To jsme dosud nezažili. Experti promluvili o podzimních volbách

19.09.2014 6:41

POLITOLOGOVÉ Pro voliče dobrá zpráva – na podzim budou na radnice měst a obcí vybírat z mnohem více stran než v minulosti. Letošní komunální volby budou podle expertů v mnohém odlišnější. Zajímavostí je podle politologa Jana Kubáčka to, co jsme dosud nezažili, že relativně nová hnutí už mají svoje vyzyvatele. „Nedávno nová hnutí neskonale rychle zestárla, přišli nováčci,“ upozorňuje na nový jev politolog ParlamentníListy.cz.

To jsme dosud nezažili. Experti promluvili o podzimních volbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kampaň do nadcházejících voleb v ulicích Prahy. Podívejte se na některé slogany

Anketa

Která strana nejvíc vybouchne v komunálních a senátních volbách? Kde bude největší zklamání ze zaostání za očekáváním?

6%
52%
1%
21%
14%
0%
5%
0%
hlasovalo: 23147 lidí

Kromě celostátních politických stran se voličům nabízí i další alternativy v podobě regionálních nebo místních hnutí. „Další zvláštností je, že i v případě velkých měst se objevují noví vyzyvatelé z těch, kteří opustili svoji dosavadní politickou stranu, jako například primátor Kajnar v Ostravě, nebo v případě Prahy celá řada starostů, kteří odešli z ODS,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček. Politolog Lukáš Jelínek je přesvědčen, že voliči budou i v komunálních volbách kritičtí k velkým stranám, právě zejména tam, kde se ukázalo, že představitelé stran měli problém se dohodnout mezi sebou jako právě v Ostravě, kde byli sociální demokraté dost rozhádaní. „Odchody komunálních politiků ČSSD nebo ODS ze svých stran a zakládání nových subjektů budou voliči asi posuzovat přísně,“ soudí Jelínek.

V Praze zřejmě usedne do zastupitelských lavic více stran

Volby v metropoli může ovlivnit další novinka: Praha bude na rozdíl od minulosti tvořit jeden volební okrsek. „Dá se očekávat, že i díky tomu bude výsledek komunálních voleb v Praze mnohem poměrnější, že se na radnici dostane řada relativně podobně silných, preferenčně trpaslíků, kteří budou muset dohodnout očividně širší koalici. Případně opoziční sestava bude pestřejší,“ je přesvědčen politolog Jan Kubáček, podle něhož v koalici, ale i v opozici bude víc stran než v minulosti. Předpokládá, že v opozici na pražské radnici bude možná čtyři až pět opozičních stran. „A to je poměrně velká novinka, toto roztříštění jsme znali u měst maximálně krajských, typu Hradec Králové, Pardubice, České Budějovice, ale teď se to přeneslo i do té nejsilnější sestavy: Prahy, Brna a Ostravy,“ říká Jan Kubáček, že to je velké novum.

Celkovým vítězem komunálních voleb budou opět nezávislí

Sociolog Jan Herzmann potvrdil ParlamentnímListům.cz, že tentokrát kandiduje nejen v Praze, ale i obecně víc subjektů, přesto se domnívá, že celkovým vítězem budou stejně jako v minulosti nezávislí kandidáti. „Jen ve velkých městech bude ten obraz političtější, tam budou výraznější centrální politické strany,“ uvedl. Z celostátního hlediska to podle něj vypadá, že si úspěch odnesou hlavně strany současné vládní koalice, tedy ČSSD a ANO, soupeřit s nimi bude TOP 09 a KSČM. „To budou asi nejúspěšnější subjekty z centrální politické sféry. V případě KSČM to bude tím, že má vybudované struktury a kandiduje i v menších městech a obcích, ať u samostatně nebo v koalicích s nezávislými, takže dosáhne lepšího výsledku, než odpovídá celostátním výsledkům,“ míní sociolog.

Koalice v hlavním městě vznikne z trpaslíků

I když většina průzkumů veřejného mínění favorizuje v hlavním městě TOP 09, byť tentokrát v komunálních volbách kandiduje bez Starostů, Jan Herzmann slyšel, že existují průkumy, které favorizují ANO i v Praze. „A myslím si, že poměrně dobrou pozici bude mít trojkoalice KDU-ČSL, zelených a Starostů,“ soudí sociolog. Podle něj jsou právě ANO, TOP 09 a trojkoalice tři subjekty, mezi kterými se v Praze bude rozhodovat o vítězi voleb. I politolog Jan Kubáček míní, že v Praze nebude dominovat jedna politická strana jako v minulosti ODS, ale výsledky více stran si budou podobné. Koalice pak vznikne z trpaslíků.

ANO sází na Babiše, volby v Praze plebiscit o Babišovi

Hnutí ANO mělo v posledních měsících velké problémy s hledáním lídra do čela své kandidátky, dnes má v pořadí již třetího, ale není natolik známý, aby voliče oslovil. Neovlivní to negativně výsledek ANO v metropoli? „Ukazuje se, že stratégové volební kampaně ANO změnili taktiku, dlouhodobé problémy s lídrem kandidátky vyřešili tím, že do čela postavili vizuálně Andreje Babiše,“ prohlásil politolog Jan Kubáček. Hnutí ANO tak podle něj udělalo to, co v minulosti jiné strany, například ODS se prezentovala Václavem Klausem, TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. „ANO sází na Babiše, bude to plebiscit o Babišovi a jeho popularitě. Zatím jeho popularita nebyla v metropoli nejsilnější, ale musí se mu nechat, že nasadil dynamiku, nasadil razanci, a to mohou Pražané ocenit,“ míní Kubáček, že nakonec může ANO udělat dobrý výsledek a může bodovat ve skupině tří nejsilnějších stran. A to hnutí dává v rozdrobeném pražském zastupitelstvu solidní vyhlídku. „ANO může být nakonec žádaná nevěsta, která rozhodne, jaká koalice zvítězí,“ shrnul pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček.

Babiš má svůj fanklub, který na něj nedá dopustit

Politolog Lukáš Jelínek připustil, že skutečnost, že ANO nebylo schopno dlouho najít vhodného lídra, některé voliče odradilo, protože to svědčí o jisté neukotvenosti. „Kde mají voliči jistotu, že ti, kteří dnes vedou kandidátuku ANO, se v příštích dnech nebo týdnech také s hnutím nerozejdou? Ale na druhou stranu, když se díváme na průzkumy veřejného mínění, popularity, vidíme, že hnutí ANO neroste, ale víceméně setrvává na svých dvaceti, dvaadvaceti procentech celostátní podpory,“ poukázal na stabilní postavení hnutí ANO na politické scéně. Vysvětluje si to tím, že ti, kteří vytvářejí pevné jádro hnutí, fungují do značné míry jako určitá sekta, jako fanklub Andreje Babiše. „Jsou to lidé, kteří si ho oblíbili a nedají na něj dopustit. A zdá se, že si to Babiš uvědomuje, a když je nejhůř, nastupuje na billboardy sám a snaží se strhnout pozornost na sebe i v případě komunálních a senátních voleb,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek, co může pomoci hnutí ANO k slušnému výsledku. Ale kdyby podle něj mělo ANO víc času a víc si dali záležet na komunálních kandidátech, mohli by dosáhnout lepších výsledků, než je nakonec čekají.

Obsáhlý archiv průzkumů na ParlamentníchListech.cz

V Praze dokáže vládnout každý s každým

Ale obavy nemusí mít v Praze ani sociální demokraté. Podle Jana Kubáčka můte být nejlepším vyjednavačem s nejzajímavějším potenciálem. „Je trochu přehlížená, ale může mít nakonec nejdůležitější potenciální roli. Má disciplinovaný loajální klub, navíc jí vyhovuje, že se hlasy středu a pravice rozmělní mezi TOP 09, ANO, trojkoalici, připadně hnutí Pro Prahu a další,“ vysvětlil Jan Kubáček, proč si myslí, že právě sociální demokraté mohou rozhodnout, jaká koalice nakonec na pražské radnici vznikne. „Praha je speciální město, nedá se odhadnout, kdo zasedne v koalici, protože víme, že v Praze dokáže vládnout každý s každým i bojovat každý s každým,“ připomíná nedávnou historii Lukáš Jelínek. Profil lídrů větších stran je často velmi podobný, je podle něj velmi těžké najít faktický rozdíl mezi tím, co nabízí TOP 09, ANO, trojkoalice zelených, lidovců a starostů nebo ODS. „Všichni jsou proti vedení Prahy Pavla Béma, to pomůže při sestavování koalice, vytvořit ji může jakákoli sestava těchto stran, dokonce si myslím, že koalice bude dost pestrobarevná a nestabilní, protože se tam určitě projeví nějaké osobní neshody, osobní nevraživost,“ poukázal Jelínek na to, že nebude těžké sestavit koalici programově, ale problém může nastat, jestli se dokáží dohodnout konkrétní političtí představitelé. „Praha je město, kde proti sobě kandiduje současný primátor a dva bývalí, do toho spousta výrazných politiků s ambicemi, bude těžké najít osobní shodu na rozdělení vlivu a funkcí,“ konstaloval Jelínek.

