„Čím nás nakrmí, až nebude pšenice. Prý cena za svobodu. A co svoboda projevu?“ Fiala dostal výprask z SPD

29.03.2022 19:12 | Rozhovor

„To jsem zvědav, čím nás bude vláda krmit ve chvíli, kdy bude pšenice vykoupena obchodníky z Blízkého východu, a naše sýpky budou prázdné,“ říká k reakci vlády na varování Svazu pekařů a cukrářů poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Vysvětlil, co by podle něj měla vláda dělat, aby ulehčila lidem v ČR život, opřel se do nouzového stavu a rázně odmítl cenzuru. V souvislosti s tím, co se děje kolem koncertů Jarka Nohavici, říká. „Opět jsou zakazováni nepohodlní umělci a umlčovány nepohodlné názory.“ V rozhovoru pak nešetřil STAN a především europoslance Polčáka.

„Čím nás nakrmí, až nebude pšenice. Prý cena za svobodu. A co svoboda projevu?“ Fiala dostal výprask z SPD
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Hrnčíř

„Po ‚křišťálově průzračných‘ sponzorech z Kypru má hnutí STAN další problém. A ne zrovna malý,“ napsal jste na svůj facebookový profil. Narážíte na aféru kolem europoslance Polčáka. Co říkáte na to, že měl jako advokát dostat několikamilionovou provizi za právní pomoc při prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích? Připomeňme, že se po tlaku veřejnosti nakonec odměny vzdal a rozhodl se také rezignovat na funkci místopředsedy STAN…

V plné nahotě se ukazuje, že hnutí STAN je ve skutečnosti byznysově-lobbistický projekt s pochybným financováním, na který naletěla nejen část voličů, ale především spousta slušných a poctivých komunálních politiků.

Prosazování zákonů je u poslanců i europoslanců náplní práce; říct si o jakoukoli odměnu, natož takovouto, a vydělat na neštěstí druhých, je prachsprostý hyenismus. Jsem naprosto znechucen.

Stanislav Polčák po zveřejnění této kauzy sice odstoupil z pozice místopředsedy hnutí STAN, aby „nepoškozoval hnutí“, ale pokud má v těle kousek cti, měl by rezignovat i na funkci europoslance.

V aktuálním politickém usnesení SPD mimo jiné stojí: „Čeští občané stále platí kvůli nečinnosti vlády Petra Fialy předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin, přestože velkoobchodní cena plynu od začátku minulého týdne klesla zhruba o 70 %.“. Co by vláda měla podle vás dělat, aby lidem co nejvíce situaci ulehčila?

Okamžitým řešením je snížení daní na energie, pohonné hmoty a základní potraviny. Dlouhodobě účinným řešením je pak odstoupení od Green Dealu EU a od systému obchodování s emisními povolenkami. Zároveň je potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a v Temelíně.

Mimochodem, když mluvíme o zdražování, Svaz pekařů a cukrářů varuje před rostoucími cenami pšenice, která kvůli situaci na Ukrajině vzrostla až na dvojnásobek. Svaz doporučuje omezit její vývoz z ČR. Přichází varování, že by se jinak cena běžného chleba mohla dostat až na 60 korun. Ministerstvo zemědělství ale nepovažuje regulaci vnitřního trhu za dobré řešení, neboť by prý mohla fungovat jako opatření všech členských států proti sobě navzájem. Co na to říct?

Anketa

Má Markéta Pekarová Adamová vaši důvěru?

1%
98%
hlasovalo: 34542 lidí
Zemědělskou produkci ovlivňuje nejen šílená cena energií, benzínu nebo nafty, ale bohužel i skokový nárůst cen u ostatních komodit. Stejně je tomu u masa, neboť se samozřejmě zdraží i krmné směsi. To jsem zvědav, čím nás bude vláda krmit ve chvíli, kdy bude pšenice vykoupena obchodníky z Blízkého východu, a naše sýpky budou prázdné.

