Zkušený expert z ČSSD velmi otevřeně: Migranti si myslí, že jsme hodní a hloupí. Vysají nás ekonomicky a po nich přijde obrovské nebezpečí, které nás zotročí

01.10.2015 11:30

ROZHOVOR. Česká veřejnost se obává přílivu migrantů, ale pro bezpečnostního experta ČSSD Radima Turka jsou větší hrozbou Číňané. „Myslím, že ten Číňan je možná ještě větší nebezpečí než imigranti. Tihle nás možná budou vysávat ekonomicky, a Číňan nás tady potom akorát uchopí a doslova zotročí. A budeme součástí jeho impéria,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý poslanec sociální demokracie.

 Zkušený expert z ČSSD velmi otevřeně: Migranti si myslí, že jsme hodní a hloupí. Vysají nás ekonomicky a po nich přijde obrovské nebezpečí, které nás zotročí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Anketa

Schvalujete letecké údery Ruska v Sýrii?

98%
2%
hlasovalo: 15522 lidí

Naši vládní politici kritizovali, že Polsko zradilo ostatní země Visegrádské čtyřky, když na poslední chvíli obrátilo a souhlasilo s povinnými kvótami. Ale nezachovali jsme se stejně vůči Slovensku a Maďarsku, když jsme se po přehlasování vzdali dalších protestů, například žaloby k evropskému soudu?

Komplikované je, že přesně nevíme, jak to celé probíhalo, protože se k tomu objevila spousta protichůdných prohlášení. Jedno třeba hovořilo o tom, že Poláci dávali mnoho dní dopředu najevo, že nepodpoří původní neústupné stanovisko Visegrádské skupiny. Na druhou stranu chápu postoj české vlády, že když prohraje při hlasování, nechce zoufale krvácet jen proto, aby se možná premiér Fico trochu populisticky zalíbil ve své zemi. Uvědomme si, že Fico má před volbami, a teď budou hrát všechny možné politické strany imigrační kartu, protože je to teď pro všechny téma číslo jedna. Fico možná nastoupil kurs podobný tomu maďarskému, nic jinému mu nezbývá. Ale nevšiml jsem si, že by také Maďaři podávali žalobu k evropskému soudu.

Slovenská vláda se už shodla na žalobě proti plánu Evropské komise na povinné přerozdělení uprchlíků mezi členské země Evropské unie, maďarská to teprve zvažuje, chce před tím, než se definitivně rozhodne, vyvolat debatu v parlamentu. Myslíte, že se ke Slovensku nepřidají?

Maďaři už jsou ti, kteří mají černé znamení, asi by si jen přidali ještě další černý puntík do žákovské v Evropě. Ale musím říci, že teď Maďarsko oceňuji, protože jsem studoval historii, tak rozumím prohlášení maďarského premiéra, že Uhrové, Maďaři stáli častokrát na hranici Evropy proti muslimskému tlaku z jihovýchodního směru; nakonec poslední jsme zastavili díky polským vojskům u Vídně. A nechápu postoj Evropy, že žije v jakési bublině, v nějakém vápenném domečku, ve kterém se evropští politici uzavřeli, vnímají svět jen v rámci evropských norem a předpisů a nevidí, že ten svět kolem se trochu změnil. Pokud se Evropa nepostaví tvrdě proti nekontrolovatelnému přílivu migrantů, nedopadne dobře. Ale musíme rozlišovat mezi migranty a uprchlíky. Uprchlík je člověk, který opravdu utíká z oblasti, kde mu jde o život, kde se zabíjejí i děti na ulici, což se v Sýrii a části Iráku skutečně děje. Ale vidíte, že mezi příchozími je mnoho lidí, kteří žádnými uprchlíky nejsou, jsou to jen ekonomičtí migranti, kteří jdou směrem Německo. A německá kancléřka Angela Merkelová by asi měla zvážit své další postoje, protože podporuje svými výroky mafiánské pašerácké skupiny, které těm ubožákům slibují ráj na zemi, když půjdou do Německa a dalších evropských zemí, například Velké Británie a Švédska. Do Finska se jim nechce, je tam zima a nuda.

Zatím Evropa nenašla recept na to, aby zastavila, nebo alespoň zmírnila ten silný proud migrantů. Naopak se zdá, že dokonce imigranty vítá, protože v nich vidí záchranu stárnoucí Evropy a nedostatkovou pracovní sílu. Nemohou Evropě v tomto směru skutečně pomoci?

