Propad ve volebním výsledku by pro ČSSD mohl odstartovat diskuze o další strategii. „Pokud by se v kritickém scénáři dostala až k debaklu z doby Vladimíra Špidly a situaci dvou europoslanců, tak to v ČSSD zašumí a budou řešit, jak postupovat dál. Počítám, že by tato debata probíhala ale spíše za zavřenými dveřmi, protože všichni vědí, že klíčovým volebním kláním jsou komunální a senátní volby. Sice začne debata o tom, zda nenastupuje ČSSD pozvolna cestu ODS, ale stále by ještě byla vedena způsobem, že řeknou: Nedělejte ještě větší požár, než je, neblázněte, ať se nám nestane, že na podzim nepřijdou voliči vůbec,“ popsal pro ParlamentníListy.cz situaci politolog Jan Kubáček. „Pokud budou na druhém, nebo třetím místě, tak si sice řeknou, že moc neuspěli, ale budou se soustřeďovat na jiná témata a vymezovat se vůči Andreji Babišovi,“ dodal.
Také Jan Bureš neočekává zemětřesení. „Po velkém debaklu v evropských volbách v roce 2004 sice vedení strany sestřelilo Vladimíra Špidlu jako předsedu, ale dnes je evidentní, že 21 českých mandátů se rozdělí mezi více politických stran. Všechny strany počítají s tím, že získají méně postů,“ vysvětlil politolog Bureš. Větší význam případnému neúspěchu by ale přikládal politolog Oskar Krejčí. „Nejohroženější je prestiž vedení sociální demokracie, která s odřenými zády proklouzla na první pozici v Poslanecké sněmovně. ČSSD velmi poškodilo nevýrazné vedení a špatná prohlášení ministra zahraničí.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá