Programová dohoda mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL už je snad konečně definitivně vyjednána, pokud ovšem některá ze stran nepřijde opět s nějakou novou připomínkou. Ale lídry čeká neméně problematické jednání o rozdělení ministerstev a jejich obsazení. Lidovci se nechtějí spokojit s dvěma resorty, a tak může být dohadování o vlivu ještě dramatické. Nevsadí nakonec ANO a ČSSD na spolupráci s Úsvitem Tomia Okamury, který nabízí podporu vládě a nechce žádná křesla v kabinetu?
„Není ale úplně vyloučeno, že kdyby strany hledaly předvídatelnější partnery, mohla by se vláda sociálních demokratů a ANO opřít o komunisty, kteří by jí také dali podporu, ale zůstali by mimo vládu. To byl nakonec původní scénář ČSSD, že by vládla s podporou KSČM, pokud by její volební vítězství bylo výraznější,“ připomněla politoložka ParlamentnímListům.cz plány sociálních demokratů před volbami.
Je i jiná alternativa než lidovci a Úsvit
Profesorka Dvořáková připustila, že hnutí ANO se těsně před volbami začalo chovat jako středopravé uskupení, proto ho také podpořila řada podnikatelů, takže by pro ně mohla být podpora komunistů složitější než pro sociální demokraty. „Ale je tam mnoho lidí s komunistickou minulostí, proto mi spolupráce s KSČM připadá jako jednodušší a předvídatelnější,“ vysvětlila. V každém případě budoucí vládní strany budou vytvářet nátlak a dávat při jednání najevo, že je možná i nějaká jiná alternativa než ta současná, tak těžko se rodící.
Požadavek lidovců na tři ministerstva neodpovídá jejich výsledku ve volbách
Ale může se stát cokoli. Původní návrh šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky na zastoupení stran ve vládě v poměru 8:7:2 lidovci nepřijali. Trvají na třech ministerstvech a chtějí jiná křesla, než zdravotnictví a kulturu, případně plus vicepremiéra, které jim Sobotka nabídl. Podmiňují tím účast ve vládě.
Prioritou KDU-ČSL jsou hlavně resorty zemědělství a práce a sociálních věcí, ale přijali by i školství nebo průmysl. „Požadavek lidovců na tři ministerstva neodpovídá procentu hlasů, které lidovci dostali ve volbách,“ namítá profesorka Dvořáková, i když v minulosti většinou i strana s mnohem menším počtem poslanců obsadila tři nebo dokonce čtyři křesla ve vládě. Zelení se šesti poslanci řídili v Topolánkově kabinetu dokonce čtyři rezorty. Politoložka nevylučuje, že lidovci získají nakonec tři křesla, nebo se spokojí s dvěma, pokud půjde o významnější resorty, kde strana může přes ministerstvo ovlivňovat některé své volební priority. Profesorka Vysoké školy ekonomické však poukazuje na to, že situace, kdy lídr lidovců Pavel Bělobrádek není přítomen osobně při vyjednávání programu a čeká se na jeho návrat z USA, aby se dohodly počty křesel a osoby, není pro KDU-ČSL výhodné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová