Strany tentokrát nebojují jen proti sobě. Perou veřejně i své vlastní špinavé prádlo

8. 9. 2013 19:50

POLITOLOGOVÉ Výsledek sněmovních voleb je pro lídry kandidátek vždycky velmi důležitý i pro jejich pozici uvnitř politické strany. Politologové potvrzují, že ani tentokrát to nebude jinak.

Strany tentokrát nebojují jen proti sobě. Perou veřejně i své vlastní špinavé prádlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební účast je podle odhadů vysoká
reklama

„Ukáže se, kdo je jak silný, jaká frakce je silnější, čí pozice je ohrožena. Pokud například místopředseda ČSSD Michal Hašek získá na jižní Moravě víc preferenčních hlasů než šéf strany, může dojít k přehodnocení pozice Bohuslava Sobotky uvnitř sociální demokracie,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz politolog Petr Just, jaké důsledky může mít rozhodování voličů. A není vyloučeno, jak naznačují hradní tamtamy, že v sociální demokracii, která má nakročeno k volebnímu vítězství, může kroužkování voličů ovlivnit, kdo nakonec usedne v čele příští vlády.

Také pro budoucí stranickou kariéru úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby a volební lídryně Miroslavy Němcové bude hrát nepochybně roli, jakou podporu voličů získají nejen pro ODS, ale i oni osobně. „To se nepochybně odrazí na jejich postavení uvnitř ODS,“ připouští Just, protože v bývalé nejsilnější vládní straně panuje v současné době určité dvojvládí. „Vzhledem k tomu, že úřadujícím předsedou je po rezignaci Petra Nečase první místopředseda Martin Kuba a celostátní volební lídryní Miroslava Němcová, je tu určitá dualita. U této dvojice bude výsledek, jaký pro stranu ve svých regionech získají, do jisté míry rozhodovat, až se bude na řádném kongresu strany volit vedení, ke komu se strana přikloní,“ je přesvědčen politický analytik.

Když se dva perou, třetí se směje

Pozice Kuby ani Němcové není podle Petra Justa jednoduchá. „V případě Kuby kvůli okolnostem nepříliš úspěšného dosavadního působení v jižních Čechách, kde je nyní volebním lídrem, v případě Němcové proto, že ODS v Praze není v úplně nejlepší kondici,“ říká Just. A přitom právě na výsledku voleb v Praze se podle něj ukáže, kdo je dominantní partají na pravé straně politického spektra. Politolog nevylučuje, že případný volební neúspěch v jižních Čechách i v Praze může vytáhnout do čela úplně někoho jiného, kdo dosáhne ve svém regionu daleko lepšího výsledku než tato dvojice.

Zavedené strany nepustí na kandidátky nezávislé osobnosti

Většina politických stran už představila své lídry v jednotlivých regionech. „K žádnému překvapení, že by se strany uchýlily k něčemu novému, nedošlo. U zavedených partají jsou na kandidátkách většinou lidé, kteří už ve vyšších patrech politiky byli,“ prohlásil politolog Rudolf Kučera. U parlamentních stran probíhají takové boje o místa na kandidátkách, že se na ně nedostane nikdo, kdo stojí mimo stranu. Za nezávislého nepovažuje politolog ani lídra jihomoravské kandidátky ODS, bývalého ministra školství Petra Fialu. „Není to nový člověk, celou dobu sloužil ODS, nakonec ho dali na post ministra. Teď sázejí na to, že neudělal žádný velký průšvih,“ hodnotí lídra ODS na jižní Moravě.

Boj o volitelná místa na kandidátkách stran je velmi drsný

Je vidět, upozorňuje Petr Just, v případě vnitrostranického boje uvnitř ODS, že si členové strany uvědomují, že šanci dostat se do Parlamentu mají jen ti na špici kandidátky, protože strana na tom s popularitou není po několikaletém vládnutí dobře. „Vede to až k tomu, že se v primárkách nekolegiálním způsobem atakovali a osočovali,“ upozorňuje politolog. Zejména u velkých stran, u nichž šla obliba dolů, panuje velká nervozita, jak volby dopadnou, proto je boj o volitelná místa někdy velmi drsný.

