Debatu o běžencích na českém území v posledních dnech rozvířily jak události v detenčním zařízení v Bělé pod Bezdězem, tak i zadržení další půldruhé stovky nelegálních migrantů během pouhých dvou dnů. V Bělé pod Bezdězem jsou dočasně ubytováni cizinci, jimž cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. Ve čtvrtek a v pátek se ve velkém počtu pokusili ze zařízení utéct, což se neobešlo bez potyček s policií a demolice vybavení. Obyvatelé zařízení, jimiž jsou především Afghánci, Syřané a Iráčané, při svých protestech požadovali okamžité propuštění, možnost odjezdu do Německa, navrácení mobilních telefonů a peněz, ale stěžovali si i na místní stravu.
Objekt proto navštívil v doprovodu policejního prezidenta i ministr vnitra Milan Chovanec, který požadavky běženců odmítl s poukazem na to, že musí dodržovat zákony České republiky. „To vše se dalo čekat, počítat s tím měla i vláda a pan Chovanec zřejmě není dobrý vyjednávač. Konec konců tam nemusel chodit sám, ale poslat místo sebe někoho schopnějšího. Bělá pod Bezdězem nejsou Lány, ale na druhé straně těm vzbouřencům nic jiného říci nemohl. Jsme svázáni natolik pravidly Evropské unie a jejími nařízeními, že český ministr vnitra není suverénem ani v České republice,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.
Obhajovat vládní politiku v otázce migrace nebude teď jednoduché
Bez komentáře nemůže nechat ani požadavky migrantů, kteří se v detenčním zařízení kvůli jejich nesplnění bouřili. „To, že emigrantům nechutná, je sice pozoruhodné, ale pokud chtějí konzumovat národní jídla, pak jim někde musí říci, že je pod Bezdězem vařit neumíme a že si svého kuchaře musí zaplatit. Jednání nezačíná diskusí o stravě a mobilních telefonech, ale od udělení práva na azyl, nebo povolení vycestovat do Německa; k tomu se však musí vyjádřit ještě německá strana. Tak i pan ministr vnitra si zkusil, co to je ‚střet civilizací‘, kterému nikdy, pokud si vzpomínám, neodporoval,“ poznamenává politolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
B. Sobotka , Chovanec , Štětina , Zbořil , M. Zeman , Rozjezd Zdeňka Zbořila
autor: Jiří Hroník
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem