Odpor lidu bude pokračovat, říká Zdeněk Zbořil k megarůstu procent Babiše. Zlá slova Pirátům a Okamurovi. Výsměch novinářům a pravda o Francii

03.12.2018 6:09

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Není to zase jen další udání z České republiky, jehož autoři si přejí to, čeho se jim nepodařilo dosáhnout ve volbách?“ Vypovídající hodnota „jako informace triumvirátu Remunda, Slonková, Kubík ze Švýcarska“. I takto komentuje politolog Zdeněk Zbořil nejnovější pokračování debaty o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v souvislosti s informacemi z Evropské komise. „Podle opozice by měl Andrej Babiš skončit jako předseda vlády, i kdyby se projel okolo Čapího hnízda na kole,“ podotýká Zbořil. A že má hnutí ANO dalších pět a půl procenta navíc? Klidně jim čísla mohou vydržet. Tichý odpor občanů podle politologa může pokračovat, „dokud si i ti nejzavilejší pronásledovatelé Andreje Babiše a jeho rodiny, prezidenta Zemana a jeho zdraví, KSČM a Tomia Okamury neuvědomí, že jsou to zplozenci jejich ignorance“.

Odpor lidu bude pokračovat, říká Zdeněk Zbořil k megarůstu procent Babiše. Zlá slova Pirátům a Okamurovi. Výsměch novinářům a pravda o Francii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Už minulý týden jsme komentovali výsledky volebních preferencí jako krajně podezřelé. Tentokrát, a opět agentura oblíbená Českou televizí, vydala pro ANO 2011 jistě velmi zajímavé výsledky svých zkoumání. Doporučoval bych ale stejnou obezřetnost jako před týdnem,“ reagoval na aktuální průzkum Kantar CZ pro Českou televizi politolog Zdeněk Zbořil. Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů. Navzdory kauze údajného únosu syna premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše hnutí od října posílilo o 5,5 procentního bodu. „Pět a půl procenta je změna, která už nebude noční můrou STAN a TOP 09, ale i všech ostatních, pokud se takový pohyb neprojeví alespoň ve dvou dalších průzkumech. Anebo je to opravdu tak, jak píše ve své poslední knize Média a politika v digitálním světě (2018) stálý přispěvatel ParlamentníchListů.cz Petr Žantovský, že monotematickou politickou propagandu a agitaci dělají už dlouhou dobu hlupáci, kteří sice dostávají dobré výživné, ale odměňují se svým chlebodárcům prachmizernými činy. Místo toho, aby se pod jejich ostrostřelbou hroutily označené cíle, obrací se jejich úsilí v pravý opak. Kdybych vámi citovaná data posuzoval jen laicky a emocionálně, mohl bych jim uvěřit. A pokud to není věc víry, ale je tomu skutečně tak, pak musí asi 90 % mainstreamu vrátit své odměny za své živobytí, a dokonce zpětně zaplatit školné za své vzdělání,“ dodal politolog. Doplňme, že druzí Piráti si polepšili o tři procentní body na 19 procent, ODS pak o dva procentní body na 16 procent. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm stran, vládní ČSSD jen těsně, stejně jako STAN, SPD a KSČM. Mimo dolní komoru by zůstaly KDU-ČSL a TOP 09.

Fotogalerie: - Orbán v Senátu

Předseda Senátu Jaroslav Kubera a premiér Maďarska...
Maďarský premiér Viktor Orbán zavítal na státní ná...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...

Anketa

Podporujete Viktora Orbána?

97%
3%
hlasovalo: 14517 lidí

Jenže jak dlouho taková podpora může hnutí ANO vydržet? „Za normálních okolností by nevydržela ani další měsíc, ale protože můžeme předpokládat, že po dalším udání v Bruselu dojde na akci ‚Babiš řídí své podniky stále dál a lépe“, na které si přivydělají jiné zájmové skupiny vzdělaných i polovzdělaných právníků, bude tichý odpor občanů proti současnému českému establishmentu pokračovat, dokud si i ti nejzavilejší pronásledovatelé Andreje Babiše a jeho rodiny, prezidenta Zemana a jeho zdraví, KSČM a Tomia Okamury neuvědomí, že jsou to zplozenci jejich ignorance,“ říká Zbořil.

