Vše hraje do rukou Kalouskovi a prý budou předčasné volby

14.06.2013 4:41

Podle politologa Jana Kubáčka může ze zatčení šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové a dalších lidí blízkých ODS nejvíce vytěžit Miroslav Kalousek a TOP 09, pro které jsou výhodné předčasné volby a povolební koalice s ČSSD.

Vše hraje do rukou Kalouskovi a prý budou předčasné volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Bohuslav Sobotka v OVM diskutovali o zbavení imunity Vlasty Parkanové
reklama

Podle Kubáčka je v zájmu TOP 09 a Miroslava Kalouska, aby proběhly rychlé předčasné volby, které by se konaly v září. „Logika je jednoznačná. Tato kauza značně poškozuje ODS, TOP 09 může přebrat některé její voliče a získat hegemonii na pravici. Kdyby celý proces trval déle, tak by narůstala šance, že ODS chytne druhý dech a nalezne populární důvěryhodnou osobu, která bude lídrem ODS a která jí získá zpět popularitu, například Bohuslava Svobodu. Tím by došlo k resuscitaci této strany,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Kubáček.

Zabránit konsolidaci ODS

Podle něho ODS může stihnout v případě řádného termínu voleb udělat něco podobného, co udělala ČSSD v případě Stanislava Grosse. V době, kdy kvůli Grossově aféře s bytem dramaticky klesaly preference strany, ho nahradila novým předsedou Jiřím Paroubkem, který vyhnal preference strany opět nahoru a získal pro ČSSD i velký počet hlasů ve volbách. Proto se bude Kalousek snažit, aby na to neměla čas.

„Další věc je, že když bude celá věc řešena velmi rychle, tak nebude tolik politiků, komentátorů a novinářů, kteří by upozorňovali na to, že zadržení Petr Tluchoř a Ivan Fuksa patří k fanklubu a mocenské skupině Miroslava Kalouska uvnitř ODS. O těchto lidech se dlouhodobě po mnohá léta hovoří jako o béčku Miroslava Kalouska. Takže kdyby se ta kauza rozpitvávala déle, mnozí by se mohli začít ptát, jestli tam nebyla role Miroslava Kalouska či někoho z TOP 09. Připomeňme též, že předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg sám přiznal, že v případě rebelů, kteří odešli ze sněmovny, aby nepotopili daňový balíček, šlo o korupci a že z toho sice nebyl nadšený, ale že to jinak nešlo,“ připomíná Jan Kubáček.

Předzvěst pražského magistrátu

Podle Kubáčka by rychlé předčasné volby měly logiku i z hlediska dění na pražském magistrátu, kde se rozpadla koalice TOP 09 a ODS a hovoří se možné spolupráci TOP 09 a ČSSD: „TOP 09 může jaksi synergizovat jakýsi údajný protikorupční étos – tedy na vládní úrovni i úrovni magistrátu. Rovněž by se oslabil Bohuslav Svoboda, jemuž by nikdo neodpáral, že je z ODS, která má nynější problémy.“

„Rychlému řešení a vyústění kauzy v předčasných volbách nahrává i možnost tlaku na ČSSD a Bohuslava Sobotku. V červenci začíná totiž soudní proces s Davidem Rathem a TOP 09 může tuto kauzu využívat k tlaku na ČSSD, aby podpořila rychlé předčasné volby, aby nevyplavaly možní kostlivci ČSSD na povrch a nestačilo se prát tolik špinavého prádla ČSSD na veřejnosti,“ říká Kubáček.

Podle Kubáčka jsou také voliči TOP 09 schopni se zmobilizovat a přijít volit hned po prázdninách, zatímco zmobilizovat voliče levice bývá problém. Voliče nezmobilizuje skandálem oslabená ODS: „Čas těsně po prázdninách je nejatraktivnější pro městského angažovanějšího voliče, který je voličem TOP 09 a který bude voličem TOP 09 i kvůli otřesům v ODS.“

Překazí plány Zeman?

Anketa

Měl by premiér Nečas rezignovat?

78%
9%
hlasovalo: 3468 lidí
„Rychlý scénář povede i k tomu, že se ODS v boji o nástupnictví po Petru Nečasovi začne rychle tlouct a bude se rovněž řešit, kdo je hlavním viníkem korupčních kauz a současného napětí v ODS, její krize a jejího propadu. Čili i předpokládaný vnitrostranický boj bude ODS oslabovat. Proto můžeme pozorovat spíše takové klidné mlčení Miroslava Kalouska, protože čas i všechno ostatní mu hraje do karet. Může si počkat, až postupně přijdou další informace,“ řekl politolog.

Podle Kubáčka víceméně existuje jediná osoba, která může uvedený scénář nabourat, a to je prezident republiky Miloš Zeman: „Ten může uvažovat, že podobně jako Vladimíra Špidlu nahradil jiný premiér, tak by mohl přijít překlenovací premiér, který by vládu přenesl do řádných voleb. To by znamenalo značnou komplikaci pro Miroslava Kalouska, protože, co si budeme říkat, sedmdesát procent poslanců ve sněmovně má hypotéky a závazky a předčasnými volbami by přišli o svou finanční jistotu. Čili pokud by zde byla přijatelná osoba nového premiéra a přijatelná vláda, těžko by někdo přesvědčoval sněmovní kapříky, aby si vypustili rybník.“

Vymazat ODS a udržet se u moci

Kubáček si také myslí, že Kalousek jednak dlouhodobě usiluje o to, aby TOP 09 byla silnější než ODS a kalkuluje i s koalicí s ČSSD, která mu umožní, aby se udržel u moci a ve vládě. Kdyby ale položil pravicovou vládu bez zjevné příčiny, voliči by mu to spočetli a potrestali by ho, zatímco, když by položil Nečasovu vládu kvůli zjevné korupci, tak i pravicoví voliči by to vzali.

Podle Kubáčka je důležitým faktorem i státní rozpočet: „Miroslav Kalousek bude moci tlačit na ČSSD a společnou koalici z toho titulu, že začne volat po tom, aby republice po povodních a v době ekonomické krize nehrozilo rozpočtové provizorium a krize. V tu chvíli budou mít TOP 09 i ČSSD další argument pro to, aby se státotvorně v rámci stability spojily v koalici.“

Stabilní středová proevropská vláda

„Také může argumentovat, že by radši sestavil pravicovou koalici, ale ODS bude mít mnohem méně poslanců a nebude dostatek hlasů na vytvoření pravicové koalice. Pak může Kalousek říci: 'Jako konzervativní strana s těžkým srdcem vstupujeme do koalice s ČSSD, protože jsme strana zodpovědná a jde nám o osud naší země. Pravicová koalice je nemožná a chceme mírnit socialistické návrhy ČSSD. V době krize je pro republiku důležitá stabilita a není jiná možnost, jak zabránit vládě komunistů než tím, že vytvoříme středovou stabilní proevropskou vládu s ČSSD.'“

Podle Kubáčka rovněž mohou rychlé předčasné volby zabránit vstupu KDU-ČSL i SPOZ do Poslanecké sněmovny. Lidovci jsou konkurencí pro TOP 09 a mohou jí vzít část hlasů a SPOZ je podobně konkurencí pro ČSSD: „Náhlé volby nepomáhají mimoparlamentním stranám, novým a menším stranám. I toto může být jedna z nabídek Miroslava Kalouska Bohuslavu Sobotkovi, aby se odmítla překlenovací vláda.“         

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

17:14 Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

VHLED MICHALA BOKA Britská smetánka 18. století tvořená černochy? I to je možné, alespoň dle nového …