„Kdo dal umělcům právo soudit inteligenci národa? Jsou nadřazeni, protože jsou denně na obrazovce?!“ Fero Fenič to schytal od velmi známé expolitičky

15. 3. 2019 4:48

ROZHOVOR Biblické „Blahoslavení chudí duchem“ sedne na senátora Václava Lásku za jeho 57 bodů, na jejichž základě by měl být prezident Miloš Zeman odvolán z funkce. Exposlankyně Anna Čurdová lituje, že nemá čas na to, aby našla nějaké body, v nichž pro změnu selhává tento bývalý vyšetřovatel, předseda správní rady Transparency International a člen Strany zelených. Razantně odmítá výroky Fera Feniče na adresu českého národa a režisérovi doporučuje, ať zamíří do takové země, kde budou volit podle jeho diktátu, představ a inteligence, protože ho tady nikdo nedrží. Bývalá členka Parlamentního shromáždění Rady Evropy nepovažuje rostoucí počet útoků na ženy v sousedním Německu za náhodu.

„Kdo dal umělcům právo soudit inteligenci národa? Jsou nadřazeni, protože jsou denně na obrazovce?!“ Fero Fenič to schytal od velmi známé expolitičky
Foto: Wikipedia
Popisek: Fero Fenič.
reklama

Senátor Václav Láska představil 57 bodů, na základě kterých by měl být prezident Miloš Zeman odvolán. Je mezi nimi údajně mnoho případů porušení Ústavy. Například také nepozvání tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na slavnostní akci u příležitosti vyvěšení vlajky EU nad Pražským hradem v roce 2013. Václav Láska se domnívá, že prezident Zeman ve své roli kontinuálně selhává. Měl by být prezident odvolán? Je to namístě?

Blahoslavení chudí duchem – to je asi to první, co mě napadlo. On nemá nic jiného na práci? Celých 57 bodů? Škoda, že nemám čas, abych našla nějaké body, ve kterých selhává on. Pro jistotu jsem se podívala do Ústavy, ale o pozvání Karla Schwarzenberga nebo kohokoli jiného tam nic nestojí. Pokud chce senátor Láska měnit Ústavu, nechť dá dohromady potřebný počet poslanců a senátorů a chopí se iniciativy. Může se docela solidně vyřádit. Už se těším na tu objemnou knihu, kde bude výčet všech, kteří se mají pozvat na jakoukoliv událost i tu, o které dnes ještě nevíme. Ale budeme první na světě.

Co na tom, že to je věc protokolu. Protokol povýšíme na Ústavu.

Ale teď vážně. Ráda bych z úst páně senátorových slyšela alespoň jeden relevantní argument pro odvolání prezidenta republiky. Ale asi mu to stojí za zviditelnění. Kopat do prezidenta je v České republice módní, tak kope. Je smutné, že nemá jiný program.

Sama nevidím důvod k prezidentovu odvolání a nemyslím si, že něco takového je na pořadu dne. Pokud jde o kritiku prezidenta, pak ta je na místě. Nikdo z volených poslanců, senátorů, prezidentů, zastupitelů není posvátnou a nedotknutelnou krávou, i když se tak někteří chovají. A všichni by měli skládat účty. Miloš Zeman byl zvolen podruhé, i on někdy zaslouží kritiku a tvrdou, ne že ne, ale jeho odvolání je z říše nesplněných přání.

Skončit ve své funkci by měl – tentokrát podle Miroslavy Němcové – také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Důvodem je zveřejněné video, které politika ANO zachytilo, jak předloni stál na sněmovním řečnickém pultíku a hrál na kytaru. Vondráček se za své chování omluvil a dodal, že vše proběhlo v době, kdy se jednací sál rekonstruoval. Měl by na svou funkci rezignovat, jak poslankyně ODS požaduje, neboť projevil neúctu sněmovním prostorám, potažmo Česku?

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 14026 lidí
Neúcta ke sněmovním prostorám, co to je? To je zase dobré slovní spojení. Když to místo úctu nemá, tak dštěním ohně a síry ji nezíská. Úctu a hrdost cítím například u Národního divadla nebo na Pražském hradě, v Národním muzeu, cítila jsem ji i v Poslanecké sněmovně, když jsem tam před mnoha lety přišla za svojí bývalou kolegyní. Téměř jsem nedýchala ve Státních aktech, protože na mě udělaly tzv. dojem. A samozřejmě jsem byla pod vlivem výchovy své rodiny. Úcta k autoritám se tomu tehdy říkalo. S léty se pro mě Sněmovna i Senát staly místem práce, pracovních schůzek, setkání. Kostým pracovními montérkami a Sněmovní sál pak někdy divadlem, kdy jsem nechápala, co ten můj kolega od řečnického pultu vykládá. Jednací sál byl pro mě neosobním prostorem, kde se sváděla řada, naštěstí jen slovních, bitev. V jiných parlamentech se občas servali, jako na Ukrajině, a v jiných se i střílelo, jako v Arménii. Co by na to asi řekla moje bývalá kolegyně paní Němcová.

