Štěpán Kotrba drtivě rozebral fungování BIS. Zemanovi „čučkaři“ jsou proti jeho slovům jen lehké pošťouchnutí

12. 12. 2018 16:30

Spor mezi prezidentem republiky a vedením Bezpečnostní informační služby je stále předmětem mediálního zájmu. Od politického analytika Štěpána Kotrby se ale civilní kontrarozvědka pochvaly nedočkala. Naopak. Kotrba práci zpravodajců z BIS pro ParlamentníListy.cz rozcupoval na kusy, místy dost drsně.

Štěpán Kotrba drtivě rozebral fungování BIS. Zemanovi „čučkaři“ jsou proti jeho slovům jen lehké pošťouchnutí
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba
reklama

Anketa

Obáváte se, že ,,vánoční" teroristické útoky zasáhnou i Českou republiku?

73%
hlasovalo: 8002 lidí

Nedávno byly jako každý rok publikovány veřejné výroční zprávy dvou českých tajných služeb, BIS a Vojenského zpravodajství. Obě služby varují před působením ruských a čínských špionů u nás. Není načase si přiznat, že tyto velmoci tu prostě takto působí? 

Každoroční hysterie okolo výročních zpráv trvá do chvíle, než těm službám dáte do koryta – do 1. ledna. Pak o nich rok neslyšíte. Kvalitu BIS bylo ale letos možné veřejně prověřit. Dostala od prezidenta zadání zjistit, zda byl v Česku vyráběn původem ruský nervový jed známý pod skupinovým označením ‚novičok“. Její zadání šlo přímo proti druhé službě, Vojenskému zpravodajství, v jejíž pozornosti měla výroba bojových otravných látek a operace s nimi na českém území být trvale. Výsledky obou služeb, které předaly hlavě státu, byly tristní, přičemž u civilní kontrarozvědky šlo o naprosté profesní selhání. Lhát se prezidentovi nemá. Blábolit také ne. I kdyby to bylo v zájmu „spřátelené“ zpravodajské služby. Vojenské  zpravodajství lhalo jaksi z povinnosti „bližší košile“, neboť kdyby přiznalo pravdu, měla by Česká republika mezinárodní vojensko-diplomatický problém s důvěryhodností dat, která odevzdává mezinárodním kontrolním institucím.

Rozeberme si zjištění BIS pozorněji. „Špatná rozhodnutí státu z dávné minulosti“ se týkají zejména zavádění první etapy ICT, kdy se stát dostal do vleku vendor lock-in čili takzvaného uzamčení zákazníka, které činí uživatele závislým na produktech a službách konkrétního subjektu. Standardním problémem ICT zakázek je například antivirový software. Nejsem paranoidní, ale… Backdoor do antivirů si dovedu představit jako jeden z nejspolehlivějších nástrojů pronikání přes komplikované firewally. No a jeden nástroj vyvíjejí Rusové, druhý Češi, třetí Američané. Vyberte si za pomoci zákona o zadávání veřejných zakázek, od koho se necháte hacknout a od koho chránit, když jedno a druhé je od sebe nerozeznatelné. A to se nebavíme o ochraně proti profi nástrojům nějaké nepřátelské tajné služby, ale o ochraně proti masovému útoku hloupého malwaru vůči tisícům počítačů škol, dopravních firem, veřejné správy či domovů důchodců.

Anketa

Obáváte se, že ,,vánoční" teroristické útoky zasáhnou i Českou republiku?

73%
hlasovalo: 8002 lidí

Post scriptum: Když nějaký hacker operuje prostřednictvím ruského serveru ze zdánlivě ruské IP adresy, neznamená to, že musí jít nutně o sekretariát V. V. Putina, zvláště když to tak vypadá. Toť pravidlo číslo jedna odhalování kybernetické kriminality a zdroj vtípků těch, kteří ještě pamatují Jiřího Dastycha ve funkci kapitána. 

