,,Lže. A vy mu to žerete!" Andrej Babiš a jeho dosud nejdrtivější odpověď na kritiku. Nové informace jen na PL

09.10.2017 4:41

ROZHOVOR „Vodňanská kuřata jsou stoprocentně česká. Film Jakuba Patočky Selský rozum točený pro ČT by měl prověřit Úřad pro kontrolu volebních kampaní. Podnikatel Rada se chtěl dohodnout výměnou za odpuštění dluhů. A je lež, že podnikání Agrofertu devastuje český venkov," sdělil v obsáhlém rozhovoru l ParlamentnímListům.cz Andrej Babiš, ve kterém reaguje na obvinění učiněná vůči němu osobně i Agrofertu coby společnosti ve zmíněném televizním dokumentu. Film Selský rozum sice ČT odvysílá až po volbách, nicméně rozruch způsobil už teď.

,,Lže. A vy mu to žerete!" Andrej Babiš a jeho dosud nejdrtivější odpověď na kritiku. Nové informace jen na PL
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš v Českých Budějovicích
reklama

Viděl jste již snímek Selský rozum? Co na něj případně říkáte? Líbil se vám?

Ne, neviděl, ale slyšel jsem, kdo v něm lže a fabuluje o mých bývalých fabrikách. Hlavně je to podvod vůči České televizi, proto ho ČT nechce odvysílat. Autoři slíbili České televizi dokument o rozvoji českého zemědělství po roce 1989. Místo toho ale natočili manipulativní předvolební útok na Babiše. Myslím, že by to měl prověřit Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. Film je natočený podle knihy Žlutý baron, kterou mimochodem napsal aktivní člen ČSSD pan Patočka, člověk, který chtěl po premiéru Sobotkovi zřídit funkci státního zmocněnce pro integraci cizinců a uprchlíků a chtěl ji asi sám vykonávat. Každopádně je jasné, že film i kniha jsou součástí dlouhodobě plánované kampaně proti mně, která mě má poškodit a znedůvěryhodnit v očích občanů s cílem srazit volební preference hnutí ANO a ovlivnit volby.

Anketa

Má Andrej Babiš vaši důvěru? (obnovené hlasování od 8.10.2017)

63%
37%
hlasovalo: 12556 lidí

Pojedl byste nyní po jeho zhlédnutí s chutí porci vodňanského kuřete?

Samozřejmě. Vodňany mají jedny z nejlepších kuřat v Evropě. Mimochodem, Vodňanská drůbež dodává kuřata i jednomu nadnárodnímu řetězci rychlého občerstvení do několika zemí EU.

Je to skutečně český produkt, jak je avizováno? Z filmu totiž vyplývá, že do vodňanských drůbežáren pravidelně dovážíte maso z Polska.

To je brutální manipulativní lež. Vodňanská drůbež poráží výhradně kuřata z českých chovů. Mají kuřata s rodokmenem. Každé kuře má své rodné číslo. Zákazník si na internetu může najít, kde v Čechách kuře vyrostlo a čím bylo krmeno. V Chropyni nedávno postavili moderní líheň kuřat, kterou teď ještě rozšiřují. Má kapacitu 80 milionů jednodenních kuřat ročně a celková investice je 400 milionů. Takže kuřata, která poráží Vodňanská drůbež, se rodí v Čechách a v Chropyni v líhni kuřat našlo práci 45 lidí.

FILM SELSKÝ ROZUM JE K DISPOZICI NA YOUTUBE:

Klamete zákazníky tím, že je to český produkt, když kuřecí maso dovážíte z Polska a následně jej přebalujete?

Další lež. Nikoho ve Vodňanech neklamou. Je to další fejková zpráva autorů dokumentu, která má poškodit Babiše před volbami. Žádná kuřata z Polska se ve Vodňanech nepřebalují. Všechna kuřata se rodí v Čechách a žerou krmné směsi vyrobené z českého obilí.

Skutečně používáte do potravin odřezky masa, které v zemích původu sloužily maximálně jako surovina do žrádla pro psy a kočky?

Zase. Žádné odřezky pro zvířata Agrofert nezpracovává. Na rozdíl od jiných českých firem má Agrofert své vlastní chovy a zpracovává české maso. Chová 400 tisíc prasat, 25 tisíc kusů dojného skotu, 7300 kusů masného skotu a 80 milionů kuřat. Takže je jasné, že jsou to české potraviny vyrobené z českých surovin.