I když volba kandidátů do sněmovny probíhala často velmi emotivně, vedení ODS se drželo zásady, že do kompetencí nižších celků zasahovat nebude. Exposlankyně Ivana Weberová byla jediná, koho výkonná rada doplnila na poslední místo kandidátky na Liberecku. „Leckde mělo jednání bouřlivou podobu, ale nedošlo to tak daleko jako v Liberci, kde se objevily dokonce vulgární ataky na některé členy, takže se vedení ODS snažilo napravit reputaci strany,“ míní politolog, proč uspěla právě Weberová, která byla obětí bezprecedentnich útoků svých stranických kolegů v regionu.

Povýšený Chalupa by nebyl nejlepší lákadlo pro voliče

Místopředseda strany, exministr Tomáš Chalupa se v Praze také na kandidátku nedostal, ale podle Justa „to nevyhrocoval a smířil se s neúspěchem“. Politolog Kučera ale vidí jiný důvod, proč Chalupu výkonná rada nedoplnila na pražskou kandidátku. „Nepřekvapilo mne to, Chalupa působí na veřejnost mimořádně nepříznivě, tváří se arogantně a povýšenecky, takže je pochopitelné, že ho strana nechce dát jako lákadlo pro voliče,“ konstatoval Kučera. Ale je přesvědčen, že nepůjde tolik o to, kteří lidé budou na kandidátkách, půjde podle něj spíš o souboj slibů.

Nevídaná věc – strany před volbami nebojují jen proti sobě, ale i perou i své špinavé prádlo na veřejnosti

U každých voleb je běžné, že politické strany proti sobě navzájem útočí, konstatuje Petr Just, ale tentokrát se objevuje dosud nevídaná věc, že se na veřejnost dostávají i vnitrostanické útoky při sestavování kandidátních listin. A to zdaleka nejen v případě ODS, ale paradoxně i ve straně, která si brousí zuby na volební vítězství a budoucí vládu. Členové strany, kteří se na kandidátky nedostali, podávají žaloby k civilním soudům. „Tomu moc nerozumím, nevím, o co jde, co je v pozadí žalob, které na sebe podávají,“ kroutí nechápavě hlavou nad jednáním sociálních demokratů politolog. Pokud byla při sestavení kandidátky někde porušena vnitrostranická pravidla, měly by to řešit stranické mechanismy, ne soudy. „Každá strana má nějaká vnitrostranická pravidla pro obsazování kandidátek, existují různé vnitrostranické mechanismy, jako různé smírčí komise nebo rozhodčí výbory, které by se spory měly zabývat,“ vysvětlil.

Volby mohou dopadnout jinak, než předpovídají průzkumy

Petr Just připouští, že i sociální demokracie může mít určité obavy z výsledku voleb. „Hodně se vrací fenomén z roku 2010, kdy dlouhodobě všechny možné průzkumy veřejného mínění dávaly sociálním demokratům jednoznačnou předpověď drtivého vítězství, ale strana nakonec skončila s dvaadvaceti procenty. Byla sice první, ale výsledek byl horší než čekali, takže jim to ani neumožnilo sestavit vládu,“ připomněl Pyrrhovo vítězství sociálních demokratů před třemi lety. Proto si Petr Just myslí, že obava v ČSSD z toho, že volby nemusí dopadnout tak, jak se v průzkumech dlouhodobě ukazuje, stále panuje. „Proto ani ČSSD na tom není z hlediska vnitřní pohody výrazně lépe než ODS,“ zdůvodnil nervozitu v sociální demokracii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kotrba: Dvořák zničil ČT? Naopak. Investor Kellner. Ale plivance Fridrichové, štvavý Wollner. Lipovská je mimo

12:51 Kotrba: Dvořák zničil ČT? Naopak. Investor Kellner. Ale plivance Fridrichové, štvavý Wollner. Lipovská je mimo

ANALÝZA Generální ředitel Petr Dvořák připravil Českou televizi na budoucnost. Veřejnoprávní TV je n…