Stejnou chobotnicí je i do státní a veřejné správy rozlezlý kancelářský software společnosti Microsoft. Promiňte, ale já nevěřím na privátní IT altruismus miliardářů, zato jsem se mnohokrát přesvědčil o láci a uživatelské přizpůsobivosti open source řešení. Pominu-li trvalou nekvalitu softwaru od Microsoftu, nemohu pominout zlodějské ceny za jeho užívání v dnes jediném možném režimu 365. Jen likvidace balíků operačního systému +Office v kompetenci státu, následná instalace open source OS a otevření interchange formátů na open source by ušetřila státu několik miliard ročně. 

Stát otevřený lidem nesmí být stát uzavřený vendor lock-inem. Na vině jsou a ještě nějakou chvíli zůstanou jak „nedokonalé smlouvy z předchozích období“, tak i přetrvávající neznalost politiků i manažerů. 

BIS kritizovaná „nedostatečná transparentnost“ je ale i ochranou před masivním tunelováním a jiných forem útoků na ceny – například v případě ztransparentnění cen státního ČEZ, Lesů ČR apod.

Věta z ekonomicko-kontrarozvědné části zprávy BIS za rok 2017 „O významné projekty v české energetice se setrvale zajímaly i zahraniční společnosti ze zemí, kde bylo nutné počítat s jejich silnou vazbou na tamní státní administrativu. Vyvstávala tím rizika spojená s jejich případnou účastí na takových projektech…“ je neuvěřitelně drzá a jde daleko za rámec oprávnění služby. Buď jde o standardní dotazování a získávání informací soutěžitelů z otevřených zdrojů před tak významnými zakázkami, jako je dostavba Temelína a Dukovan, anebo jde o průmyslovou špionáž. V případě prvním je vše v pořádku, i když je důvod sledovat. Není důvod žvanit. V případě druhém je třeba okamžitě a tiše zasáhnout. Ale opět nežvanit. BIS ale nepřísluší kritizovat záměry zadavatele umožnit zahraničním firmám, které mají různou formu vazby na vládu své země, účastnit se tendru či činit standardní dotazy jako kdokoliv jiný. Týká se jak zkrachovalé Westinghouse a návštěvy ministra energetiky USA, tak ruského Rosatomu, který se ukazuje být v současné době nejkompetentnějším uchazečem o zakázku. A BIS nesmí být lobbistickou organizací. Její role je, resp. měla by být jiná.

Pokud „BIS nezaznamenala žádné, z hlediska působnosti, relevantní aktivity zpravodajských služeb dalších států“, a zajímala se pouze o rozvědčíky ruské a čínské, tak ta služba dělá ho…o. Například návštěva onoho ministra energetiky USA byla měsíce dopředu pečlivě připravována… To služba neví kým?

„Přístup  českých občanů, zejména politiků a státních zaměstnanců, k neutajovaným informacím“ je standardně lhostejný. Jako všude. Představa, že ze stovek veřejných informací si profesionál složí mozaiku i oné neveřejné, utajené části, je sice jako z učebnice zpravodajských postupů, ale naráží na právo na otevřenou komunikaci o neutajených skutečnostech, které je v otevřené společnosti součástí občanských práv. Kritika uplatnění těchto práv ze strany BIS je nepřijatelná, zvlášť má-li formu zastrašování. 

Teoretické žvásty o „hybridním konfliktu“ s Ruskem a žvásty o sovětském pedagogickém panslovanství ukazují, jak moc je BIS odtržená od reality a jak moc nedovzdělaní jsou její nejvyšší zaměstnanci, ředitelem počínaje. Vyprávět třicet let plných antisovětského propagandistického působení mainstreamových médií i pedagogiky, že „sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil“, je scestné. Průzkumy veřejného mínění potvrdí rozsáhlou neznalost historie 20. století a nezájem o tuto část dějin u dospívajících. To je realita, ne „moderní dějiny prezentované ve školách jako de facto sovětská verze moderních dějin a proruským panslovanstvím“ a už vůbec ne, že  „panslovanstvím je zasažena výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození)“. Taková byla minulost Čechů na přelomu 19. a 20. století. Protigermánská a slavjanofilská. A taková zůstala až po stalinské období poválečné historie. Snažit se vyzmizíkovat dějiny a přizpůsobit je dnešním požadavkům na nenávistnou ideologii je stejně zrůdné jako ukrajinská adorace vrahů statisíců Poláků a milionů Rusů na kyjevské Ukrajině – kyjevská adorace banderovců. 