Noví voliči k ANO přešli především od KSČM, SPD a zčásti i ČSSD. „Nemám žádné důvěryhodné informace o turbulentním dění v KSČM, SPD a ČSSD. Ale jistě je tomu tak v ČSSD, kde se stále ještě významná část členské základny snaží, aby tuto kdysi významnou politickou stranu zničila a poslala do zapomnění. Jejich motivace je zřejmě velmi subjektivní,“ reagoval Zbořil. „Nechce se mi věřit, že by jim někdo radil z Bruselu nebo z řad IV. internacionály. Pokud jde o SPD, té možná dlouho nebudou moci její potenciální voliči zapomenout to, že se Tomio Okamura postavil do řady s těmi, kteří volali po pádu Babišovy vlády, ať již to bylo z jiných důvodů než třeba ODS. Ale byli tam a vizuální komunikace má někdy delší poločas rozpadu než nejrůznější verbální vykrucování. U KSČM, předpokládám, má význam to, že si mnozí myslí, že by jim s Babišem bylo lépe než bez Babiše. A ti, kteří si myslí něco jiného, už nemají chuť chodit k volbám, natož se rozhodovat, která z politických stran má sympatičtější politický program, pokud se od toho jejich vůbec ještě nějak liší. I když Vojtěch Filip dělá všechno možné pro to, aby je přes současnou mlhu nezájmu o názory Jiřího Dolejše dovedl někam, kde bude trochu veseleji,“ dodal.

Fotogalerie: - Příjezd Viktora Orbána

Příjezd maďarského premiéra Viktora Orbána
Příjezd maďarského premiéra Viktora Orbána ke Kram...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Před příjezdem maďarského premiéra Viktora Orbána ...

ČSSD by byla po poklesu o půl procentního bodu na pěti procentech, tedy přesně na hranici potřebné pro získání křesel ve Sněmovně. Otázkou je i to, zda bídná čísla mohou souviset s kritikou premiéra, která od mnohých zaznívá, například od hejtmana Martina Netolického. „Myslím si, že efekt případu ‚Poche‘ bude možná ještě dlouhodobější než v kauze SPD – Okamura. A pokud se pan Netolický neobává výsledku regionálních voleb a vydal se na riskantní cestu, která jej odvádí od snahy pana Hamáčka ČSSD, dnes už hlavně jen stranu, zachránit, pak mu nelze popřát nic jiného než bezbolestnou politickou euthanasii. Ale nemusí k tomu nabádat celou stranu, kterou právě v těchto dnech přestal mít rád,“ komentuje politolog.

Kdo to jsou „právníci EK“ a na jakou „uniklou informaci“ se odvolávají?

Právníci Evropské komise podezírají českého premiéra Andreje Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Píše to britský deník The Guardian a francouzský list Le Monde s odvoláním na uniklou zprávu právní služby komise. Předmětem vyšetřování jsou dotace udělené firmám holdingu Agrofert. Babiš ČTK sdělil, že analýzu pro Evropskou komisi zatím neviděl, ale střet zájmů popírá. Aktuálně.cz přineslo varianty řešení: „Právní analýza pro Evropskou komisi jmenuje tři možná řešení, jak by premiér Andrej Babiš a Agrofert mohli vyhovět současné regulaci střetu zájmů. Buď musí předseda ANO s holdingem zpřetrhat vazby, nebo přestat brát unijní dotace, nebo se stát nanejvýš řadovým ministrem. Babiš podle právníků komise dál Agrofert ovládá, a porušuje tak evropské i české právo.“ A do jaké míry jde o vážné a zásadní informace? Politolog Zdeněk Zbořil k tomu uvedl: „Kdo to jsou ‚právníci EK‘ a na jakou ‚uniklou informaci‘ se odvolávají? Není to zase jen další udání z České republiky, jehož autoři si přejí to, čeho se jim nepodařilo dosáhnout ve volbách? Jsou to slova, kterými nás už tři dny častuje ČT a mají vypovídací hodnotu jako informace triumvirátu Remunda, Slonková, Kubík ze Švýcarska. Jak vědí tajemní právníci, že Babiš ‚nepřetrhal vazby‘ s holdingem Agrofert, a jak to je vlastně možné udělat? Měl by se snad, jak říká antický klasik, ‚oslepit a uzavřít sluchu zdroj… a učinit tak bez váhání‘? Nebo oněmět a s kamennou tváří sledovat, co se děje v podniku, který zakládal a který se stal třetím nejúspěšnějším zemědělským podnikem v EU? Pokud si takovou zpravodajskou hru nevymysleli jen Putinovi agenti, koho to asi tak mohlo napadnout? A komu to poslouží k tomu, aby opět začala diskuse o důvěře vládě, nedůvěře jejímu předsedovi?“

Podle opozice by Babiš měl v čele vlády skončit. Šéf Pirátů Ivan Bartoš v pondělí vyzve české úřady, aby se zabývaly údajným Babišovým střetem zájmů. „Podle opozice by měl Andrej Babiš skončit jako předseda vlády, i kdyby se projel okolo Čapího hnízda na kole. Pan poslanec a předseda Pirátů pan Bartoš je odvážný muž a jeho výzva ‚českým úřadům‘ je jen dalším pokusem zvýšit popularitu ‚politickému hnutí ANO‘. Zatím ještě nevíme, o kolik procent, ale bude-li vše pokračovat tak jako v listopadu, možná to bude dalších pět na konci prosince. A pokud ‚skupina právníků‘ není jen skupina nudících se bruselských desperátů a jde skutečně o ‚právní analýzu EK‘, pak ‚české úřady‘ budou muset jednat, ať už je pan Bartoš k tomu bude nutit, nebo to nechá po Vánocích plavat. Pravda samozřejmě je, že pokud se tomu české úřady budou věnovat tak intenzivně jako případu Bakala v Poslanecké sněmovně z podnětu Pirátů, bude to ještě nějakou chvíli trvat,“ komentuje politolog.

Na Respektu Kateřina Šafaříková psala komentář o tom, že Andreje Babiše nyní „čeká bitva o vlastní politickou identitu – a rukojmím se stane celá země“ a při své obraně „orbánovsky přitvrdí“. „Zprávu Bruselu pravděpodobně označí za další krok v politické kampani vedené proti jeho osobě, tentokrát už z ‚nadnárodních pozic‘. A na pomoc si dost možná vezme u našince funkční ‚argument‘, tedy mstu Bruselu za kritický postoj české vlády k migračním kvótám.“ Pevnou půdu pod nohama tak nebude hledat u západních lídrů, ale vyplatí se spíš sázka na Orbána. „Mnohem podstatnější je, že by se Andrej Babiš mohl inspirovat také omezením svobody slova, skupováním médií spřátelenými firmami, jako to dělá strana Fidesz v Maďarsku, redukcí nezávislého soudnictví i kritického hlasu akademiků, jak ukazuje vyhnání Středoevropské univerzity z Budapešti – anebo přidělením státní zakázky na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny Rusku, viz Pakš,“ píše. Politolog v této souvislosti podotýká: „To je taková změť nesmyslů, že bychom neměli ztrácet čas rozplétáním temných zákoutí myšlení a ‚identity‘ paní/slečny komentátorky. Snad je na tomto seznamu katastrof, které nás očekávají, zajímavé jen to, že je to přehledný soupis pojmenování, kterým by se měl zabývat příslušný odbor MV ČR pod vedením paní Romancovové a říct nám, co je vlastně pravda a co záměrná nepravda ‚určená k oklamání druhých za účelem dosažení osobního prospěchu‘.“