Praha nemá silnou osobnost s dostatečným politickým zázemím

Experti říkají, že Praze by pomohlo, kdyby se tu urodila silná politická osobnost, která by dokázala přitáhnout pozornost voličů, zdůvěryhodnit konkrétní politickou značku nebo projekt. „Myslím, že žádná taková silná osobnost, která by vyrostla nad všech třicet kandidujících subjektů, není. Ty, co se objevily v minulosti, doplácejí na to, že nemají dostatečné politické zázemí,“ poukázal Lukáš Jelínek na exprimátora Jana Kasla, který by podle něj byl velmi dobrým primátorem, ale musel si narychlo sestavit vlastní kandidátku, nebo Bohuslava Svobodu, který je prý silnou osobností, ale nedá se říci, že by dneska ODS v Praze působila o moc důvěryhodněji než v minulosti, protože táhne za sebou některé problematické lidi.

Rozdrobené výsledky mohou pomoci ČSSD

Odborníci se shodují, že stejně jako v minulosti budou vítězi komunálních voleb nezávislí kandidáti. „Dříve v absolutních číslech vyhrávali nezávislí, ze stranických variant byla nejúspěšnější ODS, pak byl poměrně velký skok,“ připomněl Jan Kubáček výsledky minulých komunálních voleb. ODS nepochybně už svoje někdejší úspěchy neobhájí. „Obhajuje velký počet mandátů, to je neuhájitelné, tam se dá očekávat propad,“ připustil politolog. Kdo nahradí ODS v čele pomyslného žebříčku nejúspěšnějších stran v komunálních volbách? Jan Kubáček myslí, že tentokrát budou rozdíly mezi TOP 09, ANO a ČSSD nepatrné. „Ty rozdrobené výsledky mohou nakonec kuriozně pomoci sociální demokracii, protože bude na stejných počtech, bez nějakých změn, má relativně hodně kandidátek, má zajeté, známé tváře, čím byla v minulosti vybavena jen ODS. ANO sice bojuje neokoukaností a drivem svého lídra, ale přece jen kandidátek nenabídla tolik,“ prohlásil Kubáček.

ANO si upevní pozici v komunální politice, startuje od nuly

Ale hnutí ANO si podle politologa Jelínka upevní i tak svoje pozice v komunální politice. „Nemyslím, že úspěch bude nějak masivní, zvlášť když v řadě měst čerpají z lidí, kteří opustili ODS, ČSSD nebo jiné strany, kteří neměli úplně nejlepší pověst. Ale protože budou startovat od nuly, jakýkoli výsledek bude vzestupem, úspěchem,“ konstatoval politolog, co bude dalším faktorem, který ovlivní komunální politiku hlavně ve velkých městech jako Praha, Plzeň, Hradec Králové.

Politolog je zvědavý na výsledky voleb v pohraničí

Dají se očekávat rozdíly mezi volbou Čechů a Moravanů, mezi volbou velkých měst a venkovem? Podle politologa Jana Kubáčka to bude pro většinu měst, bez ohledu na velikost, shodné to, že výsledky budou velmi pestré, což v minulosti nebylo. „Budou připomínat takový ten šédský stůl, nebo perský koberec o mnoha politických barvách,“ vysvětluje. A bude podle něj zajímavé sledovat pohraniční oblasti, jestli v nich zabodují protestní, případně extremistické strany, to znamená různé varianty strany dělnické. „Jestli ta šlukonovsko-duchcovská problematika zarezonuje i v těchto oblastech, jestli tato témata stáhnou i tradiční politické strany, nebo jestli si to uchvátí v lokalitách Karvinsko-Bohumínsko, Duchcovsko, Tachovsko, Šluknovsko nebo kolem Břeclavi nějaká protestní „hnědá“ hnutí,“ je zvědavý na výsledek komunálních voleb v těchto oblastech politolog Jan Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dal si cígo, dva radlery, vzal raketu a vyklepl Serenu i s její sestrou. Proč není fér, aby s ženami boxoval „Karel“

17:20 Dal si cígo, dva radlery, vzal raketu a vyklepl Serenu i s její sestrou. Proč není fér, aby s ženami boxoval „Karel“

VHLED MICHALA BOKA Tolerance vůči lidem s psychickými poruchami nemůže a nesmí jít na úkor všech ost…