Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?Anketa
Výsledek je zajímavý v několika ohledech. Drtivou prohru Danuše Nerudové jsem očekával. Uškodila si sérií nedomyšlených a prostořekých výroků v posledním týdnu před volbami, jimiž posílila výsledek Petra Pavla. Nesdílel jsem ani naivní představy některých lidí, kteří si ve svých snech favorizovali Jaroslava Baštu.
Jako překvapivé se ukázalo výrazné podcenění výsledku Andreje Babiše všemi průzkumnými agenturami, které mu těsně před volbami přisuzovaly až o deset procentních bodů horší výsledek. Zisk důvěry necelých dvou milionů voličů je pro něho osobně fenomenálním úspěchem. Jsou to dva miliony hlasů „pro Babiše“, zatímco ve dvou milionech hlasů získaných jeho protivníkem je jich pouze část „pro Petra Pavla“. Velká část je spíše „hlasem proti Babišovi“.
Při pohledu na hosty ČT24 i sociální sítě většiny novinářů je vidět, že mají jasno. Volí Pavla. Co v médiích teď čtrnáct dní uvidíme?
Většina novinářů našich hlavních médií nepokrytě fandí Petru Pavlovi. Je to na nich jasně vidět, ani se nesnaží to skrývat. Je to cítit z uvolněné atmosféry a vtipkování v přímém přenosu z jeho štábu, ale i z vyznění televizního kontinuálního vysílání. Andrej Babiš hovoří o Petru Pavlovi jako o vládním kandidátovi, možná by měl dodat, že Petr Pavel je nepochybně také kandidátem České televize, jejích moderátorů a obvyklých komentátorů, ale i zástupců všech ostatních progresivních médií.
Mediální apoteóza protibabišovského kandidáta se v následujících dnech jistě o něco zmírní. V redakcích opadne nadšení z toho, že jejich kandidát postoupil, a začnou společně s ním pracovat na jeho celkovém vítězství. Samozřejmě bude potřeba se co nejrychleji aspoň zkusit začít tvářit „nestranně“ a předstírat veřejnosti, že jsou novináři, a ne nějací političtí aktivisté. Ale realita je jasná. Kdyby ve volbách volili pouze novináři, výsledek by byl 100 % pro Petra Pavla a 0 % pro Andreje Babiše.
Kdo ve druhém kole zmobilizuje víc voličů? Pavel ve velkých městech, nebo Babiš na venkově? Co může Babiš udělat, aby zopakoval to co Zeman před pěti lety?
Andrej Babiš sice dokázal získat neuvěřitelné dva miliony hlasů, ale jeho pozice je před druhým kolem velmi komplikovaná a tahá za výrazně kratší konec provazu. K Petru Pavlovi již své voliče nasměrovala většina neúspěšných kandidátů, takže mu bude stačit si je pouze udržet. Mobilizovat bude muset především Andrej Babiš.
Fiala už hned varuje, že když vyhraje Babiš, vyhraje „populismus“. Co s tím?
Fiala dnes předvedl svoji zatím největší nehoráznost za celou dobu, co je v politice. Výrok, jímž označil Babišovy voliče za podporovatele „populismu, lží a příklonu k Rusku“, je ukázkovým pohrdáním miliony občanů České republiky, kteří mají jiný názor než pan Fiala. Profesorovi politologie evidentně nedochází, že ve většině okresů (v 52 ze 77, pozn. red.) jím podporovaný kandidát nezvítězil. Voliče v nich by si proto měl spíše předcházet, když po nich chce, aby mu na Pražský hrad dosadili jeho vojáka.
Fiala je asi přesvědčen, že už má vyhráno, takže místo toho většinu občanů České republiky uráží a ponižuje. Co to bude příště? Začne vláda lidem žijícím mimo Prahu a střední Čechy vyhrožovat v duchu hesla Klementa Gottwalda „kdo nejde s Petrem ‚Pavlem‘ Fialou, jde s Putinem...“?
Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.
Co se stane, když vyhraje Pavel? Co se stane, když vyhraje Babiš?
S vítězstvím Petra Pavla dojde k výraznému upevnění moci vládní koalice. Po její jasné převaze v obou komorách Parlamentu, tedy dominanci na poli moci zákonodárné, ovládne i obě složky moci výkonné (vládu a úřad prezidenta), a následně také moc soudní, protože nový prezident bude bezprostředně po své inauguraci jmenovat deset nových soudců Ústavního soudu. Petr Fiala se může stát de facto neomezeným vládcem České republiky, zatímco pan generál bude pokládat věnce při pietních aktech, nechá si salutovat vojáky ve slavnostních uniformách, bude fotografován po celém světě na formálních summitech, ale doma nebude vládě ani Parlamentu klást žádný odpor.
V případě vítězství Andreje Babiše by naopak došlo k jistému oslabení pozice některých vládních stran, protože premiér Fiala by s novým prezidentem, který à priori neodsouhlasí všechno, co vzejde z vládního tábora, musel řadu věcí projednávat. Tak jak si zarputile odmítal hledat k Andreji Babišovi cestu po volbách 2017 a 2021, musel by si ji k němu dokázat najít v případě, že by se stal prezidentem republiky.
Ačkoliv se oba tváří jako nesmiřitelní soupeři, ideologicky jsou si mnohem blíže než třeba někteří členové ODS s Piráty. Vítězství Andreje Babiše by mohlo znamenat byť symbolické, přesto významné rozšíření politického zastoupení těch občanů, kteří nezastávají pozice vládních stran. Jedná se o většinu české společnosti, což je fakt, na který Petr Fiala velmi rád zapomíná. Stane-li se Andrej Babiš prezidentem, Fialovi to bude určitě každý den připomínat.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Jaroslav Polanský