Pamatuji památný Topolánkův prostředníček, který podle mě byl gestem neuvěřitelné arogance a nevychovanosti. Také jej zdvihl v jednací síni a při jednání Sněmovny. A tenkrát byli i ti největší dnešní mravokárci zticha.

Když jsem četla první zprávy o tom „zneuctění posvátných prostor“, tak jsem se dobře bavila. Konečně trocha lidskosti v té škrobenosti, jsem si jenom řekla. Ale skandál jel dál na plné obrátky.

Myslím si, že někdy je potřeba odhodit i ve Sněmovně škrobenost a nadřazenost, kterou někteří bývalí kolegové cítí nad ostatními, těmi z jejich pohledu obyčejnými. Radek Vondráček vyskočil na předsednický pult a hrál na kytaru, osobně bych asi na řečnický pult nelezla, ale hra na kytaru v sále, který se rekonstruoval? Proč ne. Býti panem Vondráčkem, příště přinesu kytaru i na jednání Sněmovny, možná, že dobrá písnička třeba na začátku jednání by byla užitečnější než některé nervní výlevy českých poslanců a poslankyň. Britský parlament se na začátku jednání modlí, proč by český nemohl zpívat? Ale musel by se shodnout na tom co, což by asi zase byl problém.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na sjezdu ČSSD zopakovala svůj záměr zvýšit penze seniorům o 900 korun, odmítavému postoji Andreje Babiše navzdory. Upozornila, že důchodci mají dnes 38 procent průměrné mzdy, což je méně, než měli v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek. Je to opodstatněný návrh? Nerozhazuje stát v „předkrizové“ době už příliš?

Z mého pohledu je každý návrh na zvýšení penzí v pořádku. Do důchodu přicházejí generace, které odváděly na sociální pojištění peníze po celý život. Systém tak byl a je nastaven. A ten, kdo celý život poctivě pracoval a odváděl daně, by měl mít i dobrý důchod, ne někde živořit a chodit po žebrotě. Dobrá společnost se pozná podle vztahu ke starším lidem a k dětem. Proč nemůžeme být dobrou společností? Proč pořád řešíme zda přidat, či nepřidat, když nám ročně mizí miliardy v ziscích v zahraničí, když se pravidelně zdražuje, aby náhodou neklesly zisky, proč český důchodce na tom nemůže být stejně jako ten německý nebo rakouský. Už slyším křiklouny, kteří začnou něco mlít o výkonu ekonomiky a jak i vy píšete krizi a tak dále. No, ale to nic nemění na tom, že člověk, který poctivě platí sociální pojištění by měl mít určitou jistotu. Nedávno se mi dostal do ruky důchodový výměr ředitelky záladní školy. Ta paní měla po 40 letech výuky důchod 11 600 korun. Zkuste za to žít.

Místopředsedkyně ČSSD také konstatovala, že být ve vládě místo sociální demokracie ODS nebo SPD, tak se dělá pravicová politika v neprospěch lidí. Byla by sociální politika pod společnou taktovkou ANO a SPD nebo ODS třeba pro důchodce či jiné sociálně slabší skupiny horší?

Důchodci jsou velkou voličskou skupinou a stále je před nějakými volbami. A jak je vidět, paní ministryně zřejmě dobře poslouchala rady Miloše Zemana. Ale v první řadě by se měla starat o skutečnou sociální politiku sociální demokracie, tu realizovat a nestrašit, co by bylo, kdyby bylo.

Režisér a producent Fero Fenič se svěřil, že se bojí o Česko a že si Čechy idealizoval. Z pohledu člověka z východního Slovenska byla pro něj Praha symbolem kultury. Domníval se, že český národ je vzdělanější než slovenský. „Pohled na český národ mi změnili sami Češi, když vidím, jak se vyvíjejí. Neváží si svobody, chybí respekt k lidskému životu. Vzdělaný národ si nezvolí počůrávajícího se staříka,“ vyjádřil se jasně s tím, že se rozmýšlí, zda v této zemi chce zůstat. Lze se s takovým hodnocením ztotožnit?

V žádném případě. Ať Fero Fenič jede tam, kde ho nezklamou. Kde budou volit podle jeho diktátu, představ a inteligence. Nikdo ho tady nedrží, když se mu tady nelíbí. Překvapuje mě, jak lidé jako Fero Fenič nejsou schopní tolerovat, že ne každý má stejné preference jako oni, že každý z nás má jinou životní zkušenost, která není shodná s tou jejich. Tenhle postoj mě uráží i z jiného pohledu, kdo dal právo umělcům soudit inteligenci národa, oni jsou nadřazeni proto, že je denně vidíme na obrazovce? Nesuď a nebudeš souzen, říká se, pokud se ti nelíbí, nezůstávej. Anebo vyměň celý národ, když ti to pomůže. A ještě jedna věc mi vadí. Proč nejsme hrdí na to, že jsme Češi nebo Slováci, proč sami sebe tímto způsobem srážíme?

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Michael Kocáb v rozhovoru pro XTV uvedl, že si nepamatuje, jak je možné, že na 300 komunistických poslanců zvedlo při volbě prezidenta na konci roku 1989 ruku pro Václava Havla a kooptovalo nové poslance do Národního shromáždění. Je to uvěřitelné? Nemohly být za vším nějaké zákulisní dohody, o kterých je nepříjemné mluvit?

