V roce 1945 nemohli ti lidé vědět, co přijde... Odborník překvapen výrokem "paní z lidu", který padl v bouřlivé debatě u Jílkové

01.05.2015 11:10 | Zprávy

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Vyhrával ten, kdo víc křičel. Takový názor vyjádřil na včerejší bouřlivou debatu v diskuzním pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, mezi zastánci Ruska a Západu, politolog Jan Bureš. Domnívá se, že by se nemělo míchat to, co se stalo v roce 1945, v roce 1968 a to, co se dnes děje na Ukrajině. „Byly i jiné země, které osvobodili Sověti a nebyl tam zavedený komunistický režim. Například Rakousko. Nakonec i na větší části Německa zůstala demokracie,“ říká Jan Bureš.

V roce 1945 nemohli ti lidé vědět, co přijde... Odborník překvapen výrokem "paní z lidu", který padl v bouřlivé debatě u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková promlouvá k občanům

Hosty včerejšího pořadu, kde se diskutovalo nejen o Rusku a Západu, ale například i o cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy, byli mimo jiných europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf, akademik Tomáš Klvaňa, bývalý agent BIS Vladimír Hučín a organizátor demonstrací na podporu Ruska Zdeněk Kratochvíl. „Vyjadřovat dějiny dnešníma očima s tím, že v roce 1945 přišla totalita, je skutečně ohýbání a zkreslování dějin,“ říká hned na úvod pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Bureš.

Překvapivý názor paní z lidu

Vysvětluje, že ho nejen ve včerejším pořadu překvapilo, že je v lidech vyvolávaný pocit, že v roce 1945 začala nová okupace, nová totalita. „Z pohledu tehdejších obyvatel šlo přece jednoznačně o osvobození z šestileté okupace nacisty, která byla velmi tvrdá nejen pro vojáky, ale i pro civilisty,“ říká Bureš s tím, že šlo o ukončení války, vyhnání okupantů a nastolení míru.

Politologa tak prý zarazil názor jedné ženy z publika, která uvedla, že pro ni není rok 1945 osvobozením, že skutečným osvobozením je až rok 1989. „Přece kdyby ta paní žila v roce 1945, tak ten příchod Rudé armády, ukončení války a zbavení se okupace ze strany nacistů bude tehdy jednoznačně vnímat jako osvobození. Nikdo nemohl vědět, že přijdou k moci komunisté, že tady bude Gottwald, že tady budou nějaké popravy, politické procesy. Já jsem skutečně přesvědčený, že to nemohli tehdy vědět ani ti čeští komunisti. Že i oni si představovali tu budoucnost trochu jinak, než jak se pak vyvíjela,“ vysvětluje Jan Bureš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…