Co se týče firmy Agro Jevišovice, pan Rada ve filmu říká, že jste se k němu vlísal jako kamarád, a pak mu přebral firmu. Následně jste ho prý začal čím dám tím více mačkat. Co na to říkáte?

Prosím vás, pan Rada je podvodník, lhář, demagog a bankrotář. Zanechal po sobě stovky milionů dluhů a hledá viníka svých manažerských chyb. A vybral si Babiše. Pořád a neustále lže do médií a novináři mu to žerou i s navijákem. Přečtěte si, co o něm psaly noviny dávno předtím, než jsem já vstoupil do politiky: „Ropák roku, zaorával mrtvoly zvířat, čerpal povodňové dotace, zfalšoval výběrové řízení, Rada znečišťuje a platí pokuty, Radova bioplynka pracuje ilegálně, Radovi hrozí šest let vězení, Radovi hrozí insolvence“. Všechny tyto články z let 2007 až 2012 je možné dohledat v oficiálních zdrojích, ale nepřátelští novináři to nechtějí slyšet a všichni dělají z Rady hrdinu. Něco vám povím. Je to asi rok, co mi pan Rada poslal esemesku: „Pane Babiš, pojďme se domluvit jako chlapi.“ Přeloženo do češtiny: Odpusťte mi moje dluhy a já do vás přestanu kopat. Neodepsal jsem mu.

Pan Rada novináře vozí mezi objekty AgraJevišovice a upozorňuje na to, co se z firmy po vašem nástupu stalo. Zemědělské budovy vypadají opuštěně, mají zatlučená okna. Zaměstnanci tam nejsou. Co byste k tomu řekl? Vy jste tu firmu zpeněžil a zlikvidoval, jak naznačuje pan Rada?

Pan Rada vodí novináře pouze tam, kde se mu to hodí. V budově, která má zatlučená okna a kterou ukazuje, byl umístěn Radův „slavný“ chov krokodýlů. Poté, co byl tento jeho experiment ukončen, nebylo pro budovu využití a další se ve spolupráci s obcí hledá. Běžte se zeptat místních lidí, jak to tam za hospodaření pana Rady vypadalo. Všude nepořádek, podvyživená zvířata, krev vyvážená na pole, střeva a živočišné zbytky zahrabávané na polích nebo do hnojišť, za to vše dostal od úřadů pokuty minimálně za 15 milionů Kč. Na výplatách lidem dlužil i více než tři měsíce, neplatily se závazky a ani nájemné za pozemky. A dnes? Navýšili počet dojnic o více než 30 %, zvýšili užitkovost na dvojnásobek, investují do nových objektů, technologií a strojů. Firma dnes funguje velmi dobře a už od následujícího roku od převzetí hospodaří se ziskem. Od roku 2011 tam investovali 390 milionů korun a zaměstnávají 140 lidí. 

Proč ve svém podniku Vodňanská drůbež zaměstnáváte agenturní pracovníky přes mafiánské organizace, jak ukazuje snímek Selský rozum?

Neříkejte mafiánské organizace, to není pravda. Všechno je zcela legální a je na to mnoho kontrol. Nedávno tam byla cizinecká policie s úřadem práce a řekly, že je všechno v pořádku. Vodňany samozřejmě upřednostňují pracovní poměry českých zaměstnanců. Bohužel je ale na trhu práce málo lidí a Češi tyto práce dělat nechtějí, proto musí malou část dokrývat agenturními pracovníky. Asi 15 %. Radost z toho nemám, ale situace je taková. A myslíte si, že agenturní pracovníky má jenom Agrofert? Má je téměř každá větší firma v Česku.

Myslíte si, že peníze, které těm lidem platíte, umožňují důstojný život? Berou měsíčně sedm tisíc přes agenturu. Pracoval byste za sedm tisíc? Přežil byste za takovou částku na měsíc?

Další nesmysl. Agenturní pracovník má úplně stejné peníze jako zaměstnanec, a dokonce je pro firmy ještě dražší, protože nad rámec jeho platu musí firma platit ještě provizi agentuře. Průměrná dělnická mzda ve Vodňanech je přes 23 tisíc hrubého, tak ať nikdo nemluví o sedmi tisících! Nedávno se ve Vodňanské drůbeži jedna redaktorka nechala účelově zaměstnat s cílem mě poškodit. Odpracovala tam 14 dní, všude pak ukazovala výplatní pásku za 14 dní a tvrdila, že jde o měsíční plat. Lež v přímém přenosu. Ta dáma tam šla zcela účelově a nepochybně spolupracuje s tvůrci Žlutého barona a Selského rozumu.

