Zdeněk Zbořil: Lidé zjistí, že věřili tomu, komu neměli. Pak bude zle. A někdo toho využije

14.12.2020 9:01 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Kdyby je více zajímalo, kdo vyhrožuje prezidentovi rozřezáním nebo šibenicemi, dokonce i v přítomnosti hlav sousedních států, kdo si myslí, že bychom měli zabíjet a věšet představitele zemí …“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje napjatou atmosféru ve společnosti. Hovoří o možnosti zneužití. Budeme asi muset dostat větší ránu do národního sebevědomí, než nám dosud dopřávali zpěváci, herci anebo hoteliéři. „Pokud někdo chce mluvit o válce, měl by raději hovořit o revoluci nebo politické změně.“ Politolog si všímá také slovníku „nástupce Komunistické internacionály“ a upozorňuje, že novinářská metafora „internetový gulag“ není příliš vzdálená od reality. V závěru pak podotýká: „Kdybych si mohl dovolit parafrázovat Nikolaje Vasiljeviče Gogola, řekl bych: ‚Zachtělo se vám, holoubci, demokracie. Tak tady máte do zubů‘.“

Zdeněk Zbořil: Lidé zjistí, že věřili tomu, komu neměli. Pak bude zle. A někdo toho využije
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

V uplynulých dnech jsme svědky debaty o tom, které služby budou otevřené a které znovu přeruší provoz. Lidé jsou naštvaní, majitelé restaurací protestují.

„Zatím se mi to nezdá tak vážné, jako kdyby byli naštvaní lékaři, zdravotní sestry a personál nemocnic. Mohli by také zkusit přestat léčit a starat se o nemocné. Přepokládám, že by se restauratéři jistě rozhodli je podpořit. Ti dnešní naštvaní by se mohli porozhlédnout po sousedních státech a zjistit si, kam mohou nebo nemohou vyjet za svými radostmi. Pak by si mohli postěžovat snad jen EU, která chce „koordinovat“ společný postup členských zemí a jistě to i s našimi naštvanými „myslí upřímně“, komentuje atmosféru politolog Zdeněk Zbořil.

Policie hlídá kromě vicepremiéra Havlíčka už i ministra zdravotnictví Jana Blatného. A to „kvůli covidu“. A jestli jim opravdu hrozí nebezpečí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…