Zajistit dostatek klíčových komodit pro své občany je pro každou odpovědnou vládu povinnost. Ovšem naše vláda odmítá situaci účinně řešit a schovává se za prázdné floskule o „ceně za svobodu“. Přitom třeba svobodu slova neustále pošlapává.

Řada lidí se obává, jak zvládneme tak velký příliv uprchlíků. A to po stránce ekonomické, co se týká jejich ubytování, ale třeba i dostupné zdravotní péče a podobně. Zvládáme to zatím dobře? A jak to vidíte do budoucna?

V tuto chvíli je to enormní zátěž především pro naše zdravotnictví, už tak dost vyčerpané po covidu. Kapacity našeho zdravotnictví nejsou pro tak náhlý příliv nových pacientů dimenzovány. Spolu s uprchlíky z Ukrajiny sem přicházejí nemoci, které se v Česku již nevyskytovaly. Nemáme pro děti ani dost, které se snažíme narychlo sehnat v zahraničí. Kapacity mateřských či základních škol také nepočítají s tak masovým nárůstem. Přetížen je i sociální systém. Pokud proud uprchlíků v krátké době neustane, budeme mít vážné problémy se zhroucením systému.

Na Facebooku jste už dopředu avizoval, že SPD bude hlasovat proti prodloužení nouzového stavu, který chce vláda prodloužit až o tři měsíce. Proč se domníváte, že není v dalších dnech nouzový stav nutný?

Nouzový stav je v naší zemi nadužíván, hlavně proto, že omezuje možnosti přezkumu vládních rozhodnutí soudy a umožňuje vládě dělat kšefty bez transparentních výběrových řízení. Vládní politici slibují, že nouzový stav se nijak nedotkne českých občanů, ale to není pravda. Vláda si vyhradila třeba omezit právo provozovat podnikatelskou činnost, možnost uložení pracovní povinnosti nebo omezení vlastnického a užívacího práva.

„Odmítáme nastupující totalitu, protiústavní potlačování občanských práv a cenzuru,“ píše SPD také v usnesení. V čem v současné době zmiňovanou totalitu a další věci vidíte?

Zásadně odmítáme protiústavní potlačování občanských práv tak, jak je provádí současná vláda, aby tak znemožnila kritiku vlastní neschopnosti řešit skutečné problémy českých občanů a aby udržela monopolní postavení svých lží. Odmítáme cenzuru pod falešnou záminkou, že „Česká republika je ve válce". Je to lež, válečný stav u nás vyhlášen nebyl, a argumentace o hybridní válce se dá zneužít kdykoliv.

Pojem dezinformace není nikde definován a umožňuje snadné zneužití na umlčení kritiky. Předmětem vládních sankcí nejsou prokazatelné lži, ale jiné názory a publikování faktů, které jsou potlačovány. Současná vláda navíc vyhrožuje sankcemi za slovní projevy pod falešnými záminkami, zatímco vládní lživá propaganda pokračuje. Nechceme politické procesy a politické vězně v České republice.

Podívejme se i přímo na aktuální situaci na Ukrajině. Velkou diskusi vyvolal návrh Polska, že by na Ukrajinu měla být vyslána mírová mise NATO, která by poskytovala humanitární pomoc, usilovala o mír, ale byla by také chráněna ozbrojenými silami. Z Ruska se ozvalo, že Polsko se snaží vtáhnout svět do třetí světové války. Co vy si o tomto návrhu ze strany Polska myslíte?

Je nad slunce jasné, že Rusko by to vnímalo jako přímé zapojení NATO do konfliktu na Ukrajině, se všemi důsledky pro Evropu. Takové akce vedou pouze k další eskalaci bojů a tím k dalším lidským ztrátám. Chceme mír a diplomatické řešení vedoucí k zastavení bojů, a nikoliv další lidské oběti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nenaleťte, varuje Okamura. Věci, kterými se Fiala nechlubí

8:46 Nenaleťte, varuje Okamura. Věci, kterými se Fiala nechlubí

„Důležité je, aby se v evropských volbách netříštily hlasy k malým stranám, které samy nic v Evropsk…