TAKTO VIDÍ HOSPODÁŘENÍ SEDLÁKA RADY V JEVIŠOVICÍCH SPOLEČNOST AGROFERT:

VIDEO: Agrofert

Někteří prý pracují načerno. Firma za ně neodvádí daně ani povinné odvody. Mafián prý rozděluje odměnu na ruku. Je to pravda? Toto svědectví ve snímku podává celá řada lidí… Drůbežárny o tom prý vědí.

V Agrofertu určitě nikdo načerno nepracuje. Je to lež a vedení firmy tyto sprosté lži pana Patočky a paní Uhlové zásadně odmítá.

Hodláte s tím něco dělat?

Co mám s čím dělat? Není co s čím dělat. Zeptejte se úřadů, které Vodňanskou drůbež kontrolovaly. Řeknou vám, že je všechno v pořádku. Agrofert investuje masivně do výroby potravin. Ve Vodňanech bude stavět novou porážku za více než 500 milionů korun, kde budou nové technologie, které ulehčí lidem práci.

V produktech podniku Kostelecké uzeniny, který jste odkoupil, prý za vašeho působení vzrostl poměr strojově odděleného separátu v porovnání k běžnému masu. Ve snímku to uvádí pan Boček, ale i nezávislá laboratoř, jejíchž služeb k porovnání produktů autoři využili. Proč navyšujete poměr separátu u uzenin, které vyrábíte?

Víte, co je separát? Strojně oddělené maso. Asi jako když sníte kuře a malé kousky masa od kostí použijete ještě na rizoto. Žádná chemie, žádné kosti, peří ani piliny. Zase si novináři vymysleli démona. Ano, Agrofert vyrábí některé levné párky, které jsou vyrobené ze separátu. Na druhou stranu vyrábí i velmi kvalitní párky, které mají 90 % masa. Každý výrobek má svoji cenu a svého zákazníka. Víte, co Češi nejčastěji kupují? Levný párek ze separátu. Tak si to přeje zákazník. Obchodníci vědí, co lidé nejvíc kupují, a de facto určují, co se má vyrábět.

Obrat Kosteleckých uzenin, jak uvedl pan Boček, rovněž poklesl. Vyráběly prý mnohem více uzenin. Proč jste výrobu omezil?

Nevím, co tím pan Boček myslí. Podle obratu nemůžete nic hodnotit. Závisí to na situaci na trhu a výrobní sortiment na poptávce zákazníků. Co se vyrábělo před deseti nebo dvaceti lety, už dnes zákazník nechce. Proměňují se preference zákazníků, Kostelec se víc soustředí na prodej kvalitního masa a v létě třeba na výrobky určené na gril. Pro mě je nejdůležitější, že se fabrika po mnoha těžkých letech, kdy byla v minusu, dostala do zisku. Fabriku pana Bočka jsme zachránili, když jsem byl v Agrofertu. Předchozí management tahal peníze z firmy a byl za to stíhán. Nám tehdy prodali firmu na základě vymyšleného byznys plánu draze a mají drzost mě ještě kritizovat. Kostelecké uzeniny by bez nás skončily v bankrotu. My jsme je zachránili, dali jsme jim z Agrofertu finanční injekci 300 milionů korun, jinak je banky odmítaly financovat a skončily by v konkurzu.

Snímek vás ukazuje, jak říkáte, že byste dotace do zemědělství klidně zrušil. Jenže vaše společnost Agrofert je největším příjemcem zemědělských dotací v Česku. Z dotací tedy těžíte, přitom byste je klidně zrušil. Nepřipadáte si trapně?

