Porošenko, Tymošenková, zrušení komunisté a nástup nového drsného muže. Celá pravda o ukrajinské politice, kterou bychom měli znát

10.09.2014 10:23 | Zprávy

ANALÝZA Ukrajinský Majdan a politický převrat, který proběhl pod jeho vlivem, se snažily fakticky či rétoricky změnit ukrajinskou politiku a „očistit“ ji od negativních vlivů postsovětské minulosti, ke kterým patřila systémová korupce oslabující stát, oligarchické struktury a jejich ekonomické zájmy v politice a také ruské vlivy na vnitřní dění v zemi.

Porošenko, Tymošenková, zrušení komunisté a nástup nového drsného muže. Celá pravda o ukrajinské politice, kterou bychom měli znát
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Už několik měsíců je ale země v politické krizi, která na východě země přešla do hybridní-občanské války, zatímco zbytek země se potýká s ekonomickými a sociálními problémy, spojenými se špatným stavem ekonomiky, nedostatkem ruského plynu, jehož novou cenu Ukrajina neakceptuje, a vedením náročné války v nejvýchodnějších oblastech země.

Válka v Donbasu není ale jenom pouhým výsledkem Majdanu s jeho změnou režimu a geopolitického směřování a ruského vměšování, ale je především projevem existujících vnitřních sociálně-etnických a kulturních (regionálních) štěpení ukrajinské společnosti, které ukrajinská politika zatím nebyla schopna adekvátně integrovat.

Nejnovější a nejsilnější politickou silou v ukrajinské politice je dnes ukrajinský nacionalismus. Jen částečně se jedná o produkt Majdanu, který otevřel cestu Pravému sektoru a fašizující Svobodě k určitému dílu moci a k pozvání do politického mainstreamu. Nyní jde především o reakci na donbasský konflikt, který je na Ukrajině do značné míry chápán jako „válka s Ruskem“, a ztrátu Krymu, která je logicky chápána jako zásah do teritoriální celistvosti Ukrajiny. Rusko je prezentováno nejen jako „agresor“, ale jako obrazný nepřítel, vůči kterému se Ukrajina znovu sebedefinuje. EU a tzv. „evropská volba“ tu slouží jako vnější pilíře této nové ukrajinské národní emancipace namířené proti Rusku a staré politice doma. Toto vyprávění dost zjednodušuje ukrajinskou situaci, ale v kontextu konfliktu v Donbasu prozatím funguje jako do značné míry sjednocující prvek. Ukrajinský politický slovník se tak v posledních měsících vyostřil a odráží mentální válečný stav – o Rusku se mluví jako o agresorovi, o zemi, která vede válku proti Ukrajině, Putin je přirovnáván k Hitlerovi a doma na Ukrajině jsou oponenti, kritici či povstalci často označováni za ruské agenty FSB, zrádce, pátou kolonu a nebo přímo za teroristy, „nelidi“ či „zrůdy“ s pražádnou politickou legitimitou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Veronika Sušová-Salminen

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…