„Kdo mu připravoval podklady? Tím chtěl lidi uklidnit?!“ Expert opravil Fialovy informace podané národu. Zásadní

24.06.2022 4:36 | Rozhovor

Premiér Petr Fiala (ODS) přednesl ve středu večer projev k českému národu, který zprostředkovalo hned několik televizí, aby se dostal k co největšímu počtu diváků. Týkal se energetické krize, dopadů cen na domácnosti i firmy. Zazněla ale i bojovná slova, jak se Česká republika vydá na těžkou cestu k vlastní energetické suverenitě. Jenže premiéra sledoval i přední expert v oblasti energetiky a zvláště plynárenství, bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček. A ten se hodně pozastavil nad některými řečenými fakty.

„Kdo mu připravoval podklady? Tím chtěl lidi uklidnit?!“ Expert opravil Fialovy informace podané národu. Zásadní
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý šéf Pražské plynárenské, Pavel Janeček

Premiér Fiala ve svém projevu označil dva hlavní viníky současné těžké situace s energiemi. Andreje Babiše a Vladimira Putina. Lze to tímto způsobem zjednodušit?

Určitě ne. Hlavním viníkem celé plynové krize je evropská energetická politika pod vedením Německa a nesmyslně prosazovaný Green Deal. Faktory, které zmiňoval pan premiér, jsou rozhodně také důležité. Rusko má nepochybně svůj podíl viny, protože vede konflikt na Ukrajině, a pan bývalý premiér Babiš má svůj podíl viny, protože nediverzifikoval zdroje plynu pro Českou republiku. Není to však vina pouze pana Babiše, ale vina všech minulých vlád. My jsme tupě přijali filosofii levného ruské plynu navždy a nezamýšleli se nad tím, že může dojít k nějaké krizi.

S tím souvisí také privatizace české plynárenské sítě do rukou německé společnosti RWE v roce 2002, která nám znemožnila ovlivňovat cenu plynu na území České republiky s tím, že největším a hlavním viníkem privatizace je sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla, ten to velmi nezvládl a prodal onu zlatou akcii. Ta byla jakousi pojistkou pro možnost ovlivňovat plynárenský byznys na území naší země. Přesto později dělal poradce mnoha českým vládám.

V projevu premiéra zaznělo, že právě současná vláda zajistila historicky největší zásoby plynu na příští zimu. Zásobníky prý nikdy nebyly v tomto období tak zaplněné. Neřekl už ovšem, že plynové zásobníky nejsou v českých rukách. Je toto zpráva, která může české občany uklidnit?

Nejsem a nechci být politikem, a proto si mohu dovolit říct, že to je úsměvné. Rychlost plnění zásobníků souvisí s krizovou situací, která v minulých letech v žádném případě nebyla. To je alfa omega celé věci. Klíčové je, že to nejsou naše zásobníky, přesto pan premiér explicitně řekl “naše zásobníky”. Přesnější by bylo říci zásobníky na území České republiky. Důležité je také říci, že ti, kteří plní zásobníky na našem území, to dělají dobrovolně. Není to nic, co by vláda byla schopná vynutit. Činí to převážně zahraniční obchodníci a týká se to zásobníků v ČR, které jsou většinou v zahraničních rukou. Největší obchodník na území naší země je společnost Innogy, která je stoprocentně vlastněna maďarskou státní společností. Innogy tady má 1,4 milionu zákazníků a ptal bych se, kolik má na území České republiky uskladněno milionů metrů kubických plynu. Nula. Nevím, co by mělo české občany v projevu pana premiéra uklidnit.

Pokud by byly kapacity zásobníků na území ČR zcela naplněny, na jak dlouho by taková zásoby plynu vydržela během zimních měsíců?

Stávající zásoba cca 2,2 miliardy kubíků v žádném případě nemůže stačit pro kritickou infrastrukturu a pro topení v domácnostech. V rámci průměrného zimního dne je v Česku spotřeba 50 milionů kubíků. Znamenalo by to, že zásoby vydrží víceméně na dva zimní měsíce. Na bezproblémový průběh zimy potřebujeme alespoň 5 miliard kubíků plynu, což je velmi konzervativní odhad. Dále je potřeba si uvědomit, že zde máme několik vlastníků plynových zásobníků. Zásobník Dambořice je spoluvlastněn Moravskými naftovými doly a Gazpromem a ten je naplněn pouze na zhruba tři až čtyři procenta. Zcela explicitně je tady vidět, že česká vláda není schopna vynutit naplnění zásobníků. Některé další zásobníky se plní rychleji, to je pravda, ale pak je tu ještě jeden zásobník Dolní Bojanovice, který patří Slovenskému plynárenskému podniku a není napojen českou na plynofikační soustavu, ale na slovenskou. Taková je situace. Ti, kteří panu premiérovi připravovali podklady, byli značně nepřesní.

Podle Petra Fialy bude vláda pracovat na tom, abychom se stali energeticky suverénní zemí. Prý to potrvá dva až pět let, bude to velmi drahé, ale stojí to za to.

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25848 lidí
Považuji to za velmi politické tvrzení. Dva až pět let je obrovský rozsah, já to vidím na pět až osm let, ale dobře, je to otázkou schvalovacích procesů. Nepochopil jsem ale, co přesně tím pan premiér myslel. Suverénní znamená soběstačná? Bavíme se o plynárenství a elektrické energii. V plynárenství nejsme schopni stát se soběstačnými, to by se musely objevit nové plynové doly. Jinak budeme plyn vždycky nakupovat zvenku a je pro nás důležité moci se svobodně rozhodnout, od koho budeme nakupovat, a za další, aby tyto nákupy byly co nejméně zatíženy politickým aspektem s ohledem na cenu. V elektrické energii soběstační být můžeme a vůbec teď není klíčové, jestli jde o tzv. čisté nebo špinavé zdroje, to teď není klíčová záležitost. Pokud jde o jadernou energetiku, musíme vždy nakoupit palivo, což souvisí s technologií a energetickou bezpečností. Jestli pan premiér říká dva až pět let a mluví o plynu, v optimálním případě jde spíš o horní hranici. V případě elektrické energie soběstační jsme a záleží jenom na politických rozhodnutích, zda si energetickou suverenitu udržíme.

Vláda oznámila, že občanům s cenami energií pomůže a uvolní částku 66 miliard korun. Co si pod tím ale lidé mají představit?

Existuje tady skupina odborníků pracujících už od léta loňského roku, kterou iniciovala paní Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Skupina, která se jmenuje Energie není luxusní zboží, navrhuje systémové řešení. Vládních 66 miliard nevyřeší vůbec nic. Jde pouze o vládní PR. Naproti tomu zmíněná expertní skupina vypočítala, že státy okolo nás nakupují plyn za významně nižší cenu než Česká republika, která nemá dlouhodobý kontrakt s producenty. Polsko má například dlouhodobý kontrakt na LNG s americkou stranou, ale my nemáme žádný dlouhodobý kontrakt. Jen kvůli tomu zaplatíme za energie o 150 miliard korun více než bychom platili v případě, že bychom dlouhodobý kontrakt měli. Tady je vidět relativita částky 66 miliard korun. Kdyby vláda problém skutečně řešila, nemusí uvolňovat ze státního rozpočtu žádné miliardy, stačilo by jen vyjednat lepší podmínky dodávky plynu do České republiky. Nemluvě o elektrické energii, kterou vyrábíme levně doma a pak se nám vrací přes lipskou burzu třeba i 50 krát dráž. Tam jsou peníze a vláda by to měla řešit. Nikoli vydávat peníze tzv. na sekeru, protože máme vysoce deficitní státní rozpočet, jak všichni víme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Známý podnikatel, hlasitý za covidu, nyní vše řekl: Nechtějí další odpor, takže...

5:00 Známý podnikatel, hlasitý za covidu, nyní vše řekl: Nechtějí další odpor, takže...

„Fiala je diletant tak, jako celá česká vláda. Vládu by měli převzít lidé, kteří mají praxi v řízení…