Ale prosím vás, to je největší lež, že šel Babiš do politiky kvůli dotacím. Ano, Agrofert má v součtu velké dotace, protože je největší zemědělskou firmou v zemi. Ale jednotkové dotace na krávu, na prase nebo na hektar má úplně stejné jako všichni ostatní zemědělci v ČR. Agrofert hospodaří v ČR na 118 tisících hektarů zemědělské půdy, ale drtivou část, 99 tisíc hektarů, si pronajímá. Drtivá část dotací tedy končí v kapsách majitelů půdy za nájem. Za rok 2016 zaplatily zemědělské firmy Agrofertu soukromým majitelům půdy 340 milionů korun na nájmu. Agrofert není na dotacích závislý. Pro Agrofert je důležitý úplně jiný byznys, chemie v Německu a na Slovensku. Klidně dotace zrušme, to ale musí udělat Brusel, kde zemědělské dotace pro státy, jako jsou Francie nebo Německo, hrají klíčovou roli. Pak ale v Čechách zemědělství přestane existovat a budeme se chodit dívat na prasata do zoo.

Považujete se za zemědělce, nebo jste, jak naznačil pan Rada, tvrdý byznysmen?

Teď ani jedno. Teď jsem poslanec. A profesí jsem obchodník.

Jste největším pěstitelem řepky v Česku. Jak jsme se dozvěděli ze snímku, řepka je, co se týče chemie, velmi náročná potravina. Její pěstování znečišťuje a vysiluje půdu. Podle reportáže pana Tuny zveřejněné na Streamu je pak většina podzemní vody v Česku kvůli pěstování biopaliv kontaminována pesticidy. Jak se vám s tímto faktem, že trávíte lidi i zvěř kvůli svému byznysu, coby zemědělci žije?

Zase blábol. Už nevědí, co by si na mě vymysleli. Úplně účelově ohnuli zprávu o stavu vodního hospodářství v ČR. Prý jsou kvůli řepce znečištěné podzemní vody, ale nic takového se tam nepíše. A řepka rovná se podle nich Babiš. Víte, kolik řepky pěstuje Agrofert? 4,93 % z celkově pěstované řepky v ČR. To znamená, že vůbec není hlavním pěstitelem. A ani v Agrofertu řepka není hlavní pěstovanou plodinou. Vede samozřejmě obilí. Navíc v Agrofertu plodiny střídají, jsou na to osevní postupy. A pesticidy zemědělci nepoužívají, pokud nemusejí, protože jsou drahé. Opravdu další nesmyslný „fejk“. A s řepkou samozřejmě souvisejí i biopaliva. Nevymyslel si je Babiš, ale Evropská unie v roce 2009, protože si myslela, že ropa bude jednou velmi drahá, že bude stát barel 200 dolarů. Na řepku ani na biopaliva nejsou žádné dotace. Agrofert z toho nemá ani korunu na dotacích. Finanční podpora státu pro biopaliva je prostřednictvím snížené sazby spotřební daně pro každého motoristu, který biopaliva natankuje. Z těchto peněz Agrofert nemá ani korunu. Navíc za současné vlády došlo k dramatickému snížení podpory biopaliv, takže dnes na jejich podporu vydává Česká republika minimum.

Vaši manažeři prý nutí lidi řepku pěstovat, uvedl pan Rada. Je to pravda, proč to děláte?

Naopak všude zdůrazňují nutnost střídání plodin. Každý český zemědělec si určuje sám, co bude pěstovat. Je to jejich rozhodnutí a dělají to samozřejmě podle toho, co je výhodné, a my jim do toho nemluvíme. A panu Radovi nevěřte ani nos mezi očima. Rada aktuálně podniká se svou firmou Agro Boskovštejn úplně stejně, jako podnikal dřív v Jevišovicích. Dluží mým bývalým firmám 8,5 milionu, proto na něj podaly návrh na insolvenci. Další miliony dluží jiným věřitelům. Rada je zaplacený „hejtr“, který už nablábolil spoustu nesmyslů. Dluží, kam se podívá, a brečí jak děcko, že prý za to můžu já. Světe, div se, úplně náhodou bude prý mít týden před volbami tiskovku. Jsem zvědavý, jaké lži si zase vymyslí.

PROPAGAČNÍ VIDEO SPOLEČNOSTI AGROFERT:

VIDEO: Agrofert

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Posilme české vlastnictví průmyslu! Euro místo koruny? Zapomeňte, nepůjde. Hana Lipovská o dopadech COVID-19. A bude EU tlačit „zelenou“?

4:45 Posilme české vlastnictví průmyslu! Euro místo koruny? Zapomeňte, nepůjde. Hana Lipovská o dopadech COVID-19. A bude EU tlačit „zelenou“?

ROZHOVOR Po delším období mlčení ekonomka Hana Lipovská poskytla ParlamentnímListům.cz rozhovor. Tém…