Evropa je sem láká. Chápal bych, kdyby český Svaz průmyslu a dopravy řekl: chybí nám patnáct tisíc zaměstnanců. V Česku se teď hodně hledají pracovníci v sociálních službách, řidiči náklaďáků, kamionů, strážní, pomocní dělníci ve stavebnictví. Umím si představit, že existuje poptávka na trhu práce, vydejme jim tedy pracovní povolení. Třeba z Ukrajiny by sem lidé přijeli, ale těm se vydávání dlouhodobých pracovních povolení zastavilo; a u těch, kteří přicházejí z jihovýchodu, není vůbec jasné, jestli chtějí pracovat a co případně umí. Valí se sem vlna lidí, u nichž pak možná zjistíme, že jim nemůžeme svěřit tu či onu práci čili budou zatěžovat sociální systém. Jsem tedy spíše zastáncem restriktivní linie, která už by měla začínat někde na hranicích těch konfliktů. Je hrůzostrašné, co jsem si přečetl v novinách, že Němci schválili dalších pět miliard euro na podporu uprchlické krize, přičemž za ty peníze by se to dalo řešit v místě konfliktu spolu s penězi, které vydávají na migranty další evropské země. A tím nemyslím jen uprchlické tábory. Bez intervence v zemi konfliktů se ten problém nevyřeší.

Jak hodnotíte ruské nálety v Sýrii, kterými Putin vstoupil do syrského válečného konfliktu? Může to přispět k ukončení bojů?

Jsem z toho docela smutný, protože Putin pouze velmi chytře využívá slabosti bohaté a korektní Evropy – to je příměr, který se často objevuje – a zároveň využívá nejasné pozice Američanů dneska na Blízkém a Středním východě, kde – i když jsou s řadou konfliktů spojeni – stáli někde v pozadí, nebyli schopni konflikty dotáhnout do konce, vyklidili pozice a tohle vakuum se teď snaží obsadit ruská politika. Já si o Asadovi myslím, že je zločinec, který vystupoval proti vlastním lidem. A tak mne fascinuje, když Putin vystoupí v OSN a řekne, on, starý kágébák, že nemá informace o tom, že by Asad házel na své lidi bomby a vraždil vlastní občany. To už mi hlava nebere. A ještě zdůrazní, že se stal předmětem protiasadovské propagandy. Tady evidentně vidíte, že se konflikt jen vyhrocuje, jedna strana obviňuje druhou z propagandy. Pro mne z toho jen plyne, že vyřešení konfliktu v Sýrii není v dohledu, protože nevíme, s kým to máme řešit. Když to budete řešit s Asadem, vrátíte se ke statusu quo, tedy k situaci, která vlastně před dvěma nebo třemi lety válečný konflikt vyvolala. Asad tehdy tvrdě potlačil demonstraci vlastních lidí. Když to přirovnám k roku 1989 –je to jako kdyby tehdy do ulic vjely tanky a zaútočily Lidové milice. Kdyby se režim rozhodl bránit a my pak s nimi museli vyjednávat – a oni by tím pádem skončili bez trestu za to, že tady půlku obyvatel postříleli, pomučili, povraždili.

Divíte se, že Putin, ač bývalý člen KGB, neviděl Asada vraždit, když nejdřív neviděl ani vlastní vojáky na Krymu?

On je tam neviděl ani náš prezident. Takže si říkám, že Putinovi se nedá věřit ani nos mezi očima, a vidím, že chytře poté, kdy se ocitl z mezinárodního hlediska pod jakýmsi větším tlakem kvůli Krymu a situaci na východní Ukrajině, se zase otřepal a přešel k ofenzívě. Je mi jasné, že část místních ho bude vítat, protože většině místních už je dnes jedno, kdo vyhraje, hlavně ať už je klid. V Sýrii už není jasné, kdo s kým bojuje, obyvatelé jen trpí pod jedním, nebo druhým.

A nebude Evropě nakonec také jedno, kdo v Sýrii vyhraje, jen když příliv migrantů do Evropy zeslábne?

Migrace do Evropy existuje už nějakou dobu, to není otázka dvou tří měsíců. To už začalo někdy koncem loňského roku, kdy se na libyjském pobřeží začaly shromažďovat tisíce lidí a čekaly na svůj člun. A Evropa tam poslala z operace Frontex několik bezzubých posádek.

Není s podivem, když problém migrace začal už před delší dobou, že na to Evropa dodnes nebyla schopna adekvátně reagovat?

Je to dáno asi tím, že Evropa se bojí tvrdého angažmá v tomto regionu. Ale bez toho to nejde.

Já oceňuji toho, ať už to byl, kdo to byl; třeba to bylo speciální italské komando, kdo někde v Libyi vystřílel třicet pašeráků. Ale to je podle mne cesta, kde je třeba začít. Myslím, že bez použití síly to nepůjde. Protože pašeráci nám migranty do Evropy směřují, dávají jim do ruky mapy, dávají jim poučky, kde a kolik dostanou sociálních dávek na den. To jsou lidi, kteří sem možná ani nejdou pracovat, oni se sem jdou schovat – a pak budou chtít, aby to tady měli podle svého. Tady bych nesouhlasil s tím, co prohlásil spisovatel Umberto Eco, když v rozhovoru pro Českou televizi říkal, že pád Říše římské způsobili barbaři, kteří už dávno nebyli barbary, protože už v Římě nějakou dobu žili; takže se nedá říci, že Řím zanikl, jen se změnil, protože ho ovládly jiné kultury, především germánské.

