Vášáryová, extremisté z TOP 09 a trest za Václava Moravce. Zdeněk Zbořil bez milosti

30.10.2017 7:07 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nepůjdeme do vlády s Babišem, nepodpoříme menšinovou vládu. Tohle jednání považuje doktor Zdeněk Zbořil za téměř „extremistické“ a směřující k předčasným volbám. V dnešním Rozjezdu se politolog věnuje vyjednávání o koalici a vrací se k výsledkům voleb. K situaci ČSSD říká: „Ti podivní triumvirové, které porodila ČSSD krátce před volbami, měli dnes být už dávno pryč,“ a dodává, že po debaklu ve volbách může být ještě hůř. Podle Zbořila můžeme předpokládat, že prezident ovlivní chování některých politických stran, ale snad jediným a největším „překvapením“ by bylo, kdyby se vzdal své kandidatury v nadcházejících prezidentských volbách. A jak nám může prospět nabídnutá pomoc od bývalé diplomatky Magdy Vášáryové? „Pokud jde o tu diskusi a pomoc ze Slovenska, možná si asi nevšimla, že Andrej Babiš je Slovák. Tak snad jedině by mohla nabídnout téma: Jak se volí prezident.“ Zbořil také navrhuje konkrétní trest pro ředitele České televize.

Vášáryová, extremisté z TOP 09 a trest za Václava Moravce. Zdeněk Zbořil bez milosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Je to další krok Andreje Babiše na začátku hledání možností vzniku vlády, kterým trochu předběhl politické strany,“ říká k plánu vítěze voleb vytvořit menšinovou vládu ministrů ANO a odborníků politolog Zdeněk Zbořil. Předseda ANO usoudil, že jednat dál o koalici nemá smysl, protože s ním většina stran do vlády jít nechce. Zbořil k situaci podotýká, že Babiš ještě nedostal pověření od prezidenta republiky hledat možnosti vytvoření vlády, ať již koaliční, menšinové, vlády odborníků etc. A přitom už dnes má v ruce zásadní vyjádření všech politických stran, že s vítězem voleb do vlády nepůjdou, a tak se bude muset podle toho zachovat. „Navíc má, kromě této prezidentovy výzvy, také slib Miloše Zemana, že sestavením vlády bude pověřen vítěz voleb. Takže první termín je téměř jistý, stejně jako možnost existence vlády bez důvěry. Dokonce to leží na stole ještě před ustavením Poslanecké sněmovny, dohodě nebo nedohodě na volbě předsedy a místopředsedů PS a také před ustavením poslaneckých klubů, jejichž počet dnes ještě dokonce ani neznáme. Tyto dva procesy se přece jen vzájemně ovlivňují, a proto lze očekávat, že situace se bude měnit možná častěji, než mnozí aktéři současných komentářů různých vyjednávání předpokládají,“ analyzuje Zbořil a připomíná: „Nezapomínejme také na Babišův výrok o vytvoření ‚dělného týmu pracujícího ve prospěch zájmů občanů ČR‘, protože různá protahování jednání o PS a vládě, nebo dokonce možné a u některých přeživších politiků tak oblíbené obstrukce mohou být chápány vůči občanům voličům ČR jako neohleduplné, až nepřátelské.“

Vytvoření menšinové vlády doplněné o nestranické odborníky považují předsedové ostatních sněmovních stran za nešťastné či ne právě ideální. Podle šéfa ODS Petra Fialy si tím jde Babiš splnit sen, že chce vládnout sám. Fiala i předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělili, že i nadále vylučují jakoukoliv podporu Babišově vládě. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jsou Babišovy deklarace jen „marketingovou mlhou“, politikem je totiž každý ministr. Menšinovou vládu ANO nepodpoří ani KDU-ČSL. Většina politických stran odmítla jít s Babišem do koalice, a teď odmítají i podpořit menšinovou vládu. Věří tomu, že by se ještě dala sestavit vláda bez komunistů a ANO, nebo chtějí předčasné volby? „S ohledem na výsledky voleb bych si dovolil označit zaujímání takto extrémních postojů za politiku téměř extremistickou (mimochodem je to oblíbené pojmenování různých jednotlivců a skupin, které často používá právě Petr Fiala). Dokonce nás ani nemusí zajímat, zda se jedná o ‚extremisty pravicové‘ (ODS, TOP 09, STAN), nebo ‚levicové‘ (Piráti, KSČM),“ reaguje Zbořil s tím, že je to pokus o vytvoření koalice nesouhlasu, která může vést za současné situace jen k předčasným volbám nebo k vytvoření nějakého nového typu spolupráce na vládní i parlamentní úrovni, která se zaštítí u nás tak oblíbeným heslem „potřebujeme klid a rozvahu“. „A mj., s ohledem na pozitivní vyjádření agentury Mody’s k výsledkům českých voleb by dokonce mohlo dojít k ohrožení současného ekonomického růstu, vyvolání sociálního napětí, nebo dokonce krize,“ říká politolog.
„Pokud si někteří čeští politici myslí, že nové volby by jim přinesly nějaké nové a pro ně výhodnější postavení, mohli bychom je upozornit, že tomu tak být nemusí. Konečně většina jich se zmýlila ve svých očekáváních letos. A kde je záruka, že se podobně nezmýlí příště?“ dodává.

Výsledek voleb označila zahraniční média za zemětřesení či vzpouru proti zavedeným stranám. A tak se nabízí otázka, zda jsme se skutečně ocitli na počátku nové populistické éry, jak psal britský deník The Guardian. „Pokud se k něčemu, co se děje ve střední Evropě, vyjadřují v posledních třech až čtyřech letech v The Guardian, je to vždy nepřesné, mnohomluvné, a někdy až hloupé. Zemětřesení se nekonalo, jen některé politické strany potvrdily svůj dlouhodobý a postupný úpadek důvěryhodnosti, a co je přirozenějšího než jejich odchod buď do opozice, nebo jak říká básník, ‚nepaměti do propasti‘. Anebo je to ještě jednodušší, zdroj The Guardian v ČR byl jen z Prahy a ani se mi nechce říkat, ze které kavárny,“ uvedl Zbořil. „Koneckonců, která strana z poražených je zavedená? TOP 09, STAN? Nebo dokonce ČSSD, která se dnes dovolává své stočtyřicetileté existence, která ji celá léta včetně jejího austromarxistického původu nezajímala. Dokonce i KSČM o sobě prohlašuje, že je důležitý její vznik v roce 1990, a nikoli jen přejmenování z KSČ na KSČM. A pokud si někdo myslí, že ODS je ‚zavedenou stranou‘, pak asi ani netuší, jak tato strana vypadala za Klause, Topolánka, Nečase a k jaké změně došlo v posledních letech v době předsedání Petra Fialy. A jak se třeba změnil elektorát této strany,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…