Svět se mění, nadvláda Západu končí. Profesor Krejčí hovoří o ukrajinské válce i o zásadních věcech, které se dohodly v jejím stínu

23.07.2014 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR Profesor Oskar Krejčí se zamýšlí nad událostmi, které následovaly po zveřejnění zprávy o zřícení malajsijského letadla nad Ukrajinou. Jak politolog Krejčí řekl ParlamentnímListům.cz, pravdivý závěr o tom, co se s letadlem stalo, může vyslovit pouze vyšetřující komise, nikoli politici či média. Oskar Krejčí je také přesvědčen, že žádné sankce proti Rusku nepovedou k pádu Putina. Musíme si prý uvědomit, že svět se mění a nadřazenost Západu vůči zbytku světa končí.

Svět se mění, nadvláda Západu končí. Profesor Krejčí hovoří o ukrajinské válce i o zásadních věcech, které se dohodly v jejím stínu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Oskar Krejčí

Informací o tom, jak došlo k pádu letadla, zda bylo sestřeleno a kdo to mohl udělat, je velké množství ze všech stran. Jak se v tom má normální člověk zorientovat, aby nepodlehl možné propagandě, či, řekněme, zavádějícím informacím ať už z té či oné strany?

První věc, kterou si musí každý rozumný člověk uvědomit, je, že o charakteru té tragédie může říct pravdu jenom vyšetřovací komise, nikoliv politici nebo novináři. Co předvádí lidé jako britský premiér nebo americký ministr zahraničí, je velmi nebezpečné. Jsou to lidé, jejichž pozice vytváří názory a dokonce i názory médií.

Nelíbí se vám názory Oskara Krejčího? Čtěte například pohled Jiřiny Šiklové
Kdo rozhodně ,,nefandí" Rusku: Analytik Jefim Fištejn
Pohled vojenského analytika Martina Kollera na protichůdné zpravodajské informace USA a Ruska
Marta Kubišová, Táňa Fischerová a další významné osobnosti k aktuální situaci. Čtěte ZDE původní článek ParlamentníchListů.cz

Čeští politici jsou úplně něco jiného, ti se médiím přizpůsobují. Ale když něco řekne John Kerry nebo David Cameron, hrozí nebezpečí, že jejich formulace bude vnímána jako zpravodajská informace, kvalifikovaná informace, prostě pravdivá informace. I ve chvíli, kdy je to evidentní nesmysl. Ani oni, byť by byli sebelépe informování, před konečnou zprávou vyšetřovací komise nemohou vědět, kdo tu raketu vystřelil a s jakým úmyslem. I kdyby to byli nakrásně separatisté, mohlo jít o tragický omyl nebo o opilou skupinu. Za to přece nemůže Rusko. A stejně tak to může být ukrajinská skupina několika opilých gardistů, a za to by nemohla kyjevská vláda. Dokud vyšetřovací komise neřekne, jak to bylo, nikdo neznáme pravdu.

ParlamentníListy.cz objektivně a vyváženě k tématu sestřelené letadlo nad Ukrajinou

Přesto na základě toho, co zatím proběhlo a dostalo se na veřejnost, je možné v tuto chvíli usuzovat, jaká ze stran se o to sestřelení mohla přičinit? Pokud tedy šlo o sestřelení…

Nevíme, jak vypadá výzbroj separatistů. Je to předmětem spousty a spousty spekulací a dohadů. Tvrdit, že separatisté mají ten typ rakety, to je sporné. Včera je mohli mít a dnes je nemají, nebo je včera nemuseli mít a dnes je mají… Situace se tam mění ze dne na den.

V takových souvislostech je strašně důležité si uvědomit, že při hodnocení celkové situace nejde o pád jednoho letadla, byť by to byla sebetragičtější událost. Ten, kdo je nebezpečný, je válka v principu. Protože toto je součást mnohem širší tragédie, která si říká občanská válka na Ukrajině. Někdo tu válku vyvolal a je třeba ji zastavit. Svým způsobem je druhořadé, kdo sestřelil malajsijské letadlo. Jsou to další stovky mrtvých na účty těch, kdo odstartovali válku na Ukrajině.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

13:24 Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA V posledních dnech se v globálních rozměrech děje něco, o čem nejsme dobře in…