„H*vno na Hradě. Zloděj, opilec, udavač StB.“ Byli jsme na demonstraci s „chvilkaři“. Takto vidí Zemana a Babiše

17.11.2019 12:40

REPORTÁŽ Emoce ve varu, a davy nazlobených lidí. Cíl hněvu premiér, oligarcha Andrej Babiš, jeho předlistopadová minulost a prezident Miloš Zeman, jehož reálpolitika podle mnohých (i zúčastněných demonstrantů) táhne ČR k Rusku a Číně. Byli jsme se podívat na sobotní demonstraci iniciativy Milion chvilek a přímo z davu přinášíme postřehy.

„H*vno na Hradě. Zloděj, opilec, udavač StB.“ Byli jsme na demonstraci s „chvilkaři“. Takto vidí Zemana a Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné
reklama

Organizace demonstrace zvládnuta na jedničku. Ostatně jako i již dříve Milion chvilek profesionálně zajistil koridory pro novináře a vůbec logisticky zvládl manifestaci na 1. Horší to bylo na některých dopravních uzlech, kde se tlačily davy a na relativně malém prostoru vytvářely potenciálně nebezpečnou situaci.

Tak vypadala například stanice metra Hradčanská, kde dav přicházejících demonstrantů takřka úplně vyplnil spodní část stanice pod eskalátory a jen velmi pomalu se prostor vyprazdňoval, přičemž lidí neustále přibývalo.

Situaci shrnul jeden mladík, evidentně natěšen na demonstraci. „Proč nejedou všechny tři eskalátory nahoru,“ ptal se svého doprovodu, křehčí polovičky. „Vždycky musí alespoň jeden eskalátor jet dolů," snažila se mu vysvětlit dívka. „Ať jedou nahoru, nikdo odsud nebude odcházet, do pi**,“ vyhrkl mladík.

Fotogalerie: - Cestou na Chvilky

Zástupy se hrnuly Letnou na demonstraci , kterou p...
Zástupy se hrnuly Letnou na demonstraci , kterou p...
Zástupy se hrnuly Letnou na demonstraci , kterou p...
Zástupy se hrnuly Letnou na demonstraci , kterou p...
Zástupy se hrnuly Letnou na demonstraci , kterou p...
Zástupy se hrnuly Letnou na demonstraci , kterou p...

Zahlcen k uzoufání byl i prostor nad stanicí metra, kolem Letenské pláně a izraelské ambasády. Projit se dalo, leč se zatnutím zubů. Nad demonstranty vlály vlajky: jak české, tak i evropské. Někteří chytili příležitost za pačesy a podnikavě rozložili podél trasy průvodu stánky, kde prodávali upomínkové předměty, například tedy odznáčky s demokratickými motivy.

Milion chvilek již dopředu sliboval, že pojme demonstraci proti Andreji Babišovi ve velkém stylu. Doprava byla sváděna mimo. Pro prezentaci svých postojů a hesel demonstranti využili i okolní činžáky, ze kterých vyvěsily rozměrné transparenty. Z činžáků tak hlavně visela hesla na podporu demokracie a proti Babišovi, pozoruhodné pak bylo heslo „zřejmě“ monarchistů, kteří z fasády letenského činžáku horovali za návrat krále.

Transparenty (Foto: Hans Štembera)

Připomínkou Listopadu 1989 pak byl v davu osamocený automobil značky Volkswagen, kterým legendární polistopadový prezident tak rád jezdíval. „Nahrajte vzkaz pro Václava Havla,“ lákala kolemjdoucí cedule. Atrakci nicméně již několik dní předem proslavil Zdeněk Svěrák ve videu.

Koridory pro novináře (Foto: Hans Štembera)

Demonstrující v převleku dinosaura hrdě svíral cedulku s nápisem: „Dinosaury nevyhubil, právní stát ano.“ Zúčastněné davy, podle odhadů se demonstrace účastnilo na 300 tisíc lidí, vyjadřovaly svými transparenty velmi ostrý odpor vůči premiérovi Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi.

