytik Pavel Kopecký

Podle nedávného průzkumu se až 65 % lidí přiklání k tomu, že dosud mimoparlamentní strany jsou a budou přínosem pro Česko. Pokud zhodnotíte hnutí ANO, Hlavu vzhůru! či Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury – co říci k tomu, co „předvádějí“?

Všechny tři zmíněné partaje jsou lepší nebo horší ambaláže bez skutečného obsahu. Volná pokračování "Věcí výdělečných" Víta Bárty - toho času přímo spojeného s "prezidentsko-senátorsko-sněmovními" zájmy Tomia Okamury.

Na koho tyto strany cílí? S jakým úspěchem mohou počítat?

Naivita jistého segmentu voličů je nejspíše nekonečnější než vesmír a stále dokola vidíme, že poučit někoho, kdo netouží po svobodě, nýbrž po jednoduchém řešení (nebo přímo pevné ruce), je vyloučené. Zvláště když stávající politické elity neumějí či nechtějí řešit mnohé palčivé potíže republiky, jako je třeba soužití s menšinami. Vzniklá frustrace řadě zvláště méně informovaných lidí usnadňuje nevidět zjevnou účelovost, podvodnost i politickou neprofesionalitu jejich idolů. Tak se mimo jiné stalo, že občané oceňovali soudně uznaného podvodníka a mystifikátora Lukáše Kohouta - hlavně když vedl protiromské akce ve Varnsdorfu.

Andrej Babiš, dosud nejúspěšnější lídr nové strany, se v poslední době výslovně vymezuje jako „středopravicový“ politik. Slibuje nízké daně, omezení korupce, zvýšení bezpečnosti, zamezení zneužívání sociálních dávek… Pro jakého českého voliče to „hraje“? Kolik procent veřejnosti může oslovit?

"Československy" hovořící miliardář Andrej Babiš je ze zmíněných politických alternativ asi nejlépe připraven, díky přemíře prostředků nemusí šetřit na výrazových prostředcích kampaně. Podařilo se mu též zaplatit řadu známých person, pro něž nebylo jinde na politickém poli místo. Včetně známého novináře Komárka, pravidelného kritika žurnalistů s politickými ambicemi. Je docela dobře možné, že babišovci shora zmíněnou skupinu občanů osloví v míře dostatečné. Mají dobré předpoklady. Na někoho totiž "vize" státu manažovaného jako úspěšná velkofirma působí se zárukou. Což samozřejmě není naše specialita. Stačí si vybavit Itala Berlusconiho, s nímž má Andrej Babiš společnou také "noblesu" vystupování. Ta je pak jedním z důvodů, proč jeho politický cirkus zvýšeně angažuje známé herce, akademiky či publicisty.

Ovšem zdá se také, že přinejmenším jedna věc oba ambiciózní obchodníky rozděluje: Jižní magnát je znám workoholismem, z východu pocházející Babiš si nechal vyvěsit, že není jako politik, ježto maká. Nicméně se chce stát politikem, z čehož logicky plyne, jak moc si zřejmě potřebuje odpočinout. Dle vlastního sloganu zjevně touží po státem placeném nicnedělání... V lepším případě.

TOP 09 vyhlásila, že v těchto volbách nejde prvotně o zvolení pravicových či levicových řešení, nýbrž o udržení svobody, demokracie a práva. Do jaké míry může patos dědictví listopadu 1989 a Václava Havla odklonit pozornost od Drábkových programů, církevních restitucí, zvyšování DPH, neúspěšné důchodové reformy a dalších neúspěchů TOP 09? “Táhne“ ještě Karel Schwarzenberg?

Zdá se, že i po masivním angažmá Karla Schwarzenberga v předchozích pravicových koalicích se stále ještě najde dost svým způsobem pozoruhodných lidí, kteří se odvažují mluvit o příkladnosti, "přidané hodnotě" tohoto staršího pána. Dlouhodobě se ale nemohu zbavit podezření hraničícího s jistotou, že úcta ke "knížeti" je hlavně projevem typického českého maloměšťáctví. To v konečném efektu vede takzvané městské liberály k nadšení pro katolického konzervativce venkovského střihu. A navíc ještě ochoty spojit se kvůli výnosným postům s kýmkoli; od Havla, za nějž restituoval, po Kalouska, za nějž ministroval. Snad se ale na Schwarzenbergovy "výkony" v čele TOP 09 nezapomene. Zvlášť když nedávno vyslovil slib udělat z ČR sociální stát. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jpo

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

13:24 Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA V posledních dnech se v globálních rozměrech děje něco, o čem nejsme dobře in…