BIS kupodivu přiznala, že „drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých občanů, kteří nepodporují ruské entity… Jejich činnost je věcí diskuse a kritiky v rámci svobody slova…“. Tím zavřela hubu paranoidním elfům a dalším konspirátorům z řad pražské kavárny, kteří v legitimní nedůvěře občanů vůči filtrování informací vidí spiknutí ruských trollů. 

Nechci BIS radit, ale mezi téma ochrany ústavnosti a demokratických základů státu bych já osobně zařadil otázku kryptoměn, možnosti jejich směny a rozšiřování jejich platebních nástrojů. Otázku blockchainu a další kyberanarchistické nástroje považuji za nesmírně nebezpečné pro existenci státu – s potenciálem změnit celý ekonomický systém a stát vyřadit.  

Absence incidentu ztráty osmi až devíti telekomunikačních sledovacích systémů Agáta včetně vozidel za devadesát milionů, které vypluly na povrch při kontrole financování civilní rozvědky ÚSZI, je ukázka kvality zprávy. Tak alarmující skutečnosti službě unikly nebo ji vůbec nezajímaly?

Žvásty o osvětové činnosti a „kolektivní paměti národa“ jsou neuvěřitelně hloupé. Pokud služba bojuje tyto války, možná zvítězí v těch minulých, ale prohraje ve všech budoucích.

No a na závěr: nedomnívám se, na rozdíl od BIS, že „levicově extremistická scéna nepředstavuje bezpečnostní riziko pro ohrožení demokratického zřízení“. Domnívám se, že její anarchisticko-progresivistická, anarchoautonomní a trockistická část prolnula do neziskového sektoru a snaží se získávat finance z vládních, veřejných nebo zahraničních zdrojů. Někteří jedinci se uchytili jako zaměstnanci státu či univerzit. A pokud se neuchytili jako donašeči BIS, měl by to být poznatek.

Tvrzení tajných služeb vyvolalo masivní vlny jak kritiky, tak pochvaly. Většinou se mluvilo o BIS, přitom VZ přišla s velmi podobnými, ne-li stejnými závěry. Nakolik ale ti, kteří se k tomu vyjadřují, vědí, o čem mluví? Podrobné tajné zprávy má k dispozici jen několik zákonných adresátů. Ani já, ani vy detailní působení a výsledky neznáme…

Pane redaktore, profesionálové umějí číst mezi řádky. 

Prezident Zeman se do věci vložil nebývale ostře. Civilní kontrarozvědku označil za „čučkaře“, kteří jen plácají a neumějí vypátrat ani jediného ruského nebo čínského agenta. 

No, to má vcelku pravdu… Plácají. Vadí jim „sledovací hry“ mezi diplomatickými vozidly ruského vyslanectví a sledovacími vozidly kontrarozvědky v pražských ulicích, což je veřejné přiznání omezených schopností služby. Rusové si v Praze z legrace hrají na schovku a Češi jsou z proježděného benzínu nervózní. 

Zůstanu-li u veřejně provalených výsledků BIS v kauze novičok, jsou směšné. Jsou to polonepravdivé snůšky nijak neověřovaných poloinformací. Daleko i za rámcem možného prověřování veřejných zdrojů. Mimochodem, v téže souvislosti, ostudné jsou úniky přesných a detailních informací o naší roli v tajné chemické válce z armády. Nečekal jsem, co vše a do jaké míry podrobností se dozvím… Kdybych byl nepřátelský agent, bylo ohroženo na životě několik profesionálů českého chemického výzkumu a vývoje chemických zbraní. Do týdne bych znal jejich bydliště, navštívil bych nejspíš i jejich pracoviště… A protože jsou to ti nejlepší, má nejspíš vojenská kontrarozvědka problém.

Anketa

Je ostuda, že se Česko nepřipojilo k migračnímu paktu OSN?

2%
98%
hlasovalo: 16721 lidí

BIS vzápětí popřela, že by nikoho nevypátrala, ale naopak ruskou zpravodajskou síť vypátrala a rozprášila a prezident to prý věděl. 

