Teď se budou dít věci, Kalousku. Zeman pevně uchopil moc, říká politolog

27.06.2013 4:38

Politolog Jan Kubáček míní, že tím, že prezident republiky Miloš Zeman jmenoval vládu odborníků, citelně zasáhl Miroslava Kalouska a posílil svou pozici směrem ke gaullistickému poloprezidentskému sytému. Pokud bude vláda Jiřího Rusnoka akceschopná, občanům ani nebude vadit, že nebude mít důvěru sněmovny, jejíž složení stejně nyní již nezobrazuje preference voličů.

Teď se budou dít věci, Kalousku. Zeman pevně uchopil moc, říká politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Je tu horko, potím se. Jen aby někteří novináři nespekulovali o něčem jiném, zavtipkoval prezident.
reklama

Podle Kubáčka Zemanův politický zásah připomíná rok 1958 ve Francii, kdy Charles de Gaulle, v zemi zmítané chaosem a politickou nestabilitou rozhádaného parlamentu, nastolil pořádek a posléze posílil moc a autoritu prezidenta. Podle něho se vyplatí nyní studovat, co se tehdy dělo ve Francii, protože v řadě ohledů může být nynější vývoj v ČR podobný.

Miloš de Gaulle s podporou lidu

„Je vidět, že Miloš Zeman čerpá ze stylu francouzského generála a prezidenta de Gaulla, který posílil autoritu prezidenta, posílil přímou demokracii a oslabil rozhádaný roztříštěný parlament. U nás jsme viděli, že sněmovna nebyla schopna se domluvit, zda chce, či nechce předčasné volby. Nečasova vláda po odchodu VV do opozice vládla s těsnou většinou a nevědělo se, zda tu většinu má. TOP 09 nejdříve chtěla předčasné volby, pak ne. Karolína Peake prezidentovi řekla, že podporu vládě poslanci LIDEM nepodepsali, pak to zase podepsali,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Kubáček.

Podle Kubáčka Zeman Ústavu neporušil: „Vyložil ji extenzivně, přesto jeho postup Ústava ČR může akceptovat a akceptovat bude. Změna způsobu volby prezidenta se nemohla podepsat do způsobu chování prezidenta. Dříve byl prezident volen sněmovnou a Senátem. Musel tedy brát větší ohled na parlament, aby mohl být zvolen a znovuzvolen. Čili prezident musel více vycházet vstříc zákonodárcům a politickým stranám, protože oni rozhodovali, zda bude zvolen. Miloš Zeman vychází z optiky přímé volby. Byl přímo zvolen občany. Má silnější mandát a současně strany ke svému zvolení tolik nepotřeboval a tolik potřebovat nebude.“

„Navíc český volič unaven nestabilitou, věčnými vládními krizemi a hádkami politiků, očekává aktivní roli prezidenta jako stabilizátora politického systému, který má navíc silný mandát z přímé volby. Všechny průzkumy, které vycházely před, během a po prezidentské volbě říkaly, že voliči se rozhodovali dle toho, zda bude kandidát jako prezident aktivní. A Miloš Zeman slíbil, že aktivním prezidentem bude. Kromě hájení českých národních zájmů v zahraničí tam byla mnohem důležitější aktivita v domácí politice a prosazování témat v politice. Na toto se může prezident odvolávat. A ostatně i na to, že na billboardech sliboval ´Stop Nečasově vládě´,“ dodal Kubáček.

Lidé chtějí nerozhádanou akceschopnou vládu

Podle Kubáčka na prezidentově straně stojí i čas, protože občané přes období letních dovolených chtějí klid. Jsou rádi, že nebudou vyrušováni dohady o sestavování koaliční vlády a „prezidentská vláda“ přináší stabilitu.

„Klidná souhra vlády a prezidenta republiky bude důležitá. Ani jim tolik nebude vadit, pokud kabinet nebude mít důvěru sněmovny. Ostatně nynější sněmovna má minimální důvěru voličů. Pokud budou mít občané pocit, že vláda pracuje, je aktivní a problémy řeší v konstruktivním tónu společně s prezidentem, tak budou spokojeni. Vláda musí od začátku začít tvrdě pracovat a nepolitikařit. Čím více na vládu bude útočit Miroslav Kalousek, tím více to vládě získá na sympatiích, protože dlouhodobě ve společnosti rezonuje hlas, že je potřeba omezit moc Kalouska,“ vysvětluje Kubáček.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kalousek přijde minimálně na několik měsíců o mocenskou základnu

Klíčové pro mocenskou scénu je podle Kubáčka také to, že tím, že Miroslav Kalousek přijde o kontrolu nad rezortem financí, přijde o velkou část svého mocenského impéria. Ministerstvo financí totiž, ať přímo či nepřímo, kontroloval už v době koalice KDU-ČSL s ČSSD s Unií Svobody, pak přímo v Topolánkově vládě a nepřímo přes Eduarda Janotu ve vládě Jana Fischera a nakonec v Nečasově vládě. Tuto nepřetržitou kontrolu se mu nyní pokusí „Zemanova“ vláda přerušit.

„Kalouskova moc se vždy do velké míry odvíjela od jeho kontroly ministerstva financí, které mu přinášelo strategické informace, přípravu státního rozpočtu a kontrolu toku financí, možnost trestat či odpouštět daňové či jiné finanční přestupky. I Finančně analytický útvar je mocná instituce. O tyto mocenské nástroje, byť třeba na několik měsíců, možná i na delší dobu, Kalousek přijde. Nedivím se tedy, že byl ve svém televizním vystoupení tolik nervózní a podrážděný. Proto se teď pozornost soustřeďuje na to, kdo bude novým ministrem financí a kdo bude protiváhou Miroslava Kalouska. Pokud Kalousek nebude mít v rukou moc, tak takoví ti obchodníci s vlivem ho rychle opustí a nebudou ho hájit. Takže uvidíme, co několikaměsíční odstřihnutí od pupeční šňůry ministerstva financí udělá s Miroslavem Kalouskem a TOP 09,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz politolog.

Zemanovi velvyslanci

Oslabením Kalouska se podle Kubáčka může od něj více také emancipovat ČSSD: „ČSSD dlouhodobě byla ochotna domluvit se na něčem s Miroslavem Kalouskem, protože veřejným tajemstvím bylo, že na ministerstvu financí existuje nějaký společný kostlivec ve skříni Miroslava Kalouska a Bohuslava Sobotky.“

Oslabí i Karel Schwarzenberg, který přestane být ministrem zahraničí a Rusnokova vláda nebude mít problém jmenovat velvyslance, které si přeje Zeman: „Konec Schwarzenbergova působení na ministerstvu zahraničí nebude přispívat k jeho obrazu, protože on to vždy stavěl tak, že je určitým způsobem nad koaličními spory a že jako šéf diplomacie se na ně dívá s nadhledem. Teď ho to více stáhne do vnitrostátní vřavy a k nepopulárním prohlášením.“

Rusnok bude Kalouskovi silným soupeřem

Podle Kubáčka je zásadní otázkou, zda budou rychlé předčasné volby, budou-li vůbec. „ČSSD chce rychlé předčasné volby, protože si uvědomuje, že zemanovci mohou díky váze Miloše Zemana posílit. Levicový volič totiž oceňuje silné vedení a jakýsi silný "mačistický" tah na branku. Či mohou vznikat alternativní subjekty, které jim seberou hlasy,“ míní Kubáček.

Pro TOP 09 je otázka voleb složitější. „V jednom pohledu jsou rychlé předčasné volby výhodné i pro Miroslava Kalouska, neboť každým dnem slábne dynamičnost a energičnost Karla Schwarzenberga, ale především reálná moc Miroslava Kalouska, neboť již bezprostředně nerozhoduje o osudu české politiky. Navíc mu vyrostla silná protiváha v postavě Miloše Zemana, ale i Jiřího Rusnoka, který je schopen rychle, adekvátně, kompetentně a profesionálně odvrátit útoky Miroslava Kalouska a dokáže mu po odborné stránce oponovat. Jiří Rusnok je schopný i na poli politickém. Je aktivním energickým politikem, který se nebál kandidovat na předsedu ČSSD. Na druhou stranu je ale Miroslav Kalousek možná opatrný, protože rozpuštěním sněmovny by přišel o imunitu a nevíme, jak bude pokračovat kauza takzvaných rebelů. Asi by nebylo milé, kdyby byl obviněn v půlce volební kampaně. Ví se, že Fuksa a Tluchoř mu byli blízcí.“

Volání po předčasných volbách bude slábnout

Pokud jde o KSČM, tak si Kubáček myslí, že ohledně předčasných voleb bude jejich postoj váhavější. „Přemýšlí, v jakém čase to pro ně bude výhodné. Uvědomují si, že pokud někde budou voličské preference voličů erodovat, tak u ČSSD, a ty hlasy mohou jít díky jejich silnému protestnímu momentu jim. Navíc protestní hlasy nyní nemusí utíkat k Okamurovi či Babišovi, neboť zde již není Nečasova vláda. Podle mě se rozhodnou až následně dle toho, jak si udělají průzkumy, co je pro ně z hlediska podpory voličů nejvýhodnější. Pokud by zjistili, že jejich volič by utekl k Jiřímu Rusnokovi či jinam, tak podpoří předčasné volby.“

ODS je proti předčasným volbám, neboť se potřebuje konsolidovat: „Bude se vymezovat proti Miloši Zemanovi. Ale každý den, kdy nebude pozornost médií a občanů upřena na v krizi a v křeči se zmítající ODS a každý den oslabení Miroslava Kalouska, bude dobrým dnem.

A není sama, kdo nechce volby: „A pokud jde o malé subjekty a nezávislé poslance, tak každý den ve sněmovně uvítají. Musíme si uvědomit, že nějakých sto poslanců se už do sněmovny nedostane a nyní u nich probíhají kalkulačkové propočty, jak dlouho ještě budou splácet hypotéky a kolik poslaneckých platů jim na to přistane na účtech. Když ČSSD a TOP 09 naznačily několika poslancům, že se nedostanou na kandidátku, tak ti jim to těžko odpustí a asi nebudou žhaví hlasovat pro to, aby přišli o to své jisté. I ODS tuší, že polovina jejích poslanců se do sněmovny už nedostane, takže ani oni nebudou tlačit na volby. Čili ti, kteří si chtějí udržet plat a těm, kterým vyhovuje oslabení Miroslava Kalouska, jsou nepřímými spojenci Miloše Zemana, kteří nebudou volat po předčasných volbách.“

„Také je možné, že z ministerstev začne vyplouvat, jak se uzavíraly jednotlivé smlouvy a zakázky, a začnou vyplouvat kostlivci ze skříně. Navíc voliči nemají moc rádi mimořádná řešení. A když se tu bavíme o výdaji 460 milionů na předčasné volby v okamžiku, kdy tu je stabilní vláda, tak tlak na předčasné volby bude klesat,“ zhodnotil pro ParlamentníListy.cz Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hutka, Šiklová. Češi jsou nedospělí, nechápou ČT? Zbořil ukazuje na Bartoškův festival

8:27 Hutka, Šiklová. Češi jsou nedospělí, nechápou ČT? Zbořil ukazuje na Bartoškův festival

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nejsem si také jistý, zda ‚dlouhověkost‘ některých českých politiků pomůže s…