Sobotkova strategie, šílenost a kruté boje. Toto se prý děje v ČSSD

31.07.2014 7:48 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Vnitrostranické referendum buď pomůže rozhýbat členskou základnu ČSSD, nebo podle Lukáše Jelínka ukáže, že v ní není poptávka po vlastním názoru. Politolog si v souvislosti s blížícími se komunálními volbami všímá, že některé místní buňky ČSSD jsou spíše mocenská seskupení, než aby sdružovaly členy kolem sociálnědemokratických hodnot. Chápe nespokojenost sociálních demokratů ohledně církevních restitucí, ale to je důsledek toho, že ve volební kampani nedokázali získat větší podporu voličů.

Sobotkova strategie, šílenost a kruté boje. Toto se prý děje v ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka se svými stranníky ve sněmovně

K celkové aktuální situaci v ČSSD od komunální úrovně až po nejvyšší politická patra se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie, což je sociálnědemokratický think tank, popularizující hodnoty sociální demokracie. Vyhlášené vnitrostranické referendum považuje za přínosné. „Referendum může pomoci rozhýbat členskou základnu sociální demokracie, ale i zvýšit zájem o členství v ČSSD, pokud by se ukázalo, že své členské základně naslouchá pozorněji než jiné politické strany,“ uvádí politolog Lukáš Jelínek.

Pokud by o referendum nebyl zájem, šlo by o poměrně výraznou zprávu o tom, že ČSSD se opírá o pasivní členy, o mrtvé duše nebo o lidi, kteří nemají zájem o politiku. „To by byl vážný signál k tomu, že do budoucna mohou mít v českém politickém prostředí větší šanci nová populistická a protestní hnutí nebo strany na jedno použití. Ukázalo by se totiž, že tu není žádná zvláštní poptávka po vyjádření vlastního názoru. Takže se bude rozhodovat nejen o těch položených otázkách, ale i o tom, jaký potenciál má sociální demokracie ve své členské základně či v okruhu nejbližších sympatizantů,“ upozorňuje Lukáš Jelínek.

ČSSD má jít příkladem a nesvištět bičem nad ostatními stranami

U dvou položených otázek, jestli se mají všichni členové podílet na sestavování kandidátních listin, a to do voleb komunálních, krajských, senátních i parlamentních, a jestli má ČSSD předložit zákon, který by omezoval počet placených veřejných funkcí, jež může politik zároveň zastávat, očekává politolog jednoznačný výsledek. „Nejzajímavější bude reakce na kvóty pro ženy na kandidátkách. Kdybychom se podívali na ostatní sociální demokracie v Evropě, tak by bylo zřejmé, že to je trend, kterým se v nich postupuje,“ konstatuje Lukáš Jelínek s tím, že u této otázky si výsledek netroufne odhadnout.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…