A nebyla v tom trocha škodolibosti? Vždyť stačila SMS…

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět usedl v Lánech před kamery TV Barrandov, aby v pořadu Týden s prezidentem debatoval s Jaromírem Soukupem. Reagoval také na dotaz v souvislosti s prací ministra zahraničí Tomáše Petříčka. „Nedávno Petříček bez konzultace s premiérem nebo prezidentem snížil úroveň našich top ambasád v několika zemích,“ uvedl s tím, že v Ankaře nebo Kyjevě by mu to nedělalo problém. „Když jsou to ale například Řím nebo Budapešť, tak je buď Petříček tak nezkušený, nebo mu radí Poche, který hlasoval v Evropském parlamentu proti Maďarsku,“ dodal prezident s tím, že Petříček nezná význam Itálie v EU a Maďarska ve V4. Upozornil, že potřebujeme profesionálního ministra zahraničí, a slíbil, že se premiéru Orbánovi v pátek omluví za Petříčkovo rozhodnutí o tom, že chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout velvyslanectví v Budapešti. Petříček reagoval s tím, že jde jen o interní organizační opatření, které nemá jakékoliv diplomatické dopady, a o administrativní změnu, která jen snižuje platové třídy tamních diplomatů. „Je-li pravda, jak říká pan MZV, že jde jen o peníze a že bylo třeba diplomatům nebo nediplomatům na MZV trochu ubrat, pak to mohlo být učiněno, nejen společně s informací prezidentu republiky a premiérovi. Stačila SMS. Málokdo dnes uvěří panu ministrovi, že ať už si to pan Poche přál, či nikoli, v tom nebyla trocha škodolibosti,“ uvedl Zbořil. „V každém případě to upevnění pozice pana Petříčka ve vládě, ale i v ČSSD, nepomohlo a myslím si, že se mu to vrátí zpět jako bumerang vržený do prostoru české politiky někým jiným než jím. Dokonce si myslím, že mu pan prezident jednou připomene i jeho první nediplomatické vystoupení v ČLR, protože, i když si mnozí čeští novináři myslí, že prezident Zeman odchází, paměť mu slouží a ani na drobné schválnosti nezapomíná,“ dodal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zemanovo chování pak odsoudil například bývalý velvyslanec ve Spojených státech nebo Rusku Petr Kolář. „Pan prezident by neměl podrážet svého vlastního ministra. Pokud s ním má nějaký problém, tak by si to s ním měl vyříkat za zavřenými dveřmi. Pokud shazuje vlastního ministra, tak je to výpověď o něm samotném,“ řekl Aktuálně.cz. Za nevhodnou považuje omluvu i senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer. „Je to hrubá politická chyba Miloše Zemana. Nejde zdaleka jen o politiku. Klasifikaci svých kanceláří po světě dělá každá profesionální firma,“ uvedl Fischer na Twitteru. Poté, co se prezident za Petříčka Orbánovi omluvil, následovaly další kritické reakce. „Pan Fischer mluví tak, že bychom si mohli myslet, že chce řídit stát jako firmu. Že by to byla nějaká infekce a obracel se směrem k politice Andreje Babiše? Doufejme, že nikoli a pak se nemohou divit ani ti, kteří zapomněli, že podle ústavy ‚zastupuje prezident stát navenek‘ a že je jeho funkce definována na prvním místě jako moc výkonná,“ uvedl Zbořil. „A co měl prezident kromě omluvy ještě udělat? Měl mít po boku pana Fischera, nebo dokonce Petra Koláře, kteří by to maďarskému prezidentovi vysvětlili, třeba také za ‚zavřenými dveřmi‘? Asi bude muset pan Fischer počkat, až bude zvolen prezidentem, když o to tak stojí, jak předvedl v posledních prezidentských volbách, a pak bude moci ukázat, jak se dělá zahraniční politika ve shodě s vládou a Parlamentem ČR, a ukáže nám, jak se má reagovat na podobné schválnosti,“ dodal.

Ministr Petříček v posledních listopadových Otázkách Václava Moravce hovořil o tom, že je veden intenzivní dialog nejen o počtu diplomatů na ruské ambasádě v Praze, ale také o celkovém nastavení diplomatických vztahů. „Jedno z témat je například snížení počtu registrovaných aut ruské ambasády, který je velmi vysoký. Můžeme se jenom domnívat, k čemu tato auta slouží,“ řekl Petříček. Existenci jakéhokoli dialogu, o kterém ministr mluvil, ale ruské velvyslanectví popírá. „V souvislosti s výrokem ministra zahraničních věcí České republiky Tomáše Petříčka o údajném ‚intenzivním dialogu‘ s ruskou stranou ohledně možného snížení počtu personálu Velvyslanectví Ruské federace v České republice sdělujeme, že se jednání v této věci nevedla a nevedou,“ znělo prohlášení ruské diplomatické mise v Praze. Informace nemá ani premiér Andrej Babiš. „Já o této aktivitě pana Petříčka vůbec nic nevím. Dozvěděl jsem se o tom z tisku,“ poznamenal předseda vlády. „Zřejmě se pan Petříček řídí radou Petra Koláře a vede svůj intenzivní dialog ‚za zavřenými dveřmi‘. Jde jen o to, ze které strany jsou dveře zavřeny nebo otevřeny a kdo je zavřel, nebo je dokonce zabouchl. To bychom se snad mohli z Černínského paláce dozvědět, třeba i díky nějaké ‚uniklé informaci‘. V každém případě se ta hromada nedorozumění okolo pana MZV podezřele zvětšuje,“ podotýká politolog.

„Zápaďák v Babišově vládě“ je také hezký nápad

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych napsal komentář s názvem Ministr Petříček není loutka, pejsek, onuce. Zápaďák v Babišově vládě. Podle něj je zájmem Petříčka udržet Česko na Západě. Vyšel i další komentář od jiného autora s titulkem: Také Zeman kritizuje Petříčka. Jasné znamení, že ministr svou práci dělá dobře. „Pan Petříček to dělá dobře a tak hrr! na Babiše. Tentokrát o trochu dřív než na Zemana. „Zápaďák v Babišově vládě“ je také hezký nápad. Ještě jen by se mělo vysvětlit, na které straně barikády jsou ti dnes bojující v Paříži – na západní, nebo východní? A zajímá je to? Po těch dvouletých útocích na Donalda Trumpa předpokládám, že už ani americký prezident není ten pravý ‚zápaďák‘. Tak kde kamarády zápaďáky dnes ve světě hledat? V NATO, na Ukrajině nebo v Saúdské Arábii? Bude to mít pan Petříček ještě těžké a v Aktuálně.cz mu asi neporadí,“ uvedl politolog.

