Obyčejní lidé se již nebojí „fašistů“. Vědí, že je chrání proti vykořisťování, říká sociolog Hampl

27.05.2014 11:10

ROZHOVOR Pravicový sociolog Petr Hampl zhodnotil výsledek voleb do Evropského parlamentu. Na české politické scéně se toho až na úspěch Svobodných moc nezměnilo. Nízká účast v eurovolbách je podle Hampla logická, protože Češi vědí, že jejich europoslanci v Bruselu stejně nic neprosadí. Úspěch euroskeptiků a nacionalistů podle něho značí, že nižší třídy se začaly bránit proti nadvládě elit a již nevěří mediálním nadávkám, že je někdo „fašista“ či „rasista“.

Obyčejní lidé se již nebojí „fašistů“. Vědí, že je chrání proti vykořisťování, říká sociolog Hampl
Foto: Ivan Dostál
Popisek: PhDr. Petr Hampl na besedě ve Valašském Meziříčí

Anketa

Kterého z těchto zvolených europoslanců byste nejraději vyloučili z EP?

hlasovalo: 15011 lidí

Jak hodnotíte výsledek do eurovoleb v České republice? Jaká jsou jejich hlavní sdělení?

Asi nejvýznamnější změna, jaká stojí za povšimnutí, je ta, že nejloajálnější voliče už nemá KSČM, ale TOP 09. Je to ostatně logické. Staří komunisté hlasovali pro KSČM ze sentimentu, voliči TOP 09 hlasují kvůli zájmu, protože je mezi nimi významné procento těch, kdo žijí ze státních dotací. Předpokládám, že se stejným trendem můžeme počítat i do budoucna – TOP 09 bude mít nejloajálnější voliče.

Druhou zajímavostí je chování zelených, jejichž vedení zjevně usiluje spíše o úřednická místa přidělená vládnoucí koalicí. To se dá dobře ukázat na tom, kolik energie věnovali špinavé práci v zastoupení vládní koalice – jako například útokům na Svobodné. Bude zajímavé sledovat, co s tím teď udělají členové. Odstoupení samotného vůdce nic neřeší. 

To jsou ale spíš okrajové poznatky. Myslím, že nic opravdu zásadního se na české politické scéně nezměnilo.

Čím to, že je tak nízká účast? Vypovídá to o nízké legitimitě europarlamentu, či za to může Klaus?

Myslím, že ten výrok o Václavu Klausovi byl ze strany pana Niedermayera vtípek. Něco takového nemůže nikdo myslet vážně. Ve skutečnosti lidé ztratili naději, že dokážou zvolit europoslance, kteří budou hájit jejich zájmy. Proč by tedy chodili k volbám? Navíc, i kdyby našli správné poslance – co může 20 Čechů ovlivnit v 700členném parlamentu? 

Není to pro ODS propadák, že při tak nízké volební účasti získala jen dva europoslance a přes 7,6 procenta, vezmeme-li v úvahu, že měla vždy disciplinované voliče? Byla Zahradilova radost oprávněná?

ODS stabilizovala situaci nad kritickými pěti procenty. Víc nepotřebují. Do první ligy už nepatří a ani o to neusilují. 

Jak hodnotíte výsledek Svobodných? Nemohli při averzi občanů k EU získat více? Nebo naopak, když se podíváme na výsledek, nenahradí při takovém trendu brzy ODS a nepošlou modré ptáky na smetiště dějin?

Svobodní poprvé od svého založení předvedli vysoce profesionální kampaň. Navíc jejich členové a příznivci byli nadšení a aktivní. To je ostře odlišovalo od všech zavedených politických stran, ale i třeba od Pirátů. Když tohle uvážíme, není jeden poslanec vlastně tak moc, mohli dosáhnout i mnohem více. Nicméně je to úplně poprvé, kdy dosáhli nějakého volebního úspěchu. Otázkou teď je, zda na něj dokážou navázat a dále růst, nebo zda budou směřovat do izolace. A co výsledek ČSSD? Ustojí ho Sobotka?

