Zdeněk Zbořil: Lidé zjistí, že věřili tomu, komu neměli. Pak bude zle. A někdo toho využije

14.12.2020 9:01 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Kdyby je více zajímalo, kdo vyhrožuje prezidentovi rozřezáním nebo šibenicemi, dokonce i v přítomnosti hlav sousedních států, kdo si myslí, že bychom měli zabíjet a věšet představitele zemí …“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje napjatou atmosféru ve společnosti. Hovoří o možnosti zneužití. Budeme asi muset dostat větší ránu do národního sebevědomí, než nám dosud dopřávali zpěváci, herci anebo hoteliéři. „Pokud někdo chce mluvit o válce, měl by raději hovořit o revoluci nebo politické změně.“ Politolog si všímá také slovníku „nástupce Komunistické internacionály“ a upozorňuje, že novinářská metafora „internetový gulag“ není příliš vzdálená od reality. V závěru pak podotýká: „Kdybych si mohl dovolit parafrázovat Nikolaje Vasiljeviče Gogola, řekl bych: ‚Zachtělo se vám, holoubci, demokracie. Tak tady máte do zubů‘.“

Zdeněk Zbořil: Lidé zjistí, že věřili tomu, komu neměli. Pak bude zle. A někdo toho využije
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

V uplynulých dnech jsme svědky debaty o tom, které služby budou otevřené a které znovu přeruší provoz. Lidé jsou naštvaní, majitelé restaurací protestují.

„Zatím se mi to nezdá tak vážné, jako kdyby byli naštvaní lékaři, zdravotní sestry a personál nemocnic. Mohli by také zkusit přestat léčit a starat se o nemocné. Přepokládám, že by se restauratéři jistě rozhodli je podpořit. Ti dnešní naštvaní by se mohli porozhlédnout po sousedních státech a zjistit si, kam mohou nebo nemohou vyjet za svými radostmi. Pak by si mohli postěžovat snad jen EU, která chce „koordinovat“ společný postup členských zemí a jistě to i s našimi naštvanými „myslí upřímně“, komentuje atmosféru politolog Zdeněk Zbořil.

Policie hlídá kromě vicepremiéra Havlíčka už i ministra zdravotnictví Jana Blatného. A to „kvůli covidu“. A jestli jim opravdu hrozí nebezpečí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…