Jsem už starý, ničemu se nedivím. Veterán britského letectva o Brexitu

07.07.2016 11:47

Tak za tohle jsme bojovali? ptá se válečný veterán a letec Royal Air Force Pavel Vranský. Při komentování současné krize uvnitř Evropské unie si na adresu politiků nebere jako voják servítky: všem politikům jde jen o moc. Brexit ale nepovažuje za správný, už proto, že Británie se podle něj brzy rozpadne. Pokud se ale EU nezmění, půjdou další země, říká bývalý bojovník za svobodné Československo.

 Jsem už starý, ničemu se nedivím. Veterán britského letectva o Brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plukovník Pavel Vranský

Většina Britů rozhodla o tom, že už nechce být součástí Evropské unie. Jaký je váš názor na Brexit? Ptám se i proto, že jste kdysi pod „Union Jackem“ (vlajka Spojeného království, pozn. red.) bojoval za Československo.

Jsem starý. A jak sleduji politiku ve světě, ničemu se už opravdu nedivím, Myslím, že všechny kroky politiků se dají redukovat na boj o moc. V případě Brexitu jde o nedomyšlenou akci velkého dosahu, aniž by byla provedena analýza, co to bude znamenat v politice i hospodářství a myslím si, že ani vysoce odborná analýza by nebyla možná, protože za podmínek tržní ekonomiky, kdy rozhoduje nabídka a poptávka nelze nic s jistotou předvídat.

Podle analytiků byla jak kampaň pro odchod, tak i proti odchodu vedena do značné míry hystericky a ne zrovna podle zásad „fair play“. Dokonce bylo při ní zneužito fotky letců z bitvy o Británii jako obránců nezávislé Británie. Autor kampaně si ovšem neověřil, že na fotce jsou příslušníci československé 310. stíhací perutě, kteří stejně jako vy v prvé řadě nebojovali za britský trůn, ale svou Němci okupovanou vlast. Neurazilo vás to nebo jiné vaše bojové druhy? A co by na to podle vás řekli ti piloti z duxfordské letecké základny?

Máte pravdu pane redaktore. Jak pokud jde o kampaň, tak o použitou fotku, která je z hlediska obvykle střízlivého anglického myšlení zcela nepochopitelná. Nevím, co by na to řekli mí tehdejší kamarádi z 310. Czechoslovak squadron, ale zavála je tam válka a byli vděční, že Anglie je jediný stát, který proti nacistům bojoval a dal jim možnost, aby odčinili potupu okupace Československé republiky. Proto by asi se jen divili, ale ze slušnosti ke svým dobrodincům nic jiného nepodnikli. Pokud byste se mě zeptal dnes, bylo by možné uvést několik hledisek, např. paralela na dobu vlády Chamberlaina, který nehodlal bojovat za malý neznámý národ někde v Evropě. Odchod z EU není gentlemanský postup vůči spojencům a přátelům.

Kde bude podle vás Británie za dva roky? Bude na tom lépe či hůře?

Kdo ví? Ani já, a myslím, že ani chytřejší a vzdělanější lidé, než jsem já, neuměli by na tuto otázku jednoznačně odpovědět.

Neohrozí odchod Britů z EU plus navíc možný rozpad Spojeného království Velké Británie a Severního Irska boj proti terorismu nebo jednotný postup proti muslimské imigrační vlně do Evropy?

Domnívám se, že Skotsko zůstane ve svazku s Velkou Británií, u Severního Irska si nejsem jist. Stejně nejistý je dopad na Evropskou unii. Kdyby k sebereflexi elit Evropské unie nedošlo, mohl by Brexit způsobit odchod dalších zemí.

Je podle vás EU vůbec ještě reformovatelná? Nebo naopak: nebude vůdčí tandem Německo–Francie po vyřazení Velké Británie ještě více utahovat integrační šrouby, uzavírat se do tvrdého jádra nebo eurozóny nebo třeba tlačit na – jednotlivými státy včetně České republiky tvrdě odmítaný – zákaz legálních zbraní?

To je právě spojeno se sebereflexí, jinými slovy více demokracie v jednání, soustředit se na otázky důležité pro všechny státy EU včetně otázky bezpečnosti, které jednotlivé země nemohou samy řešit. Nepodceňovat suverenitu členských zemí. Podle mého názoru není příklad zbraní nejvhodnější. Zde si nejsem jist, zda by nebylo lépe rozumně zpřísnit individuální nošení zbraní, ale kladu důraz na slovo rozumně.

Skončí to všechno odchodem Britů, nebo se brzy přidají i Holanďané, Španělé, Češi...? A měli by? Nebo jinak: co by měla teď udělat EU, aby z ní nebylo ještě méně než 27 hvězdiček na vlajce?

Domnívám se, že jsem na to odpověděl v předchozích otázkách. O Brexitu bylo už řečeno tolik, že je těžko najít originální odpověď. Moje odpovědi situaci asi moc nepomohou, jen doufám, že vás jimi nebo vaše čtenáře příliš nezklamu.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je liché. Po konci Vrbětic a „zabití“ míru na Ukrajině velké varování

4:44 To je liché. Po konci Vrbětic a „zabití“ míru na Ukrajině velké varování

Ukrajinci před dvěma lety uvěřili Západu a odhodili možnost brzké mírové dohody, která by ukončila v…