Prd vypátrala. Vypověděla několik diplomatů kvůli naší loajalitě s Brity v kauze Skripal.

Jaké dojmy z toho máte? Miloš Zeman se na adresu BIS kriticky vyjadřuje dlouhodobě, v oblibě nemá zejména jejího ředitele Michala Koudelku, kterého už dvakrát odmítl jmenovat generálem. Co za tím podle vás je? 

Ptejte se prezidenta. Jak znám Miloše Zemana, nejspíš pana Koudelku nachytal při lži nebo neznalosti. Nezapomeňte, že bývalý premiér se schází s bývalými ministry své vlády… Včetně ministra pro koordinaci tajných služeb. A sám je nezávislým příjemcem informací, které čte. A furt ještě si pamatuje. A to je u Miloše Zemana smrtelná kombinace.

Skutečně, nejde mi o mediální spekulace o novičoku apod. 

Já nespekuloval. Já psal… Když ostatní mlčeli.Viz ZDE a ZDE. Stejně jako jsem psal o lithiu. Kde jsou ve výroční zprávě BIS za rok 2017 „ověřené, zaručené“ informace o tom, jak to tedy bylo s lithiem?

Nelze říci, že přítomnost a působení agentů cizí moci pod diplomatickým krytím není nikterak neobvyklý jev? 

Ale samozřejmě. Ovšem ve slušné společnosti se o tom nemluví. Tvrdit, že jiné než čínské a ruské špiony vzhledem k nízkému rozpočtu nemám kapacitu sledovat, je ostuda. To žádná slušná služba nenapíše.

A vzhledem k tomu, že je Česká republika v EU i NATO, musíme logicky Rusy a Číňany zajímat a díky tomu se zase o ně zajímají naše složky. V souvislosti s debatou o činnosti BIS se objevily zprávy, že práci naší civilní kontrarozvědky vysoce cení jejich zahraniční kolegové, kupříkladu z Izraele. Tamní Mossad je brán za nejelitnější tajnou službu světa. To přece o něčem vypovídá, nebo ne? 

Ano. To o něčem vypovídá. O inteligenci. I vaší. Fakt jste někdy slyšel nějakého ředitele Mossadu, který by veřejně chválil BIS? Nebo jen někdo do novin napsal, že Mossad naše švejky pochválil a Mossad to nepopřel? Mossad mlčí. Pane redaktore, a opravdu si myslíte, že Mossad do veřejné části své výroční zprávy napíše tuto větu: „Dveřmi vyhodíte internacionalistu a oknem se vám vrátí bojovník proti migraci, islamizaci, dekadentnímu chaosu a obhájce tradičních křesťanských hodnot.“ To jako fakt? A opravdu si myslíte, že takového vola lze pochválit? Mossad nezveřejňuje slohová cvičení. Na stránkách Mossadu najdete pouze slogan: „This is my secret – always and forever“.

Sporu pochopitelně využila opozice, jejíž někteří politici a různí aktivisté začali požadovat odvolání prezidenta pro velezradu. Nakolik to je míněno vážně? Začíná to vypadat, že velezradu Zemanovi kritici vytahují každou chvíli… 

Stávají-li se trpaslíci menší, menší a ještě menší, musejí o to hlasitěji jejich hlásky pištět. Jak myši. Tak piští. Brzy jich bude víc… A pak nebude nic.

Brzy uplyne šestý rok Miloše Zemana v prezidentské funkci. Máme očekávat, že v podobně výbušném duchu, jako jsme dosud zažívali, se ponesou i zbývající čtyři roky?

Pokud ve funkci nezesenilní, a já doufám, že ne, tak ano. Přál bych mu do nového roku hodně zdraví, ještě více moudrosti, ale i nesmiřitelnost vůči blbcům. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Třicátníci mi vyprávějí, co jsem já zažil. Povím jim, co nevědí oni

9:07 Zbořil: Třicátníci mi vyprávějí, co jsem já zažil. Povím jim, co nevědí oni

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nevěřím, a je docela zábavné také naslouchat dnešním třicátníkům, když mi vy…