Kreativitě se meze nekladly. Z cedulek manifestujících se dalo například vyčíst „Trenky jste spálili, ale hovno na Hradě zůstalo", „Make Babiš Slovak again", „Komu patří Agrofert, Anče, Kubo nebo čert", „Česká kavárna zdraví hradní žumpu“, některé i na ekologickou notu: „Na mrtvé zemi nebude líp" a „motýle“, nebo „Zoo Praha, na Hradě ruskej šváb, na vládě estébácká krysa", „Není český Baťa, jen slovenský bača".

Přišlo asi 300 tisíc lidí (Foto: Hans Štembera)

Přijeli i přespolní: „Nástupem Zemana, Babiše, Benešové a Schilerové do veřejného života pozbývá pojem morálka na významu, Karlovy Vary, Hroznětín", „Lužice, Skršín, Most, máme toho dost“, „Zločinec a opilec musí pryč“, „Hamáček a Babiš: Čechy svobody zbavíš“, „Kumulace moci v rukou lháře Zemana, udavače StB Babiše, socialistické prokurátorky rudé Mařeny Benešové je pro českou společnost extrémně nebezpečná“, „Opravdu nám má vládnout estébák Bureš ze Slovenska“. „Hanba, estébák a podvodník ve střetu zájmů stále premiérem,“ upozorňoval plakát, na němž byl Babiš zpodobněn s přilbou příslušníka pořádkových sil předlistopadové Veřejné bezpečnosti". „Čápi, vemte si ho i s hnízdem, Litomyšl,“ hlásil další. Mezi artefakty demonstrantů byly vidět dokonce i rudé trenky s flaštičkou becherovky (oblíbeným to pitím pana prezidenta) nonšalantně zastrčenou v kapsičce.

Rudé trenky i s becherovkou (Foto: Hans Štembera)

A nyní již k obsahu projevů jednotlivých řečníků. Program byl bohatý, leč na známých jménech například z politiky se šetřilo, což byl rozdíl například oproti minulé demonstraci. Jako evergreen vystoupila tvář Milionu chvilek Mikuláš Minář a seznámil manifestující se svou novou výzvou – čtyři hranice, které politici podle něj musí dodržovat, jako například dodržování ústavy, dělby moci, zachování a konec ovlivňování veřejnoprávních médií. Minář několikrát zdůraznil, že jeho iniciativa pouze chce, aby politici hráli na politickém hřišťáťku podle dříve daných pravidel, která se dodržovala, a v případě, že by je někdo porušil, mají nést odpovědnost.

Lídr Milionu chvilek Mikuláš Minář posléze seznámil demonstranty s tím, kdy se hodlají vydat na protest do ulic. Bude tomu podle Mináře v případě, že se například politici pokusí ovládnout veřejnoprávní média, anebo pokud střet zájmů Andreje Babiše poškodí Českou republiku třeba tak, že přijde o velké peníze na evropských dotacích.

Anketa

Je pro vás Václav Havel hrdina?

8%
92%
hlasovalo: 44321 lidí

Minář obecně vyzval lidi k tomu, aby byli aktivní a zapojovali se do politiky takzvaně zdola, aniž by jasně jmenoval jakékoliv strany. Česko podle něj potřebuje nové a aktivní lidi v politice. Cizojazyčně pak pořadatelé za Milion chvilek adresovali výzvu k ochraně demokracie Evropské unii. Minářovi se na akci rovněž podařilo přivést i aktivistku Janu Filipovou z obce Koloveč, ženu, která nad Babišem vyhrála soud kvůli jeho slovům o „zaplacených demonstrantech“. Babiš se jí podle verdiktu soudu musí omluvit.  

Z pódia se vyjádřili zemědělci. Ostatně příjezd českých sedláků na Letenskou pláň rovnou na traktorech byl Milionem chvilek anoncován dopředu. „Přijeli jsme ukázat, jak nesmyslný pojem je pražská kavárna, protože to my opravdu nejsme,"  uvedli a odměnil je hromadný potlesk. V poslední části demonstrace pak vystoupil Jaroslav Hutka a zahrál shromážděným několik písniček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šedivý: Dvě třetiny migrantů tu nemají co dělat. EU to ví. Podivná slova Navalného

10:05 Generál Šedivý: Dvě třetiny migrantů tu nemají co dělat. EU to ví. Podivná slova Navalného

ROZHOVOR I když Jiří Šedivý vítá změny v migračním systému, nepovažuje za nejvhodnější zrušit pravid…