Jak na tento případ vůbec pohlížet a co by případné vítězství Norberta Hofera, jehož strana je označována za populistickou a protiimigrační, mohlo znamenat, jsme se zeptali dvou významných českých politologů Lukáše Jelínka a Josefa Mlejnka. „To, že jsou Rakušané tak rychle schopni vyhlásit poměrně v klidu nové volby za současné dost vypjaté situace v Evropě, je jen důkazem, že jejich stát i společnost velmi dobře fungují. Samozřejmě je těžké dnes odhadnout, jak to celé vlastně dopadne, zda oba kandidáti se toho zúčastní znovu a jak to zapůsobí na voliče. Co je bude motivovat k tomu, aby k těm volbám šli ještě jednou, nebo jestli se na to nevykašlou a nezůstanou raději doma,“ uvedl analytik Lukáš Jelínek. „Jak k těm chybám při sčítání ale mohlo dojít, to nedovedu objektivně posoudit, ale podle toho, co jsem četl, si myslím, že by se to mohlo přihodit kdekoliv a klidně i u nás. Pokud by nebyl ten výsledek voleb až tak těsný, zřejmě by nad tím v Rakousku jen mávli rukou,“ dodal.
Jelínek: Vedení EU zachovává bohorovný klid i v naléhavých případech
Jelínek se také domnívá, že celá tato záležitost nebude mít zásadní vliv na evropskou politiku. Podle jeho slov se o důležitých reformách Evropské unie nebude rozhodovat ve Vídni a nerozhodovalo se o nich ani před několika dny v Londýně. Spíše prý bude záležet na dohodě mezi zakládajícími, významnými členy EU, jako jsou například Německo, Francie, Belgie a novými státy v Unii, a to zvláště těmi z východní Evropy. „Kde se ta dohoda zastaví, je těžké říct. Myslím si, že v zájmu východoevropských států by nemělo dojít zase až tak k moc velkému rozvolnění ve vzájemné spolupráci. Je přece jejich významným zájmem mít větší integraci v sociální, ekonomické a i dalších oblastech, jako je například zdravotnictví. Spíš by se měl hledat vhodný průnik společných zájmů. Samozřejmě se o tom budou vést ještě ostré debaty, ale ohlížet se zpátky a nechat tu spolupráci jen v oblasti volného pohybu lidí a zboží by bylo asi chybou,“ konstatoval Jelínek, který si ani nemyslí, že vítězství kandidáta Svobodných Hofera rozpoutá podobnou hysterii v Bruselu, jako tomu bylo před několika lety, kdy v rakouských parlamentních volbách vyhrál Jörg Haider. „To by se nijak zásadně neřešilo. Naopak, spíš se mi zdá, že vedení EU se chová v mnoha naléhavých případech s bohorovným klidem. Navíc je už nyní zvyklé na leccos po všech těch krizích. Nelíbí se mi ale, když se na Evropskou komisi i další orgány všechno svádí. Je to věc především zástupců vedení národních států, kteří tam působí. Ti by se měli chovat v krizových situacích razantněji. Mnohdy to jsou z jejich strany jen plané výmluvy na Evropskou komisi,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Evropa , Evropská unie , Rakousko , soud , volby , Svobodná strana Rakouska
autor: Jan Štěpán
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem