„Naše děti nechodily do školy dva roky. Ale ty ukrajinské musíme rychle začlenit?!“ Exministryně toho má dost. Vrací se do politiky

16.04.2022 8:48 | Rozhovor

„Koalice se rodině nevěnuje vůbec. Ba spíše podniká kroky k dalšímu zpochybnění výsostnosti rodinného vztahu. Za chvíli si dědeček bude moci vzít svou osmiletou vnučku,“ varuje advokátka, spisovatelka, bývalá ministryně spravedlnosti a čerstvá kandidátka do Senátu Daniela Kovářová. Tvrdí, že veškeré bariéry nepřijatelného jsou bourány, a to za asistence státu. A chce tomu zabránit, stejně jako útokům na svobodu slova.

„Naše děti nechodily do školy dva roky. Ale ty ukrajinské musíme rychle začlenit?!“ Exministryně toho má dost. Vrací se do politiky
Foto: Archiv VR
Popisek: JUDr. Daniela Kovářová

Oznámila jste kandidaturu do Senátu a nedávno odstartovala vaše volební kampaň. Jaká je vaše největší motivace stát se senátorkou?

Cítila jsem stále větší bezmoc, jak náš stát vůbec nečelí rozpadu našeho starého, dobrého, normálního světa, rozvratu osvědčených poctivých hodnot. Nestačí o tom mluvit, přednášet, psát, debatovat. Je nutno vstoupit do hry a být u toho, kde se rozhoduje. Nechci si za dvacet let vyčítat, že jsem nic neudělala.

Na co konkrétně byste se ráda v této funkci zaměřila?

Na rodinné právo a na individuální svobody. A také na denní starosti normálních obyčejných lidí. Ostatní ať si klidně řeší strategické záležitosti v Tichomoří; mě zajímá svět a život tady u nás. A náš stát, naše vláda a naši reprezentanti utíkají od obyčejných starostí lidí ke globálním frázím.

Jste advokátkou a byla jste i ministryní spravedlnosti. Jak s těmito zkušenostmi vnímáte zablokování zhruba tří desítek internetových stránek správcem české domény CZ.NIC – na popud vlády a bezpečnostních složek, s odůvodněním, že se jedná o ohrožení bezpečnosti státu, protože jsou proruské?

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 84611 lidí
Je to největší útok na svobodu slova od osmdesátých let. Nenechme se zmást argumenty novodobých cenzorů. Ničení svobody projevu se vždy zakrývalo vznešeně znějícími hesly o údajném boji se štvavou propagandou. To nic nemění na tom, že tyto snahy nadšeně podporují idealisté bojující za dobro pro všechny.

V přípravě je zákonná úprava, aby blokování webů bylo umožněno legálně, tak, jako nyní na Slovensku. Kdo by měl o takových krocích rozhodovat?

Zaprvé jsem přesvědčena, že k ničemu takového docházet nesmí. Ale už vůbec scestné se mi zdají nápady některých politiků, například senátorů, že by tu měl být orgán, který by uděloval licence různým zájmovým skupinám, které by špinavou cenzorskou práci dělaly za stát. Od toho přece máme justici.

Nakolik se v posledních pěti letech změnila svoboda projevu, respekt k odlišným názorům a schopnost diskutovat v české společnosti?

Kdyby nás před pěti lety hibernovali a včera rozmrazili, nevěřili bychom svým očím, co vše jsou lidi ochotni omluvit, hájit, prosazovat a tolerovat. Voltaireovské „nesouhlasím s tebou, ale udělám vše, abys to mohl říkat“ bylo vyhozeno na smetiště. Dnes nám vrcholní politici doporučují mlčet a šoupat nohama.

Jako advokátka se věnujete rodinnému právu. Nakolik se vládní koalice věnuje rodinným problémům, na něž má vliv i současná krize?

Koalice se rodině nevěnuje vůbec. Ba spíše podniká kroky k dalšímu zpochybnění výsostnosti rodinného vztahu. Za chvíli si dědeček bude moci vzít svou osmiletou vnučku. Veškeré bariéry, které nás oddělovaly od nepřijatelného, jsou nyní bourány, a to za asistence státu. Já tomu chci bránit.

