„Vejce a rajčata na Zemana? Na hrubý pytel hrubá záplata!“ Studentský vůdce Ježek k výročí Listopadu. Nejen

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.11.2021 16:40 | Rozhovor

Letos jsem spokojený volič a doufám, že mi to následující čtyři roky vydrží. To říká předseda představenstva Obecního domu v Praze a bývalý studentský vůdce Vlastimil Ježek o volbách. Hlavně jsme se ale bavili o dvaatřicátém výročí Sametové revoluce. Házení vajíček a rajčat na prezidenta Miloše Zemana při jednom z předchozích výročí třeba chápe, protože na hrubý pytel hrubá záplata.

„Vejce a rajčata na Zemana? Na hrubý pytel hrubá záplata!“ Studentský vůdce Ježek k výročí Listopadu. Nejen
Foto: hns
Popisek: Vlastimil Ježek nyní šéfuje Obecnímu domu v Praze

Jste spoluautorem učebnice Rok 1989 ve východní Evropě. Co je nejdůležitějším odkazem Sametové revoluce pro budoucí generace?

To, že byla. Padla železná opona i vláda českých a slovenských mužiků, školených Moskvou. Začali jsme se učit demokracii a žít svobodně. Nemusíme skrývat své názory a postoje, jen bychom přitom neměli zapomínat na vlastní odpovědnost.

Společenská změna byla v Evropě nevyhnutelná, rád jsem byl u toho, i když i pro mé děti je to už jen kus dávné historie.

Představte si, že jste učitelem dějepisu na základní škole. Co všechno by o změnách v roce 1989 měl žák vědět, aby od Vás dostal jedničku?

Vzděláním dokonce jsem učitelem češtiny a dějepisu, i když jsem učil jen krátce. Známkování nemám rád, většina z nás je talentovaná jen k něčemu, a biflování pojmů a dat, které nebylo účelné nikdy, ztratilo v internetové době smysl úplně. Nepříliš vzdálené moderní dějiny mají tu výhodu, že jejich výuka umožňuje setkávání s pamětníky, konfrontaci různých rodinných pamětí a vzpomínek, hledání souvislostí, o které jde především. Také bych maximálně využíval svět umění, protože literatura, divadlo nebo film dokáží prostřednictvím emocí přiblížit minulé děje mnohem přitažlivěji a srozumitelněji, než suchá data.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Rychetský

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

10:51 Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Proč má jeden spadlý drát takový dramatický dopad, rozjímal premiér Fiala po …