Už jsem také pomalu ve věku, kdy si někdy nemohu vzpomenout, jak se kdo jmenuje a co se stalo před léty, takže Michaela Kocába docela chápu, taková skleróza je strašná věc, ale co naděláme. Inu může potkat každého, i staršího rockera.

Patolízalská politika směrem k Putinovi, stanoviska ke Krymu, k Číně, to vše jsou podle Kocába chyby Miloše Zemana. Je Zeman špatným prezidentem? Odvádí nás od EU do náruče východních mocností, jak tvrdí Kocáb?

Anglická královna je také patolízal? Kancléřka Merkelová, rakouský kancléř, francouzský prezident a další, kteří čile jezdí do Číny, vítají čínského prezidenta s nejvyššími poctami, vedou jednání s Putinem, také vedou své země na východ? To klišé o Zemanově tahu na Východ je omleté a snad už i trapné. Bože, kam na to chodí? Svět se mění, a to hodně rychle, tak jenom aby se nám za pár let nestalo, že najednou zjistíme, že jsme někde úplně na okraji zájmu, nejenom my, ale celá EU s podobnými postoji. Světem nehýbe ideologie, ale byznys a obchod. No a buď budeme pragmatičtí, nebo ideologičtí. Zahraniční politika malé země by měla být politikou všech azimutů, když může mít Trump heslo America first, proč čeští politici nemůžou realizovat politiku Czech first bez ideologických příkras?

Zatímco dříve euroskeptici trvali na vystoupení z EU, teď mluví spíše o její reformě, změně, o redukci toho, co EU dělá. Jan Zahradil mluví o odmítnutí eura a podobně. Můžeme si dovolit být v té „pomalejší“ části Evropy?

Evropská unie je v této podobě nereformovatelná, bohužel. To, o čem mluví Jan Zahradil, jsou kosmetické úpravy vhodné tak pro volební kampaň. Nic víc, nic míň. A o tom, ve které části Evropské unie budeme, se bude rozhodovat někde jinde. Ne tady.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodl oslovit Evropany prostřednictvím otevřeného dopisu. Podle jeho slov musí Evropa hledat svou budoucnost, bránit se zneužívání nenávisti a v mnoha aspektech sjednotit své kroky. Solidarita podle Macrona tkví ve „společné azylové politice se společnými pravidly přijímání a odmítání“. Souhlasíte, že jsou to pro dnešní Evropu palčivé otázky? A je Emmanuel Macron člověkem, který je schopen zachránit Evropu?

No v první řadě by se měl pan prezident podívat, co se děje u něho doma, a teprve pak rozvíjet evropské vize o solidaritě ve společné azylové politice. Jak chce řešit celoevropský problém, když doma ho řeší pomocí gumových projektilů a vodních děl? Taky je na nás vytáhne, až nebudeme souhlasit?  Osobně nepotřebuji zachraňovat a od francouzského prezidenta už vůbec ne. Nemám důvěru k lidem, kteří vyrostli v bavlnce a bavlnku reprezentují, ti mohou zachránit akorát sami sebe a korporace, které reprezentují a které je platí.

V Německu se množí útoky vůči ženám. Jde o náhodné věci, či lze v podobných věcech nalézt souvislost?

Nemám dostatek informací, abych mohla něco konstatovat, mohu jenom spekulovat na základě kusých zpráv a informací, které mám od svých přátel a známých. A tak říkám, že to nejsou náhody. Už před mnoha lety, když jsem byla členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy, jsme pravidelně řešili problémy dětských sňatků a vražd ve jménu cti. Tenkrát ojedinělé případy, dnes první už v zákonodárství a druhé přikrývané právním systémem té které země. Je to stále dokola, buď se migranti přizpůsobí zemi, do které přicházejí, nebo naopak. Vede naopak.

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý v rozhovoru pro Reflex pronesl, že do Evropy bude chtít nová generace migrantů z Afriky, v důsledku čehož se evropská společnost radikalizuje pod heslem, že „násilí plodí násilí“. Je to reálná hrozba? A co by s tím měla Evropa udělat?

Generál Šedivý vidí generálským okem to, co řada lidí vnímá intuitivně. Řada evropských zemí se už radikalizuje, jen se o tom moc nepíše a nemluví, není to na pořadu dne. Hrozba je reálná, ale je otázka, jestli s tím Evropa, respektive EU vůbec něco chce dělat. Protože pokud by chtěla, už dávno by dělala. Zatím ztrácí pud sebezáchovy. A to nikdy není dobře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Douda: Urážka národa. Roušky ano, ale covid, to je jinak. Ví Vystrčil, kdo byl před lety na Tchaj-wanu?

4:40 Ivan Douda: Urážka národa. Roušky ano, ale covid, to je jinak. Ví Vystrčil, kdo byl před lety na Tchaj-wanu?

ROZHOVOR Ivan Douda, odborník na drogovou problematiku, spoluzakladatel společnosti Drop-in, se pro …