Podle Zbořila totiž nesmíme spěchat: „Jednání s komunisty, kterých také není tolik, aby mohli zásadně změnit poměry v Poslanecké sněmovně, je podle mého názoru forma nátlaku na jiné politické strany, aby si uvědomily, že když to nejde s nimi, může to jít s KSČM.“ A připomněl slova Edvarda Beneše, která pronesl v přítomnosti tehdejšího ministra zahraničního obchodu Huberta Ripky: „Pánové, abyste se nepřepočítali.“ Politolog tvrdí, že nešlo o metaforu, ale varování, aby dali dohromady potřebný počet hlasů a mohli komunistům alespoň nějak vzdorovat. Připomněl současně, že se komunisté podílejí na zákonodárné moci téměř třicet let, ale ještě žádný ze svých velkých ideálů neuskutečnili.
Politolog: Andrej Babiš rozhodně není mocichtivý
K prohlášení Andreje Babiše o tom, že bude jediným kandidátem na premiéra až do smrti, uvedl, že šlo o provokativní nadsázku pronesenou s typickým pozitivním humorem Babiše, která se „kritiků s hroší kůží“, jak je nazýval Jan Werich, netýká. Nesouhlasí ani s tím, že šéfovi hnutí ANO nejde o prosazování politického programu, ale o osobní post, moc a výhody a jeho neochota ustoupit o tom vypovídá. „Andrej Babiš rozhodně není mocichtivý. Vystaráno má a jaké výhody by mu mohl náš stát ještě poskytnout? Že by mu prodal Budvar nebo Opencard? Nebo něco jiného, co se u nás dá ještě v lepším případě prodat, v horším darovat. Obchodní námořní flotila už je zašantročená, OKD je bůhví kde, církevní restituce potěšily všechny možné církve a církvičky, a tak snad jen kdyby se spojil s Diag Human, mohl by nejen on, ale i generace jeho potomků tahat peníze ze státního rozpočtu díky všem možným arbitrážím,“ uvedl.
Požadavky politických stran na to, aby ANO vyměnilo kandidáta na premiéra, považuje za více než naivní nejen kvůli jejich síle v Poslanecké sněmovně, ale i kvůli kvalitě stranického personálu a tragickému způsobu vyjednávání. Ta se podle jeho slov pohybovala na úrovni mudrců z ještě zakouřených hospod čtvrté cenové skupiny. „Ačkoliv ani tam se dnes neuvažuje tak amatérsky. Když si tyto strany nebyly jisté, mohly se zeptat, třeba jen těch svých zkušených, když jiným nevěřily. Ale komu není rady, tomu není pomoci. To chtěly nejen posadit Andreje Babiše do oslí lavice a rozpustit ANO 2011?“ ptá se Zbořil. Doplnil, že jediné, co těmto chaoticky jednajícím stranám nechybělo, bylo velké sebevědomí. Ale čeho je prý příliš, tím ústa přetékají. Politolog vidí menšinovou vládu za stejný nástroj k upevňování demokracie jako vládu koaliční nebo většinovou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová