Svět se mění, nadvláda Západu končí. Profesor Krejčí hovoří o ukrajinské válce i o zásadních věcech, které se dohodly v jejím stínu

23.07.2014 4:42

ROZHOVOR Profesor Oskar Krejčí se zamýšlí nad událostmi, které následovaly po zveřejnění zprávy o zřícení malajsijského letadla nad Ukrajinou. Jak politolog Krejčí řekl ParlamentnímListům.cz, pravdivý závěr o tom, co se s letadlem stalo, může vyslovit pouze vyšetřující komise, nikoli politici či média. Oskar Krejčí je také přesvědčen, že žádné sankce proti Rusku nepovedou k pádu Putina. Musíme si prý uvědomit, že svět se mění a nadřazenost Západu vůči zbytku světa končí.

Svět se mění, nadvláda Západu končí. Profesor Krejčí hovoří o ukrajinské válce i o zásadních věcech, které se dohodly v jejím stínu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Oskar Krejčí

Informací o tom, jak došlo k pádu letadla, zda bylo sestřeleno a kdo to mohl udělat, je velké množství ze všech stran. Jak se v tom má normální člověk zorientovat, aby nepodlehl možné propagandě, či, řekněme, zavádějícím informacím ať už z té či oné strany?

První věc, kterou si musí každý rozumný člověk uvědomit, je, že o charakteru té tragédie může říct pravdu jenom vyšetřovací komise, nikoliv politici nebo novináři. Co předvádí lidé jako britský premiér nebo americký ministr zahraničí, je velmi nebezpečné. Jsou to lidé, jejichž pozice vytváří názory a dokonce i názory médií.

Nelíbí se vám názory Oskara Krejčího? Čtěte například pohled Jiřiny Šiklové
Kdo rozhodně ,,nefandí" Rusku: Analytik Jefim Fištejn
Pohled vojenského analytika Martina Kollera na protichůdné zpravodajské informace USA a Ruska
Marta Kubišová, Táňa Fischerová a další významné osobnosti k aktuální situaci. Čtěte ZDE původní článek ParlamentníchListů.cz

Čeští politici jsou úplně něco jiného, ti se médiím přizpůsobují. Ale když něco řekne John Kerry nebo David Cameron, hrozí nebezpečí, že jejich formulace bude vnímána jako zpravodajská informace, kvalifikovaná informace, prostě pravdivá informace. I ve chvíli, kdy je to evidentní nesmysl. Ani oni, byť by byli sebelépe informování, před konečnou zprávou vyšetřovací komise nemohou vědět, kdo tu raketu vystřelil a s jakým úmyslem. I kdyby to byli nakrásně separatisté, mohlo jít o tragický omyl nebo o opilou skupinu. Za to přece nemůže Rusko. A stejně tak to může být ukrajinská skupina několika opilých gardistů, a za to by nemohla kyjevská vláda. Dokud vyšetřovací komise neřekne, jak to bylo, nikdo neznáme pravdu.

ParlamentníListy.cz objektivně a vyváženě k tématu sestřelené letadlo nad Ukrajinou

Přesto na základě toho, co zatím proběhlo a dostalo se na veřejnost, je možné v tuto chvíli usuzovat, jaká ze stran se o to sestřelení mohla přičinit? Pokud tedy šlo o sestřelení…

Nevíme, jak vypadá výzbroj separatistů. Je to předmětem spousty a spousty spekulací a dohadů. Tvrdit, že separatisté mají ten typ rakety, to je sporné. Včera je mohli mít a dnes je nemají, nebo je včera nemuseli mít a dnes je mají… Situace se tam mění ze dne na den.

V takových souvislostech je strašně důležité si uvědomit, že při hodnocení celkové situace nejde o pád jednoho letadla, byť by to byla sebetragičtější událost. Ten, kdo je nebezpečný, je válka v principu. Protože toto je součást mnohem širší tragédie, která si říká občanská válka na Ukrajině. Někdo tu válku vyvolal a je třeba ji zastavit. Svým způsobem je druhořadé, kdo sestřelil malajsijské letadlo. Jsou to další stovky mrtvých na účty těch, kdo odstartovali válku na Ukrajině.

Budeme-li se bavit v teoretické či spekulativní rovině, jaké varianty ohledně viníka pádu letadla by podle vás přicházely v úvahu z pohledu kdo na tom může mít nějaký prospěch"?

Zatím informace o třeba družicových snímcích jsou velice rozporné. Mohl by to být jediný materiální důkaz toho, že letadlo vůbec bylo sestřeleno. Zatím máme informace, které říkají, že snímky ukazují sestřelení prostřednictvím letadla a naopak, že snímky dokazují, že šlo o raketu země-vzduch. Ale protože jsou informace natolik rozporné, že z nich nemůžeme učinit závěr, nabízí se jenom spekulativní úvaha o možných hypotézách.

První hypotézou je tragická událost na palubě letadla. To se mohlo stát. A je to zároveň jedna z mála věcí, kterou by nám mohly odhalit černé skříňky, protože typ rakety asi neodhalí. Pak samozřejmě může jít o leteckou raketu či může jít o pozemní raketu a můžeme se dohadovat, komu to vojenské letadlo nebo pozemní raketový systém patřil. V téhle situaci můžeme sestavit určitý stupeň pravděpodobnosti, to znamená seřadit hypotézy tak, abychom si řekli, která z hypotéz je pravděpodobnější než jiná.

V zásadě jde ale jen o spekulace. Politizovat tyto závěry tvrzením, že Putin je vrah, nebo že kyjevská vláda je vrah, to je podle mého názoru zcela nepřijatelné. Je to pouze rozdmýchávání nenávisti a rozfoukávání ohně války, přičemž řešením situace je naopak zastavení té války.

Vraťme se v jedné věci k tomu, o čem byla řeč na začátku. Která ze stran, jež se zapojují do vyšetřování nebo výrazného komentování situace po spadlém letadlu, je ve svých stanoviscích nejstřízlivější? Pakliže to lze takto jednoduše hodnotit.

Ať se nám to líbí nebo ne, tak je to určitě Moskva. Protože neobviňuje, nebo alespoň ne na nejvyšší úrovni. Nedělá to premiér, nedělá to prezident. Že to řekne nějaký bývalý náčelník či současný propagandista, to je něco jiného. Ti na to mají právo, je to jejich živnost. Ale nesmí to dělat vysoký státní funkcionář, protože tím vymezuje linii státu. V tom je ten rozdíl. Zatím jsem nezaznamenal ze strany oficiálních orgánů Ruska přímé obvinění Kyjeva nebo Ameriky. To jsem prostě nezaznamenal. Vinna je válka a ti, co konflikt rozpoutali, za tu tragickou událost nesou vinu.

Západ, hlavně pak Spojené státy, hrozí dalšími sankcemi proti Rusku. Umíte si představit realizaci sankcí, které by ruskou ekonomiku výrazně a reálně poškodily? A mohlo by to ohrozit pozici Vladimira Putina na domácí scéně?

Anketa

Myslíte si, že kvůli Putinovi vypukne válka?

7%
93%
hlasovalo: 23819 lidí

Dovedu si takové sankce představit, ale jejich základní problém je v tom, že tento typ sankcí je reciproční a dopadne tedy přinejmenším v obdobně negativní míře na ty, kdo sankce vyhlásí. Obchod je vzájemně výhodná záležitost, a stejně tak politická dohoda. Když kontakty přerušíte, ztrácejí obě strany. Dovedu si představit, že by to vedlo ke zhoršení ruské ekonomiky, ale je nutné říci, že ekonomické sankce nikdy v dějinách nevedly k pádu režimu. Udržel se Kaddáfí, udržel se Husajn a další.

Důvodem je to, že na politickou elitu sankce dopadnou nejméně a zároveň se zvedne vlastenecká vlna. V případě Ruska zcela jednoznačně, protože Rusko se už teď cítí podváděno a ukřivděno, protože jim někdo ukradl Ukrajinu, někdo hraje politiku dvojího metru, když hodnotí Krym a zároveň si utrhne Kosovo a tak dále. Představa, že by na zostřené sankce doplatil Putin, je právě tak reálná jako fiktivní. Nevěřím, že by jakékoli sankce vedly k pádu Putina.

Uvalování sankcí vidím jako záchvěvy pocitu nadřazenosti Západu nad zbytkem světa ve chvíli, kdy ta nadřazenost končí. Fáze, která začíná, už nedává možnost Západu se chovat tak, jako dosud. To, co dohodly státy BRICS (založení rozvojové banky a rezervního fondu), to jsou dohody, které změní svět. Západocentrismus přestává fungovat. Samozřejmě to řadu let potrvá, nic nejde tak rychle. Buď se s tím dokážeme vyrovnat, nebo si budeme hrát na tvrdou sílu a my jako Západ prohrajeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim PanenkaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala a Fico. Drtivé srovnání od pozorovatele: Válka? Někdo tu lidem neříká pravdu

18:31 Fiala a Fico. Drtivé srovnání od pozorovatele: Válka? Někdo tu lidem neříká pravdu

Fico svým lidem říká pravdu, proto ho čeští politici tak kritizují. ParlamentnímListům.cz to řekl re…