„Rakušan, to je jen...“ Co STAN skrývá? Petr Holec ze zákulisí

22.03.2022 7:50 | Analýza

KONTEXT PETRA HOLCE Rakušan s Gazdíkem jsou jen nádeníci, sděluje k fungování vládního hnutí STAN komentátor Petr Holec, kterého zaujala nová kauza odměny pro europoslance Stanislava Polčáka za služby starostům v okolí Vrbětic. „STAN je byznysová parta bez jasné politické ideologie a Polčák patří mezi ‚hotové muže‘, jak se říká v podsvětí. Ať má zrovna ve straně oficiálně jakoukoli funkci, patří mezi ty, co posvěcují klíčové věci. A stejně tak Michalik, důležitý mecenáš strany a stále i místopředseda,“ píše Holec pro ParlamentníListy.cz právě o Rakušanovi, ale i o někdejším adeptu na ministra Michalikovi. A je toho mnohem víc.

„Rakušan, to je jen...“ Co STAN skrývá? Petr Holec ze zákulisí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled do vládních koaličních řad

Europoslanec Polčák mínil inkasovat skoro 8 milionů za prosazení odškodnění obyvatel Vrbětic a okolí. Po veřejném tlaku se odměny nakonec vzdal. Co to vypovídá o politikovi a právníkovi Polčákovi? Jde o jeho jediný exces v politice?

Polčák je spíš politický podnikatel než politik, takový nenápadný zákulisní bača, co si nikdy nenechá ujít jedinou korunu. Před časem se radši uklidil do štědře honorovaného stínu europarlamentu, domácí politiku ale bačuje dál. A teď prostě zkusil bačovat i Vrbětice, to je přesně on. Moderně se tomu říká monetizovat svůj politický vliv a málokdo je v tom větší machr než právě Polčák. A že má fakt celostátní přesah! V minulosti kádrově řešil i pražské veřejné firmy, ty pro změnu s podnikatelem a někdejším mecenášem STAN Michalem Redlem, jenž býval blízkým spolupracovníkem Radovana Krejčíře. I Redla stíhala policie, na rozdíl od Krejčíře ale nakonec od soudu utekl díky „papírům na hlavu“, které ho částečně zbavily svéprávnosti. Polčák tehdy kvůli tomu znovu nekandidoval na místopředsedu STAN, dopřál si oficiální detox. Krejčíř je přece jen formát. Vloni už se ale zase cítil dostatečně čistý, aby se do vedení strany vrátil. Připomíná tzv. oběhové hospodářství.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…