„Dokud budou evropská hlavní města přijímat Porošenka, bude ve válce pokračovat!“ Politolog Bondarenko otevřeně ke krizi na Ukrajině

10.08.2017 17:11

ROZHOVOR Hrůza spočívá v tom, že shovívavost Evropské unie k vině Petro Porošenka prodlužuje umírání mnoha lidí, kteří se ničím neprovinili. To sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ředitel ruské organizace Fond progresivní politiky Oleg Bondarenko, jenž se zabývá konfliktem na Donbase. Evropa by podle něj neměla zavírat oči nad neplněním Minských dohod.

„Dokud budou evropská hlavní města přijímat Porošenka, bude ve válce pokračovat!“ Politolog Bondarenko otevřeně ke krizi na Ukrajině
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem Luhanska je nespočet podobných vraků
reklama

Pro Západ situace na Donbase zamrzla v regionálním konfliktu. Světová média se o něj téměř přestala zajímat. Co si o tom myslíte?

Občanská válka na Donbase pokračuje. Kvůli ostřelování z ukrajinské strany stále umírají pokojní obyvatelé. Nicméně svět to už tak moc nazajímá, stejně jako válka v Sýrii či někde v Africe. V tom je velký problém Evropy. Na jejích hranicích už čtvrtým rokem zuří občanská válka a ona s tím nemůže nic dělat. Dokud budou Porošenka přijímat v evropských hlavních městech, bude ve válce pokračovat. Běda. Evropa mu v tom nadržuje a nenutí jej plnit Minské dohody.

Jak nyní vypadá konflikt na Donbase?

Nyní jde o válku o pozice. Jak psal Remarque, na "západní frontě beze změn". A právě to je velká past zpomaleného děje a nášlapná mina pro Evropu. Kdy to skončí totiž nikdo neví. Hrůza spočívá v tom, že shovívavost Evropské unie k vině Porošenka prodlužuje umírání lidí, kteří se ničím neprovinili.

Ruský spisovatel Zahar Prilepin je zástupcem velitele jedné doněcké jednotky. Jaká je tam ale jeho opravdová role? Napíše o svém angažmá na východě Ukrajiny knihu?

Je to role spisovatele ve válce. Hemingway, Exupéry, Tolstoj, Puškin - mnozí velcí spisovatelé si tím prošli. Jejich hlavním důvodem však nebylo množství zabitých nepřátel, ale krví vykoupená válečná próza.

Ukrajina a její armáda neplní, jak jste zmínil, Minské dohody, přesněji řečeno takzvanou dohodu Minsk II. Nicméně ani druhá strana konfliktu není bez viny. Můžete situaci posoudit objektivně?

Objektivně? Minské dohody jsou otevřené až do všech dokumentů, přečtěte si je. Předpokládají prvotní odvelení vojsk od hraniční linie, pak výměnu zajatců, provedení ústavní reformy na Ukrajině, přijetí zákonů o zvláštním statusu a konání místních voleb na Donbase. Jak bylo domluveno, až pak je možné předat kontrolu nad hranicí ukrajinské straně. Porošenko by to chtěl ale naopak. Nejdřív chce získat zpět kontrolu nad východní hranicí. Nicméně poté jej už nic nedonutí k dalším vstřícným krokům ohledně Donbasu. Vždyť to i sám přiznává. A Donbas už proto nechce být součástí Ukrajiny. Sám si vybral a s tím je třeba se smířit.


Oleg Bondarenko.

Jak nyní - v tomto mezičase - USA a Evropská unie podporují ukrajinskou armádu?

USA pokračují v dodávkách smrtících zbraní Porošenkovi. To může vyprovokovat další, ještě krvavější vlny války.

Máte ideu přesídlit jednání o Donbase z Minska do Prahy. Proč?

Minské dohody se ocitly ve stavu přetížení. Proto by bylo dobré najít nový prostor k jejich zhodnocení a dalšímu projednávání. Bylo by to užitečné. A proč by to nemohla být Praha? Kdyby na to čeští politici přistoupili, tak proč ne.

Oleg Bondarenko

Narodil se roku 1983 v Moskvě. Roku 2005 zakončil žurnalistickou fakultu na Moskevské státní univerzitě Michaila Vasilijeviče Lomonosova. Následně studoval politologii, divadelní manažment, produkci. Do roku 2006 byl poradcem předsedy nacionalistické strany Vlast Dmitrije Rogozina, z níž se později sloučením s dalšími stranami stala partaj Spravedlivé Rusko. Byl poradcem při desítkách volebních kampaní v Rusku a podílel se i na kampani Vladimira Putina. V roce 2009 v Kyjevu otvíral ukrajinskou redakci rádia Hlas Ruska. V letech 2015 až 2016 byl členem Skupiny expertů krizové analýzy, která se zabývala odborným doprovodem Minského protokolu. Od roku 2016 je Ředitel nekomerční organizace Fond progresivní politiky. Píše sloupky do Moskevského Komsomolce či Izvestijí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus: „Dobro?“ Jak to Havlovo srdíčko. Vaří se mi krev. V ČT mě vítají, až na novináře

11:17 Klaus: „Dobro?“ Jak to Havlovo srdíčko. Vaří se mi krev. V ČT mě vítají, až na novináře

„Nic jako dělat dobro neexistuje,“ sdělil ParlamentnímListům.cz exprezident Václav Klaus. „Vyslovit …