S čím kdo zachází, s tím také schází, vzkazuje politolog vedení ODS

19.04.2019 20:37

ROZHOVOR „Pokud má něco novému politickému projektu zajistit šanci na úspěch, tak je to především značka Klaus. Pokud pod ní budou podepsaní oba dva, o to větší šanci na úspěch projekt může mít,“ komentuje oznámení Václava Klause mladšího o založení nové politické strany politolog Lukáš Jelínek. Záměr Klausů ho nijak nepřekvapil, teď bude prý záležet na tom, na jaký typ voličů se zaměří. A výrazné tváře by jim mohly pomoci.

S čím kdo zachází, s tím také schází, vzkazuje politolog vedení ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala
reklama

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16170 lidí

Václav Klaus mladší oznámil záměr založení nové politické strany. Byl to očekávaný krok, nebo překvapivá informace?

Václav Klaus mladší je vysloveně politická bytost, pochází z výrazně politické rodiny, má své politické představy, cíle a ambice, takže byla jen otázka, kdy s tím záměrem představit svůj vlastní politický projekt přijde.

Nakolik je potom překvapivé oznámení, že by v té straně měl působit i jeho otec, Václav Klaus starší?

Překvapivé to pro mě není vůbec, protože Václav Klaus mladší se potatil, stále má tendenci promlouvat výrazně do politického dění, oba dva se ve svých názorech prakticky překrývají nebo shodují a myslím, že oba dva si uvědomují, že pokud má něco novému politickému projektu zajistit šanci na úspěch, tak je to především značka Klaus. Pokud pod ní budou podepsaní oba dva, o to větší šanci na úspěch ten projekt může mít.

Jak velká právě ona šance na úspěch podle vás může být?

S těmito dvěma jmény může být poměrně výrazná, ale hodně bude záležet na tom, jaký typ voličů budou chtít oslovovat. Podle vyjádření Klause mladšího to budou voliči především někde mezi ODS a Okamurovou SPD, ale předpokládám, že půjdou klidně i dál doprava. A pokud by se jim podařilo buďto vyluxovat stávající krajně pravicovou stranu, nebo ji integrovat pod svou značkou, tak v tom okamžiku by samozřejmě mohl být úspěch poměrně výrazný a mohl by je přivést i do parlamentních lavic. Ale pokud by se ta strana od počátku potýkala s nějakými potížemi, ať už programovými nebo personálními, tak by leda mohla přispět k dalšímu drolení krajní pravice.

Moje další otázka právě byla, jaké voliče mohou zlákat a komu je mohou sebrat? Je logické vzhledem k ideálům obou Klausů, že zamíří doprava. Strana tedy pravděpodobně bude zaměřena na sílu demokracie a pravicově?

Ano, i když je pravda, že pokud bude předkládat výrazně protievropské nebo euroskeptické teze, nebo pokud to bude strana výrazně protimigrační, tak v určitých chvílích prostě může lovit i mezi těmi levicovými voliči, kteří se cítí být spíše výrazně národově ladění. To znamená, že se vzhledem k okolnostem může jednat i o voliče z levé části spektra, ale to gró skutečně budou na krajní pravici někde mezi sympatizanty SPD, všech různých vlasteneckých suverenit, různých stran sociální spravedlnosti a podobně.

Už nyní si myslím, že by strana mohla oslovovat voliče ODS, protože ODS se přeci jenom v posledních letech profiluje trochu jinak než rodina Klausů. A Václav Klaus mladší působil v ODS přeci už jen jako jistý cizorodý prvek, takže předpokládám, že těch voličů současné ODS by už ke Klausovi tolik nepřilákalo.

Často se říká, že někdo nemá koho volit, přestože ta nabídka je čím dál širší. Domníváte se, že by Klaus mohl zamířit právě na ty voliče, kteří třeba volit nemají koho, nebo nechodí k volbám. Dokáže to?

To si úplně nemyslím, protože pokud bude přinášet protiunijní témata nebo protimigrační, tak to jsou věci, se kterými už pracuje celá řada politických stran dnes. Takže myslím, že spíše bude integrovat voliče, kteří už mají nějaké vlastní vztahy k politice. Ale může vlastně mířit na ty, kteří prostě potřebují v politice k reprezentování názorů nějakou výraznou tvář, výraznou figuru, někoho, kdo bude ztělesněním toho programu. A to se může Václavu Klausovi i jeho otci podařit, protože výrazná tvář v této části spektra je Tomio Okamura a z dalších radikálních pravicových stran jsou to tváře nevýrazné a nezajímavé.