Myslíte, že podobně může dopadnout i naše evropská civilizace, že ji ovládnou jiné kultury, pokud se nezačne Evropa adekvátně bránit?

Ti, kteří sem přicházejí, nevypadají na to, že by se chtěli asimilovat. Mají jiné hodnoty. A do toho všeho nám hrozí zezadu Číňani.

Snad se Číňanů nebojíte? Podívejte se na vašeho bývalého ministra obrany, bývalého volebního manažera vaší strany a dnes předsedu Česko-čínské komory Jaroslava Tvrdíka, nebo bývalého předsedu vaší strany, dnes prezidenta Miloše Zemana, kteří se sem snaží čínské investory, podnikatele i turisty za každou cenu dostat. A prezident už má dokonce i svého čínského poradce…

Myslím, že ten Číňan je možná ještě větší nebezpečí než ti imigranti. Tihle nás možná budou vysávat ekonomicky, a Číňan nás tady potom akorát uchopí a doslova zotročí. A budeme součástí jeho impéria.

Takže celé Česko může dopadnout jako nejzadluženější česká obec Prameny, jejíž dluhy asi ve výši 90 milionů korun chce odkoupit nějaký ruský podnikatel?

Krásný záměr, který se vyčerpal, a pak přijde Rus, který to za babku skoupí. To je „ideální“ stav.

Takže nesdílíte nadšení prezidenta Miloše Zemana a některých dalších z přílivu čínského kapitálu asi ve výši deseti miliard korun do České republiky?

To nadšení nesdílím z mnoha dalších důvodů, protože to je také jiná kultura, která má jiný přístup k byznysu a bude nás to časem možná mrzet. Na druhou stranu deset miliard korun není žádná závratná částka, když si uvědomíte, že české firmy například do Spojených států každoročně exportují za devadesát miliard korun. Příliv zahraničních investic je mnohem vyšší z jiných zemí než z Číny. Já bych měl z Číny z ekonomického pohledu strach.

Je tedy vidět, že existuje spousta rizik ať už ekonomických, sociálních, nebo bezpečnostních. Nepodceňuje je Evropa?

Evropa si musí uvědomit nebezpečí, které jí hrozí, netvářit se blahosklonně a vítat lidi, které tady vlastně většina Evropanů ani nechce. Musí dát najevo, že chceme samozřejmě pomáhat těm nejpotřebnějším, ti tady mohou třeba dočasně zůstat, ale musíme restriktivně odvážet ty, kteří tu nejsou vítáni. Všichni musí projít klasickým vízovým procesem. A nemůžeme být benevolentní. Když vás chytnou v metru bez lístku a nebudete mít občanský průkaz, městský policista s revizorem vás povlečou s výhrůžkou pokuty pěti tisíc korun na místní policejní stanici. Budete největší zločinec ve městě, že nemáte občanský průkaz. A migranti vám řeknou, že žádné doklady neukáží, až když dojdou do vysněného Německa. Kdybyste zkusila projít letištěm na cestě do Ameriky nebo do Emirátů a řekla, ať vás nechají být a neotravují, že chcete jen projít, tak vás přetáhnou dvoumetrovou holí, pokud vás rovnou nezastřelí, a zavřou vás, až zčernáte.

Evropa je ke všem bez rozdílu hodně benevolentní. Mluví se o tom, že migranti zahazují doklady, aby se nedalo zjistit, odkud jsou. Není chyba, že sem tak proudí lidé, o kterých nic nevíme?

Oni si mnou ruce. Podle nich jsme bohatí a korektní, naivní, tudíž hodní, tudíž hloupí. Evropa ztratila pud sebezáchovy, má se padesát let velmi dobře, lidé jsou bohatí, relativně v Evropě všechno funguje. Ve srovnání s tím světem, odkud migranti přicházejí, je Evropa skutečně tím rájem na zemi. Relativně tu všechno funguje, máme tu řád, pravidla, demokracii. To na Blízkém a Středním východě nebo Africe neznají. A Číňané o tom také nemají moc povědomí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oni vydělají, vy zmrznete. Český vědec a boj za klima: Dopadne na všechny

6:00 Oni vydělají, vy zmrznete. Český vědec a boj za klima: Dopadne na všechny

„Počet obětí atmosférických přírodních pohrom klesl za posledních sto let o 99 procent!“ odmítá mete…