„Na ČT se chystali. Babiš jim do toho hodil vidle.“ Varování pro Šmardu s Okamurou

25.01.2023 16:00 | Rozhovor

„Překvapivě vulgarity a agrese nenarostly u těch ‚dezolátů‘, ‚proruských švábů‘ a dalších lidí značkovaných podobně ubohými nálepkami, ale pochází z tábora, kde by měla převládat slušnost, hodnoty lidských práv, klid a řád,“ hodnotí předvolební dny europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Vysvětlila, proč se KSČM rozhodla podpořit Andreje Babiše a vzkaz poslala ČSSD a SPD. Výkon Řezníčka v debatě na ČT označila za tragédii. Rozebrala i iniciativu Mír a spravedlnost.

„Na ČT se chystali. Babiš jim do toho hodil vidle.“ Varování pro Šmardu s Okamurou
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná

Paní poslankyně, minulý týden jste promluvila na protivládní demonstraci na Václaváku. Jaká tady byla atmosféra a jak hodnotíte účast?

Když jsem v sobotu brzo ráno vyjížděla a viděla sněhovou nadílku, bylo mi jasné, že tentokrát bude účast slabší. Psali mi demonstrující například z Olomoucka nebo Zlínska a jihomoravských vesnic, že se nedostali k vlaku, protože silnice v jejich obci byla zafoukaná. To je holt riziko demonstrací. Každopádně říct, že tam bylo pár stovek demonstrantů, jak jsem se dočetla na zpravodajských portálech, bylo hodně přestřelené.

Na demonstraci jste představila pět cílů iniciativy Mír a spravedlnost. Můžete je tady prosím zopakovat? A kolik podpisů už iniciativa má?

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 42116 lidí
Aktuální počet podporovatelů vám neřeknu, protože to nevím. Určitě by to věděl někdo ze zakladatelů výzvy Mír a spravedlnost – třeba Matěj Stropnický. Každopádně vím, že v prvních dnech byl ten nárůst raketový. Cíle iniciativy jsou dostupné na webu www.miraspravedlnost.cz, kde se k nim lidé také mohou připojit. Je jich celkem pět: 1) ukončila slovní podporu válce a šíření nenávisti vůči kterémukoli státu či jeho představiteli, a potlačování názorů, které válku kritizují;

2) podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní, a poté k jednání o spravedlivém míru, a to se svými evropskými partnery s cílem získat pro mír i vládu USA;

3) požadovala po ostatních evropských vládách v Radě EU poctivé a nestranné vyhodnocení dopadu sankcí uvalených na ruskou ekonomiku a zároveň naopak dopadu těchto sankcí na obyvatelstvo a ekonomiky evropských zemí;

4) zdržela se jakékoli podpory uvalování dalších sankcí do doby vyhodnocení efektů sankcí již existujících ve smyslu bodu 3, a pokud se prokáže, že jsou pro Rusko neúčinné, kdežto pro evropské země a jejich obyvatelstvo poškozující, požadovala jejich zrušení;

5) soustředila se na zmírňování dopadů války, inflace, drahoty a sankcí a zajistila skutečnou, účinnou a rychlou pomoc českým obyvatelům a podnikům.

Situace ve společnosti se před druhým kolem prezidentských voleb vyostřuje. Lidé na sociálních sítích se hádají, padají velmi ostrá slova. Andrej Babiš oznámil, že mu přišel anonym, kde mu prý pisatel vyhrožuje smrtí. Co na to říkáte?

Je to děsivé, kam ta kampaň zašla. Možná už bych ani nepoužívala slovo kampaň. To je směsice nátlakových akcí, vyhrožování a béčkové reality show. Jak jsem říkala – úplně se vytratila politická témata. Tedy až na jedno, které je ovšem v české kotlině značně pokřivené. A to je MÍR. Pro omezence v médiích a válkychtivé politiky je to nepříjemné téma, ale jsem ráda, že se jej aspoň jeden z kandidátů snaží jakžtakž komunikovat. Byť to schytává (a někdy i oprávněně) ze všech stran.

A domníváte se, že se situace ve společnosti poté, co se dozvíme výsledky voleb, uklidní? Nebo tady stále zůstane tak velká propast mezi dvěma tábory voličů jednoho a druhého kandidáta? Kam až toto může zajít?

To je něco, z čeho mám strach. Překvapivě vulgarity a agrese nenarostly u těch „dezolátů“, „proruských švábů“ a dalších lidí značkovanými podobně ubohými nálepkami, ale pocházejí z tábora, kde by měla převládat slušnost, hodnoty lidských práv, klid a řád. Ti jsou ale nejvíce zfanatizovaní.
Když jsem četla, jak děti vyhrožují svým rodičům, že jim nebudou půjčovat vnoučata, pokud budou volit Babiše, tak si říkám, zda je ještě možné hovořit o nějaké svobodě názoru.

Podívejme se i na televizní debaty, kterými zatím kandidáti prošli. Jak je hodnotit jak z hlediska toho, co předvedli kandidáti, tak i toho, co předvedli moderátoři?

Tragédií byl výkon pana Řezníčka v debatě v České televizi. Možná byl připraven na pohodový pokec s generálem Pavlem a Babiš mu svým příchodem do toho hodil vidle, každopádně s nestranností to nemělo rozhodně nic společného.
V obecné rovině si myslím, že preference novinářů, komentátorů a televizních redaktorů je jasně patrná. O tom se asi nemusíme dohadovat.

KSČM podpořila pro druhé kolo voleb A. Babiše. Co v tomto směru říkáte na postoj SPD a ČSSD?

Nevím. Zřejmě si obě strany vyhodnotily, že je pro ně lépe, když na Hradě bude sedět generál Petr Pavel. Jak ČSSD, tak SPD za to ponesou odpovědnost, pokud se tak opravdu stane!

KSČM k tomu přijala jasné stanovisko. Andrej Babiš rozhodně není ideálním kandidátem, ale s ohledem na:

– charakter Petra Pavla, který zvládl hbitě převléct kabát takovým způsobem, že by se nemusel stydět za přezdívku Generál Zrada;

– podporu, kterou si nechal vyjádřit od zkorumpované asociální vlády ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STANu, jíž KSČM dlouhodobě odsuzuje;

– jeho asociální názory (například odmítnutí zkracování pracovního týdne, odmítnutí zvyšování platů a mezd, odmítnutí slev na jízdném pro studenty i seniory, zásadní zvýšení daně z nemovitosti... atp.);

– podporu dalších dodávek zbraní na Ukrajinu i jejího vstupu do EU;

– neodmítnutí vojenské základny USA/NATO na území ČR;

– prosazování přijetí eura;

– urychlenou implementací Green Dealu, který poškodí většinu občanů ČR;

– hrozbu nevídané koncentrace moci v rukou vládní koalice (Poslanecké sněmovny i Senátu, jakožto moci zákonodárné, vlády, jakožto moci výkonné, i soudní, např. v ohledu jmenování ústavních soudců);

– nekonečnou řadu dalších důvodů.

KSČM vyzvala své členy, příznivce i voliče, aby se zúčastnili druhého kola prezidentských voleb a volili protivládního kandidáta, tedy Andreje Babiše. Pro KSČM to není volba srdcem, nýbrž volba toho, kdo z nabízené dvojice představuje menší hrozbu pro peněženky občanů a válečné běsnění!

reklama

autor: David Hora

Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Globální vláda teď může přijít velice rychle. Český badatel a ,,pokrok”

6:50 Globální vláda teď může přijít velice rychle. Český badatel a ,,pokrok”

„V roce 2014 byl ve Spojených státech publikován dlouholetý výzkum profesora Martina Gilense z unive…