Žádal bych zřízení základny NATO u nás, kdyby se Rusko dále projevovalo jako nyní, říká politolog Josef Mlejnek

02.04.2015 9:04 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Zajištění bezpečnosti si podle politologa Josefa Mlejnka st. může vyžádat i vyšší participaci Česka na akcích NATO. „Jsme součástí nějaké vojenské bezpečnostní struktury, a pokud se nedaleko od našich hranic vzmáhá mocnost, která je vůči nám negativně zaměřená, žádal bych jako občan posílení naší bezpečnosti a zřízení stálé základny NATO na našem území,“ uvedl také politolog pro Parlamentnílisty.cz. Zároveň Mlejnek zmiňuje, že obhájci konvoje zvítězili a odpůrci byli neviditelní. „S odpůrci to dopadlo tak špatně, protože jejich postoj ve společnosti nerezonuje,“ říká Mlejnek.

Žádal bych zřízení základny NATO u nás, kdyby se Rusko dále projevovalo jako nyní, říká politolog Josef Mlejnek
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lidé vítali konvoj, někteří měli s sebou i americké vlajky

Politologa Josefa Mlejnka reakce české veřejnosti na konvoj příjemně překvapila: „Obhájci jednoznačně zvítězili nad odpůrci, kteří byli takřka neviditelní, i když ohlašovali protesty. Svědčí to o tom, že si je česká veřejnost jednoznačně vědoma významu Severoatlantické aliance a jednoznačně si přeje náležet k západnímu civilizačnímu okruhu,“ popsal Mlejnek.

„S odpůrci to dopadlo tak špatně, protože jejich postoj ve společnosti nerezonuje. Většina lidí nevnímá armádu USA, která tudy projížděla ze cvičení na základnu v Německu, jako nějaké ohrožení nebo demonstraci síly, právě naopak,“ dodal s tím, že veřejnost je citlivá na vzrůstající ambice Ruska, takže i to přispělo k výslednému obrazu. „Lidé vnímají americkou armádu jako garanta naší bezpečnosti. Proto se také nenašli ti, kteří by spontánně šli proti konvoji protestovat,“ dodal.

Politolog: Reakce politiků i médií reflektovaly většinové názory

Reakce politiků odrážely podle Mlejnka převažující názor: „Jen utvrdily interpretaci, že americký konvoj měl zejména za cíl posílit naši bezpečnost a vědomí soudržnosti členských zemí NATO. Nenašel se nějaký významný politik, který by to nějak významně kritizoval. Nic takového jsem nezaznamenal,“ zhodnotil Mlejnek, který také pochválil česká média. „Většina novinářů má v této věci shodný názor jako většina veřejnosti. Navíc vždy dostávali v pořadech slovo i odpůrci. Nezaznamenal jsem nic, co by potlačovalo jiný názor. Nelze samozřejmě očekávat, že média budou informovat o konvoji půl na půl, když z věcného hlediska důvody ke kritice neexistují a drtivá část lidí s konvojem souhlasí, nebo jim nevadí,“ upřesnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…