Tereza Spencerová: Smečka za Saakašvilim? Banderovci. Setkání, o němž se nepsalo. Pane Junckere, čokoláda nám nestačí

14.09.2017 8:27 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Než se Saakavšvili vydal zpět na Ukrajinu, prý se v Ženevě setkal s miliardářem Ihorem Kolomojským, který patří k hlavním odpůrcům současného prezidenta Porošenka,“ upozorňuje editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová na důležitý kontext návratu Michaila Saakašviliho na Ukrajinu. Porošenko žhaví dráty ke spojencům, ale už mu jich moc nezbylo, odhaduje dále v rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz, kde mimo jiné vysvětluje, jak ze z Havlovy „nobelistky“ Su Ťij stala popíračka genocidy. S Barmou to prý bylo o něčem jiném než o lidských právech...

Tereza Spencerová: Smečka za Saakašvilim? Banderovci. Setkání, o němž se nepsalo. Pane Junckere, čokoláda nám nestačí
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Juncker ve svém úterním projevu vyzval státy EU, aby všechny platily eurem. O Polsku nemluví, zato nám, Východoevropanům, předhodil doslova bonbonek: Že prý máme nárok na to jíst stejně kvalitní potraviny jako na Západě. Internetem kolují vtipy o tom, že když vezmeme migranty, dostaneme za to čokoládu. Případně poznámky, že eura jsou krytá leda tak kakaovými boby. Inu, co říci k projevu Junckera? Získal si více srdce českého národa? 

Netuším, zda si pan Juncker získal srdce Čechů, ale tipnu si, že spíš ne. Ostatně, ona zmínka o tom, že si zasloužíme v čokoládě víc kakaa, ve mně vyvolává dojem, že nás „na tom Západě“ dál mají za jakési zaostalé zapadlíky, jimž stačí rozdat něco bonbónů a barevných korálků a mají nás v kapse. Nic proti tomu, koneckonců, my velmi podobně shlížíme na všechny, co žijí na východ od nás, a taky nám to nepřijde nijak divné… 

Oproti loňskému, pobrexitovému projevu byl Junker ale optimistický, i když nevím, jestli po právu. Tvrdil například, že se EU za posledních dvanáct měsíců více semkla, což si v duchu tak nějak neumím ničím doložit, prý se taky ekonomicky odrazila ode dna, což při pohledu třebas na Francii, Itálii nebo Řecko taky moc pravdivě nevypadá, ale nepatlejme se v tom, raději prý máme „využít okamžiku a nechat vítr zadout do plachet“. A ekonomický zázrak má nejspíš slibovat vyhlídka na dohody o volném obchodu s Kanadou a do budoucna i s Austrálií a Novým Zélandem. Uf! Při vší úctě ke všem jmenovaným, nejsem si jistá, zda nás zrovna tyto země opravdu budou s to vytáhnout někam nahoru. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…