„Pravděpodobnost, že uděláme koalici se STAN, Piráty či Praha Sobě, je mnohem menší, než že zítra odletím na Mars,“ říká Sláma

17.08.2022 13:14 | Rozhovor

Nejen v metropoli, ale také v dalších městech a obcích se v rámci nadcházejících komunálních voleb formuje nové spojenectví, které chce být alternativou jak vůči současné vládní pětikoalici, tak vůči předchozí vládní garnituře reprezentované vládnutím Andreje Babiše. Alespoň tak někteří komentátoři vnímají velmi blízkou spolupráci mezi SPD a Trikolorou, které vytvořily v mnoha městech společnou kandidátní listinu. Výjimku netvoří ani hlavní město Praha, o čemž jsme si povídali s místopředsedou Trikolory a kandidátem do zastupitelstva hlavního města Praha Josefem Slámou.

„Pravděpodobnost, že uděláme koalici se STAN, Piráty či Praha Sobě, je mnohem menší, než že zítra odletím na Mars,“ říká Sláma
Foto: Archiv JS
Popisek: Místopředseda Trikolory Josef Sláma

Trikolora se doposud profilovala spíše na celostátních tématech. Letos premiérově vstupujete do komunálních voleb. Čím chcete vaše voliče zaujmout? 
 
Jasně definovaným, srozumitelným programem, se kterým se jistě ztotožní dost obyvatel dané lokality. Naši kandidáti v daném místě žijí, znají problémy a jejich řešení. Trikolora se snaží nechávat svým představitelům volné ruce a jistou autonomii. Komunální politika je především o životě v jednotlivých obcích. 
 
 
Nejen v Praze vytvořila Trikolora společné kandidátky s SPD. Co vás vedlo právě k této spolupráci? 
 
Stav v našich městech není zrovna výtečný, takže nás k tomu vedla především zodpovědnost vůči lidem a ochota se dohodnout. Samozřejmě není žádným tajemstvím, že Trikolora a SPD mají ke spoustě témat podobný postoj a politická blízkost těchto subjektů jistě nebyla na škodu a přispěla k racionální dohodě.     
                                          
Mají voliči vnímat fakt, že Trikolora a SPD kandidují společně na mnoha místech, jako to, že dochází k podstatně bližší politické spolupráci mezi těmito stranami? 
 

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36950 lidí
Já myslím že ano. Podívejte se, v minulosti bylo řečeno mnoho slov na obou stranách, které nepřispívaly k dobré spolupráci či korektním vztahům. Ale to vše v situaci, ve které se nacházíme, v době, kdy hrozí sociální neklid a rapidní pokles životní úrovně většiny obyvatel, zodpovědný politik dá stranou. Oba politické subjekty a jejich představitelé prokázali politickou dospělost, zodpovědnost. Tříštění sil a žabomyší války k ničemu nevedou a ve finále na ně občan příliš zvědavý není. Dohoda a pozitivní řešení, to je to, s čím jdeme do voleb.     
 
V Praze se o důvěru voličů uchází na tři desítky kandidátek. Co plánujete udělat pro to, aby vaše kandidátka nezapadla v tak silné konkurenci? 
 
Výhoda je, že jsme jasně definované politické strany, které mají ideový a myšlenkový náboj, které mají čitelné a srozumitelné postoje, že to není spolek za hezčí květiny na náměstí. Musíme být samozřejmě vidět a slyšet, dokázat, že řešení, která nabízíme, jsou v zájmu Pražanů a jejich potřeb.     
                          
Pokud byste měl vyjmenovat tři hlavní témata, na která se v rámci volební kampaně chcete soustředit, co by to bylo? 
 
Tak na té celopražské úrovni to bude jistě stávající situace a její řešení. Buďte trpělivý a nechte se překvapit. Věřte, že to budou naprosto konkrétní návrhy s obrovským přínosem Pražanům. Co se týče městské části Praha 3, tak musím říci, že můj hlavní bod je, že městská část musí být přívětivým místem pro život, kde mladé rodiny najdou školku pro ty nejmenší, kvalitní vzdělání v základním školství i místo na využití volného času, kde se nebudou lidé bát vyjít v noci na ulici, kde funguje doprava, kde bude možné v klidu zestárnout a prožít důstojné stáří, kde bude dostupná kvalitní zdravotní a sociální péče.         
 
 
Když se zeptám opačně, čeho se od vás voliči nedočkají, pokud získáte jejich důvěru a usednete do zastupitelstva hlavního města?
 
Můj hlas jistě nedostanou všechny možné vyhlášky, které nic neřeší, jen znepříjemňují svým šikanozním charakterem život slušných a bezúhonných občanů. Nikdy nebudu podporovat plýtvání financí na vše možné, jako je Prague Pride a podobné akce. Nepodpořím aktivismus v zahraniční politice metropole, ale i připitomělé přejmenování ulic.         
                    
Velkým šrámem dosluhující pražské vlády je kauza Dozimetr. Co plánujete udělat pro to, aby se v Praze již podobné skandály nemohly opakovat? 
 
Dozimetr má své dvě roviny. Tou jednou je věc systémová, tou druhou věc personální. Žádný spásný systém neexistuje. Nastavením parametrů jistě snižujete možnosti takového chování, tím pravděpodobnost vzniku klesá, ale tím samozřejmě stoprocentně vyloučena není. Takže férový přístup je konstatovat, že snížíme pravděpodobnost takového chování. U té personální to platí podobně. Jistá politická či profesní minulost vám hodně napoví a nese velmi výraznou vypovídající hodnotu o dané osobě. Takže ruku v ruce, dobré personální obsazení a racionální, transparentní systém řízení vedou ke snížení či řekněme potlačení těchto negativních společenských jevů, které ve svém důsledku vrhají špatné světlo na politiku a politiky jako celek. 
 
Chápu, že zajíci se počítají až po honu, ale s kým si umíte představit povolební spolupráci a s kým ji naopak pro tuto chvíli spíše vylučujete? 
 
V devadesátých letech minulého století vicepremiér, ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Josef Lux krásně konstatoval, že koalice se dělají až po volbách. Přesto odpovím. Zůstaneme u té definice a popravdě mne se velmi líbí míra pravděpodobnosti. To, že uděláme koalici se STAN, Piráty či Praha Sobě, tak ta míra pravděpodobnosti je mnohem menší, než že zítra odletím na Mars.
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uspěli jsme i díky Vidlákovi. Šéf pražské SPD k volebnímu průlomu

6:30 Uspěli jsme i díky Vidlákovi. Šéf pražské SPD k volebnímu průlomu

Poprvé bude SPD pracovat i v pražském zastupitelstvu, nemluvě o mnoha radnicích pražských obvodů. Ús…