Generál Petr Pavel odešel do civilu. Aktuálně.cz psalo: „Archetyp vojáka, přemýšlivý generál, skvělý diplomat, který – jak konstatuje velení americké armády – ‚provedl Vojenský výbor NATO nejnáročnějším obdobím v nedávných dějinách Aliance‘.“ Ihned se opět objevily spekulace o tom, zda by právě generál Pavel mohl být dobrý příští prezident. „O Petru Pavlovi jako budoucím prezidentovi se objevily informace už před první přímou prezidentskou volbou. Dokonce už byl i fotografován jako filmová star a srovnáván s nefilmovým Zemanem, Schwarzenbergem atd. Tak proč ne? Anglicky se v NATO doučil, rusky mluví už ze studií, teď jenom kterým směrem nám bude ukazovat. Co když objeví ještě nějakou třetí cestu! Také nevím, zda ocenění toho, jak provedl Vojenský výbor NATO nejnáročnějším obdobím‘, mu u českých voličů k něčemu bude a jak si poradí ve volebním klání s panem dr. Hilšerem a ostatními, už dnes se houfujícími okolo Senátu PČR,“ uvedl politolog.

„Jsou dnes nervózní a mluví o válce, která vypukla v Paříži“

Ve Francii od poloviny listopadu lidé protestují. V rámci hnutí takzvaných žlutých vest vystupují nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale i kvůli dalším vládním opatřením. K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 136 tisíc lidí. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku a škody si prohlédl i prezident Emmanuel Macron. Ministr vnitra nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu. „Moji známí a přátelé ve Francii, kteří nakonec v posledních volbách volili Emmanuela Macrona, přestože v prvním kole byli pro někoho jiného, jsou dnes nervózní a mluví o válce, která vypukla v Paříži. Vyhlášení výjimečného stavu v části Francie by sice mohlo připomínat Porošenkovu Ukrajinu, ale Francie je přece něco trochu jiného. Jednak tam mají svou vlastní historii revolucí, dělnických a studentských bouří, ale také mají zkušenost, jak se z krizí dostávat. Dokonce i pád popularity prezidenta ještě není ústavní krizí a 136 tis. protestujících v celé Francii je malou částí politické opozice,“ reagoval Zbořil. „Poškození Vítězného oblouku je sice velmi emocemi nabitá událost, ale ani to ještě není začátek revoluce. Nesporně se ale současnému prezidentovi nepodařilo řešit věci, které se měly pohnout k lepšímu, jak ve své volební kampani sliboval. Ale události ještě nemají dynamiku jako v padesátých a šedesátých letech  20. stol. V ČT se ovšem raději věnují Brexitu a událostem pod Kerčským mostem, a tak o sociálních důvodech bouří proti ‚západním hodnotám‘ ve Francii toho mnoho nevíme,“ dodal.

Ve svém projevu během debaty o rozpočtu ve Spolkovém sněmu německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila znepokojení nad rostoucím nacionalismem. Jak psaly také prvnizpravy.cz, Merkelová kritizovala odpůrce migračního paktu OSN včetně členů vlastní strany CDU. Podle německé premiérky lidé, kteří si myslí, že mohou řešit všechny migrační problémy sami, myslí jen sebe. „Je to nacionalismus v nejčistší podobě,“ poznamenala. „Ještě před několika desítkami let vyučovalo Německo doslova celý svět nacionalismu, teď ho tam zase zatracují. Možná ale že důvody jsou stejné. Když to dáme do souvislosti s představou proniknutí SRN do RB OSN pod záminkou nahradit Francii firmou EU, zdají se nám slova paní kancléřky skoro pokrytecká. Nejdříve demografickou krizi v Evropě pomáhala probudit a pěstovat, nyní se dostala až k internacionalismu. Snad ne k ‚proletářskému‘, i když na jeho význam, který ji naučili vnímat na školách v DDR, jistě nerada vzpomíná,“ uzavírá dnešní Rozjezd politolog. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktoři ČT, nedělejte politiku! řekl Zaorálek. Ryšánková slyšela více. A mluví o Němcové i o tom, co platíte

6:12 Redaktoři ČT, nedělejte politiku! řekl Zaorálek. Ryšánková slyšela více. A mluví o Němcové i o tom, co platíte

„Média a kontrolní role státu“, to byl název konference, kde včera ministr kultury Lubomír Zaorálek …