„Strašně důležité signály. Něco se děje v pozadí, co změnilo Babišovo chování.“ Významný podnikatel probírá zásadní téma

14.02.2019 16:16

ROZHOVOR Podnikatelské odbory se nehodlají smířit s rozšířením elektronické evidence tržeb. „Celá EET je prostě jeden obrovský podvod. Je potřeba ji zrušit, ale když zatím funguje, je potřeba před EET ochránit alespoň ty nejzranitelnější,“ prohlásil předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek na snahu rozšířit elektronickou evidenci tržeb na řemeslníky, advokáty a lékaře. Řešení nevidí v protestech v ulicích, ale ve volbách, které “odstraní tuhle bolševicko-oligarchickou strukturu, která se nám směje do obličeje“, jak řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

„Strašně důležité signály. Něco se děje v pozadí, co změnilo Babišovo chování.“ Významný podnikatel probírá zásadní téma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2019 s deficitem 40 miliard. Opozice vládě vyčítá, že projídá ekonomický růst a nedělá rezervy na horší časy

V poslední době premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlašoval, že se chce zaměřit na živnostníky. Například i na ideové konferenci ANO zaznělo, že hnutí by se mělo posunout víc k pravici. Ale nyní ANO spolu s komunisty a sociálními demokraty prosadilo v prvním čtení rozšiřování elektronické evidence tržeb především na řemeslníky. Nedoufali jste, že se přece jen 3. a 4. vlna EET pozdrží?

Ne, nedoufali jsme. Myslím, že to je typická rozpolcenost Andreje Babiše. On se na jednu stranu musí zavděčit levicovým voličům, takže musí prosazovat tento nesmysl za všech okolností, na druhou stranu se bude snažit koupit si aspoň některé živnostníky tím, že bude prohlašovat, jak to mají těžké, že jim musí pomoci a že jim udělají paušální daň. A když se na tu paušální daň podíváte, zjistíte, že ti lidé zaplatí jen na odvodech a dani v podstatě víc, než jaký mohou mít zisk. Takže jsem nečekal nic jiného, než se stalo. Návrh jde do rozpočtového výboru, budu se snažit na jeho jednání jít a vystoupit tam.

Když říkáte, že se Andrej Babiš snaží zavděčit některým živnostníkům, myslíte si, že na to může někdo z nich po zkušenostech ještě skočit?

Myslím, že ano. Pořád jsou lidé, kteří mají krátkou paměť nebo jim to moc nemyslí, pak mu na to skočit mohou. Jemu se může podařit úplně stejný tah ve stejném modelu, jak to dělal při prosazování EET. Nakonec se podívejte, kdo mu pomáhá dělat propagandu kolem jeho prozření směrem k živnostníkům. Zase Karel Havlíček (předseda Asociace malých a středních podnikatelů – pozn. red.). To je přece jasné.

Fotogalerie: - Vládní boj se suchem

Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Novinářské atrium na úřadě vlády
Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Premiér Andrej Babiš
Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Jednání Národní koalice pro boj se suchem

Elektronická evidence tržeb se zatím týkala jednoho segmentu podnikání – ubytovacích a stravovacích služeb, maloobchodu a velkoobchodu. Ve třetí a čtvrté vlně EET by se evidence tržeb měla týkat také podnikatelů, kteří provozují stánkové občerstvení, prodejců na farmářských trzích, ale i některých řemeslníků, lékařů, účetních nebo advokátů. Nebylo by nespravedlivé, aby EET musela mít jen část živnostníků, nebyla by to diskriminace? Nebylo by pak lépe to celé zrušit?

Anketa

Přejete si, aby ve volbách do Evropského parlamentu uspěly proevropské liberální strany? (TOP 09, STAN, KDU-ČSL)

4%
96%
hlasovalo: 20027 lidí
Samozřejmě je potřeba, aby EET byla zrušena jako celek. O tom není pochyb. Nejen proto, že je diskriminující, když neplatí pro všechny, ale především celá EET je prostě jeden obrovský podvod. Nic jiného. K argumentu, jestli má nebo nemá být zavedena plošně, když už EET funguje, jsem zcela pragmaticky přesvědčen, že nemá být zavedena plošně, že je potřeba ji zrušit. Ale když zatím funguje, je potřeba alespoň ty nejzranitelnější před EET ochránit. Představa, že kdejaká kadeřnice, která pracuje někde doma nebo v suterénu panelákového domu, nebo řemeslník, který chodí opravovat záchody po domech, by měli být napojeni na EET, mi připadá tak zvrácená, že i když jsem přesvědčen, že by měla být EET zrušena plošně, budu rád, když alespoň část těch lidí bude před tím ochráněna. Říkám zcela otevřeně, že když se podaří ochránit část živnostníků, bude to velmi silný důvod k tomu, abychom ji pak zrušili celou.

Neobáváte se, že pokud se ty drobné živnostníky, o nichž mluvíte, nepodaří ochránit, že po malých venkovských obchodech a hospůdkách skončí i mnozí živnostníci, že prostě řada z nich raději ukončí podnikání a nechá se zaměstnat, protože ne všude mají možnost připojení k internetu a ne všichni umí s touto technikou pracovat?

Samozřejmě. Ale hlavně s tím nechtějí pracovat. Proč by měl člověk, který mi jde opravit svítidlo do obýváku, a takhle obejde patnáct domácností, s sebou tahat nějaký přístroj, proč by měl pořád něco odesílat po internetu, proč by si vůbec měl něco takového pořizovat? Neskončí to jinak, než že se vrátíme k nějakému melouchaření.

Takže se zákony začnou obcházet a znovu vznikne tak zvaná šedá zóna, jako se to stalo v případě vesnických hospod, když mnohde místo nich začaly fungovat uzavřené kluby, které nejsou napojeny na EET, může se v nich kouřit, protože se na ně nevztahují regulace jako na běžné hospody.

Celá EET, jak funguje a jak je nastavena, je vhodná jen pro velmi malou část trhu podnikání. Pro takové prodejny, jako jsou hyper a supermarkety, řetězce, které mají více prodejen. Zrovna u nich ale Babišovi lidé tvrdí, že je sledovat nepotřebují. A nastavení toho nástroje je zcela nevhodné a nepřátelské proti těm nejmenším podnikatelům a živnostníkům. Stát je tím nástrojem chce sledovat. Tam není v souladu vůbec nic.

Třetí a čtvrtá vlna už se má týkat velkého množství oborů, od malých řemeslníků až po lékaře a advokáty. Nebude teď negativní reakce větší, než byla při zavádění EET do restaurací, hotelů a prodejen?

Ano, očekávám, že se proti tomu nějakým způsobem postaví. Advokáti, lékaři, zubaři apod. Nemyslím si, že se proti tomu vymezí třeba řemeslnické cechy, protože ty jdou jako organizace státu velmi na ruku. Nechtějí si to rozházet s tripartitou. Ale oni nesdružují většinu řemeslníků. A řemeslníci to vyřeší tak, že si řeknou, já jim na to kašlu, zruším živnosťák, půjdu na pracák a budu to dělat jako melouch.

Jak v této souvislosti vidíte to, o čem už jste se také zmínil, že stát nemá potřebu podobným způsobem jako malé podnikatele a živnostníky kontrolovat a šikanovat i velké firmy? Dokonce stát o rok odkládá nová pravidla proti daňovým únikům velkých firem, ta začnou platit až od ledna 2020, čímž nesplníme povinnost stanovenou Evropskou unií.

Anketa

Jste pro vyšší zdanění zisků zahraničních firem v Česku?

98%
2%
hlasovalo: 12008 lidí
Je to ironie, ale přece si Andrej Babiš a spol. na sebe nebudou šít bič. Byť by z těchto kontrol mohl stát přijít k desítkám, možná i stovkám miliard korun, které teď nedostává. Je přece jednodušší a přinese to mnohem víc politických bodů pustit se tvrdě proti živnostníkům. To je ten správný bolševický boj.

Vy jste říkal, že budete chodit na jednání sněmovního rozpočtového výboru, abyste mohl ovlivnit konečnou podobu zákona, aby nedopadl na ty nejmenší a nejzranitelnější. Ale nechystáte se i na nějaké větší protestní akce?

Do rozpočtového výboru půjdu, napíšu článek, pošleme protest a naše požadavky poslancům, na vládu i na ministerstvo financí. To má podle mne smysl. Zorganizovat nějaký protest je utopické, protože řemeslníci, doktoři a advokáti se nikdy nesejdou na jednom náměstí. Navíc živnostníci se budou těžko odhodlávat jít na nějakou demonstraci. To není jejich šálek čaje. To, že se nám podařilo dostat na Václavák jednou pět set, podruhé patnáct set, potřetí dokonce pět tisíc lidí, byl malý zázrak. Ono se to nebude nejspíš opakovat.

A nezvažujete zvolit jinou formu, třeba stávku nebo stávkovou pohotovost?

Ano, samozřejmě budeme hledat nejrůznější nástroje občanské neposlušnosti. Ale řekněme si jasně, že existuje jen jedno řešení – porazit je ve volbách. Odstranit tuhle bolševicko-oligarchickou strukturu, která se nám směje do obličeje. Jsem přesvědčen, že to, co nás zachrání, jsou volby. I když možná ještě ne ty příští. A pokud do roka a do dne se začne horšit ekonomická situace, tak to Babišovi zlomí vaz. Myslím, že on to ví. Není náhoda, že během dvou měsíců dokázali udělat takový veletoč, kdy ještě před Vánocemi ministryně financí Alena Schillerová a spol. slibovali hory doly a v lednu vystoupí, že je třeba se hezky chovat k živnostníkům a že je potřeba šetřit, takže se bude škrtat. To znamená, že jim někde teče do bot. To jsou strašně důležité signály, že oni něco vědí, a podle toho korigují své jednání. My to nevíme, jen ty jejich veletoče napovídají, že se v pozadí něco děje. Něco, co velmi ovlivnilo Babišovo chování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hokejový srdcař Jiří Hrdina: Babiš, co to bylo v minulém režimu za člověka? Ne, o Jágrovi se bavit nebudu

19:58 Hokejový srdcař Jiří Hrdina: Babiš, co to bylo v minulém režimu za člověka? Ne, o Jágrovi se bavit nebudu

ROZHOVOR „Za svobodu se musí stále bojovat,“ říká Jiří Hrdina – bývalý vynikající hokejový reprezent…