To dění kolem ODS a Václava Klause mladšího nekončí, i když byl z ODS vyloučen. Teď se jedná o školský výbor. Tam hlasovalo pro jeho odvolání pouze šest z 21 členů i přesto, že 11 členů ono hlasování vyvolalo. Co tomu říkáte a souvisí to s tajnou volbou? A zda si tím, když Klaus předsedou výboru zůstává, ačkoli není členem ODS, Fiala trochu nezadělává na další problém, jak se z některých stran ozývá?

Fiala si na problém zadělal tím, že nedostatečně o odvolání ze strany výboru vyjednával, nezjistil si rozložení sil, možná se obával, protože očekával tento vývoj. To tajné hlasování bylo samozřejmě voda na mlýn Václava Klause. Hlasy, které ho podržely, patřily především hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš vyjádřil Václavu Klausovi mladšímu sympatie kvůli jeho názorům.  

Zároveň se občanským demokratům vrátilo to, na čem se podíleli v minulém období, kdy naopak požadovalo hnutí ANO odvolání poslankyně Zelinkové z její sněmovní funkce, a tenkrát tomu občanští demokraté zabránili. Dnes se to ODS vrací na případě Václava Klause. Tím se potvrzuje staré přísloví, že kdo s čím zachází, tím také schází.

Co s tím tedy? Václav Klaus mladší zůstává v čele školského výboru, ODS se to evidentně vůbec nelíbí. Co by s tím měla podle vás dělat, jaký je ten recept, aby nezklamala voliče?

Dobrý recept neznám. Vyjednávat. Po Martinu Baxovi mají možnost volby, buď Zuzana Majerová-Zahradníková za ODS, nebo se pokusit nanominovat nebo přehodit členy v jednotlivých výborech. Nebo iniciovat dohodu o výměně předsednických křesel ve výborech mezi politickými stranami; kdyby třeba ODS získala jiný výbor, na kterém by jí záleželo, a školský přenechala někomu jinému… Těch možností je celá řada, jenom občanští demokraté musí ukázat schopnost vyjednávat.

Prezident Miloš Zeman se v Rakousku omluvil za svůj výrok ohledně českojazyčné Komenského školy s tím, že tamní radnice jí nepřispívá ani šilink. Pak se omluvila i česká velvyslankyně v Rakousku. Zeman tvrdí, že je to podruhé v životě, co se omluvil, jak ale se ukázalo, bylo to víckrát. Co ho k tomu vedlo?

K tomu výroku, nebo k té omluvě?

K tomu výroku ho pravděpodobně vedla špatná informovanost, i když jestli za tím sledujete nějaký politický podtext, ukázání převahy, tak to, prosím, zmiňte. Ale co ho vedlo k té omluvě? Protože omluv od prezidenta Zemana neslýcháme opravdu mnoho.

Jistě ten původní výrok Miloše Zemana měl politický podtext, protože v těch posledních letech víme, že prezident dělá podobné věci rád, takže mu nedělá ani problém pustit se do bývalého vídeňského starosty Michaela Häupla. Ale je to zvyk Miloše Zemana pracovat s neověřenými informacemi, za něž se potom omlouvá.

Omluv bylo mnohem více, některé přišly pozdě, za jiné se omluvit odmítá, jako například za údajný Peroutkův článek Hitler je gentleman. To tedy k Miloši Zemanovi patří, říkat kdykoliv cokoliv, a když je nejhůř, tak se omluvit. Ve skutečnosti si myslím, že takové informace za sebou zanechávají poměrně výraznou a nepříjemnou rýhu a popřípadě rýhu v česko-rakouských vztazích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je trestné! Zdeněk Zbořil nevydržel poslouchat, že Čína prý oddělala Kuberu. A zakročil

18:13 To je trestné! Zdeněk Zbořil nevydržel poslouchat, že Čína prý oddělala Kuberu. A zakročil

POLITOLOGOVÉ V médiích se v poslední době objevují připomínky situace, kterou si prožil předseda Sen…