Určitě. Z jeho pohledu nebyly volby úspěšné, ale neskončily vyloženým debaklem. Navíc nezapomínejme, že Sobotka je předsedou vlády proto, že ho vybral Andrej Babiš, a od něj nevidíme žádné náznaky změny názoru. 

A lze výsledek ANO a TOP 09 považovat za úspěch?

Rozhodně ano.

A jaké je poselství eurovoleb v celé EU obecně?

Potvrdilo se, že dochází k tomu, co Karel Marx nazýval přechodem od „třídy o sobě“ k „třídě pro sebe“. Nižší sociální vrstvy si začínají uvědomovat, že se k nim elity chovají nepřátelsky a že nadešel čas se bránit. Poprvé v dějinách EU zvítězila ve dvou velkých zemích skutečná opozice. I kdyby UKIP, Národní fronta a další opoziční strany neuspěly, ukázaly, že elity je možné porazit. Že autentická lidová strana může vyhrát i v atmosféře neustálých útoků, obviňování z rasismu, falešných obvinění z finančních nepoctivostí a tak dále. Že není zapotřebí pasivně čekat, až bruselská byrokracie připraví o práci i další miliony lidí, uvrhne je do chudoby, zbaví je občanských svobod a zaplaví Evropu radikálním islámem. Zkrátka, Nigel Farage a Marie Le Pen vrátili Evropanům naději.

Za druhé. Vypadá to, že přestal fungovat osvědčený trik, podle nějž byla opozice likvidována tím, že byla bez jakýchkoliv argumentů označena za nacionalistickou, fašistickou, populistickou, krajně pravicovou a tak dále. Lidé tomu přestali věřit. V dnešním Daily Telegraph se pro německou Národně demokratickou stranu používá označení „strana, kterou intelektuálové označují za neonacistickou a antisemitskou“. Před pár týdny by byli označeni za „německé neonacisty“. Slyšíte ten rozdíl? 

A čím to, že v řadě zemí EU zvítězili či relativně uspěli euroskeptici a odpůrci imigrace?

Spíš bych řekl, že uspěli ti, kdo usilují o to, aby se v Evropě dobře žilo obyčejným lidem, nejen elitářům závislým na dotacích. 

Bylo by podle vás dobře, aby spolupracovala Le Pen s Faragem? A Svobodní se k nim přidali?

Obě české opoziční strany – Svobodní i Úsvit – měly předem dohodnuto působení ve Faragově sekci Europe for Freedom and Democracy. Farage a Le Pen budou spolupracovat ad hoc, neplánují vytvořit společné těleso. Vzhledem k rozdílným důrazům je to určitě rozumné. 

A proč u nás Okamura pohořel?

Okamurovo hnutí postihla během kampaně personální krize. Postihla je tak intenzivně, že se kampaň prakticky zhroutila. Příčiny neznám a nechci o nich ani spekulovat. Jen doufám, že se dá Úsvit co nejrychleji dohromady. Je to jediná politická síla důsledně zaměřená na prosazení přímé demokracie.

Vezmou si elity EU ponaučení, nebo budou dál tlačit na pilu v centralizaci? A co to případně vyvolá?

To je otázka spíš na pány Zaorálka, Niedermayera nebo Teličku. Můj odhad je, že ti lidé jsou naprosto odříznutí od reality a nejsou schopni reagovat. Je to uzavřená parta lidí, která se navzájem ujišťuje o své výbornosti a o své morální nadřazenosti. Vzpomínáte na bývalého iráckého ministra informatiky, který na tiskové konferenci oznamoval vítězství nad Američany v době, kdy už američtí vojáci byli přímo v hotelu, kde se konference konala? Takhle nějak bude vypadat konec evropských byrokratů a intelektuálů. Jen doufám, že je smetou sami Evropané a nikoliv islámské hordy.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

On to sako nesundá. Sundají jeho? Zlé zprávy pro Fialu, hrozí ještě horší

14:34 On to sako nesundá. Sundají jeho? Zlé zprávy pro Fialu, hrozí ještě horší

„Mám pocit, že stále přemlouvají přesvědčené. Nedaří se jim narozdíl od Babiše vstoupit do vod váhaj…