Česká republika je jednou ze zemí, kam míří statisíce uprchlíků z Ukrajiny a velkou část z nich tvoří maminky s dětmi. České mateřské i další školy začínají být plné i přes výjimky o počtech žáků a podobně. Jak by to měl stát vyřešit?

Nabídnu vám jiný pohled. Naše děti nechodily do školy skoro dva roky, což nikoho moc netrápilo, ačkoliv jsme proti tomu bojovali a důvodně se děsili následků. Proč je tedy právě v tuto chvíli, dva měsíce před koncem školního roku, tak nezbytné začleňovat ukrajinské děti do kolektivů? Vždyť je to v přímém rozporu s doporučením psychologů, aby děti zůstaly dva tři měsíce v klidu s rodiči a nikdo je nerozděloval. Jak pak budeme řešit jejich neléčené trauma? Vždyť už dnes akutně chybí odborníci pro bolavé duše nemocné z covidového období. Tomu bych věnovala mnohem více pozornosti.

Server iDnes.cz upozornil, že na adaptaci a ubytování uprchlíků vláda vyčlenila dalších 4,5 miliardy korun, a to v utajeném režimu. Proč, podle vašeho názoru, a vypovídá to o něčem?

Těch peněz bude nakonec tak desetkrát, patnáctkrát tolik. Snaží se to dělat potichu, protože naši lidé se právem cítí šizeni. Naší ambicí nemá být ukrást Ukrajině statisíce jejích občanů. Vždyť bude třeba, aby se po skončení bojů většina vrátila domů a začala dávat zemi dohromady. Máme chránit ty, kterým hrozí nebezpečí. Cíle naší vlády jsou ale evidentně jiné, než pouhé bezpečí.

Stále více se diskutuje o významu rodiny – muže a ženy v manželství. Jsou tradiční rodinné hodnoty ohroženy v rámci prosazování genderu, manželství a adopce dětí homosexuály a podobně? Máme se čeho obávat?

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57065 lidí
Mnoho nevratného a nenapravitelného se už stalo. Polovina dětí se rodí mimo manželství. Hodnota rodinného svazku se ustavičně devalvuje a znevažuje. A jistěže je nutno se obávat toho, že to nejhorší v tomto smyslu teprve přichází. Normální člověk se stane ohroženým druhem. Právě proto chráním normální svět.

Ústavní soud potvrdil, že změna pohlaví v dokladech a záznamech státu je možná pouze po operační změně pohlaví. Je to tak v pořádku?

Podle mne nelze změnit pohlaví ani operací, DNA člověku zůstává a třeba ve forenzní kriminalistice by biologickou stopu vyšetřovatel hodnotil jako tu, s níž se člověk narodil. Krok Ústavního soudu ale chápu tak, že některé věci jsou prostě člověku dány a nemůže si je jen tak zvolit. Co kdyby třicetiletý řekl, že se vnitřně cítí na sedmdesát a že chce důchod? Anebo desetiletý, že se cítí na dvacet a že chce v restauraci kořalku? Rozhodnutí Ústavního soudu je naprosto v pořádku.

S tím souvisí i diskuse kolem výrazného vlivu menšin. Jistě jste také nejednou slyšela argument, že menšiny začínají ovládat většinu. Souhlasíte s tím? Nebo jsou to přehnané obavy? Kde nalézt rovnováhu?

Člověk je především lidskou bytostí. Pak teprve příslušníkem nějaké skupiny, například menšiny. Navíc každý člověk je příslušníkem řady menšin. Já jsem například žena, blondýna, matka, manželka, advokátka, spisovatelka, levák, milovník piva, a ač nekuřák, bojovník za práva kuřáků. Kouskování společnosti na privilegované menšiny štve jednotlivé skupiny proti sobě. V normálním světě mohou vedle sebe žít lidé velmi rozdílní a nemusejí se seskupovat do nátlakových úderek.  

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tady se zeptáte, všichni pro Izrael. Ale ve zbytku Evropy? Spisovatel zjistil, v čem jsou Češi jiní

4:44 Tady se zeptáte, všichni pro Izrael. Ale ve zbytku Evropy? Spisovatel zjistil, v čem jsou Češi jiní

„On muslim, ona Židovka. V pátek odpoledne dívky sedí s otcem, mají hidžáby na hlavách a čtou korán.…